Jest ona największą grecką wyspą i piątą co do wielkości wyspą śródziemnomorską. Największe atrakcje turystyczne Krety to ruiny pałaców minojskich w Knossos, Fajstos, Malii i Káto Zákros, pozostałości archeologiczne w Gortynie, fortyfikacje wzniesione przez Wenecjan w Retimno i Spinalonga oraz wąwóz Samaria. Z Krety pochodzi słynny malarz hiszpański El Greco. Ekipa Dzień Dobry TVN wybrała się na Kretę.
Adwokat Luka Szaranowicz, jak co tydzień, odpowiada w Dzień Dobry TVN na e-maile widzów. Tym razem radzi, co zrobić, by odzyskać pieniądze ze wspólnie odziedziczonej lokaty. Co może zrobić Pani Agata, by odzyskać pieniądze z lokaty zmarłego ojca? Czy będzie musiała wystąpić do sądu o podział spadku po zmarłym ojcu?
Kolejne przygody dziennikarzy Dzień Dobry TVN: Żeni Klimakina i Filipa Chajzera. Tym razem wybrali się do Lwowa. Jak wyglądała ich długa droga do Euro 2012?
Alby, zwykłe białe sukienki, czy wymyślne kolorowe kreacje - jaką suknię wybrać na Pierwszą Komunię dla córki? Czym kierować się przy wyborze wianka, butów lub rękawiczek? O modzie komunijnej rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z Moniką Zagajską, projektantką sukienek dla dziewczynek. Podobają się Wam jej propozycje? Co myślicie o tym, by dziewczynki przystępowały do Pierwszej Komunii Świętej w różowej lub błękitnej sukience? Jak sprawić, by dziecko w tym dniu wyglądało wyjątkowo?
Biblioteka Polska w Paryżu została założona w 1938 roku. Jest najstarszą polską instytucją poza granicami naszego kraju. W swoich zbiorach ma ponad 220 tysięcy książek, rękopisów, map czy rycin. Bibliotekę odwiedził prezenter Dzień Dobry TVN Bartek Węglarczyk.
Kosmiczny pojazd, mały sklepikarz czy zabawa w ogrodnika? Co zainteresuje trzylatka? Wiktor, Julia i Natalia, czyli nasi mali eksperci, rozwiązali dziś tę zagadkę.
O założeniach szkoły rodzenia wykorzystującej spuściznę współczesnej psychologii, w studiu Dzień Dobry TVN opowiedziały: psycholog Aneta Mazurkiewicz oraz współautorka "Poradnika dla zielonych rodziców" Magda Targosz. W końcu macierzyństwo to nie tylko pieluchy, ale przede wszystkim emocje.
Wyborcza, zwyczajna, śląska i... lisiecka. Ta ostatnia należy do jednej z najdroższych polskich wędlin. Bez sztucznych dodatków i barwników. Aby ją produkować, przedsiębiorca musi się postarać o specjalną koncesję. Krytyk kulinarny Maciej Nowak przybliżył nam proces produkowania kiełbasy, którą jadał papież Jan Paweł II.
Prosto z Doliny Kościeliskiej, baca zdradza Bartkowi Jędrzejczakowi tajniki wypasu owiec!
Judy i John Travers, w samym sercu Czarnego Lądu, stworzyli afrykański rodzinny dom dla dzikich zwierząt. Antylopy, hieny, nosorożce - kto jeszcze dzieli z nimi gospodarstwo domowe? Sprawdził to dziennikarz podróżnik Tomek Michniewicz.
Drewniane grzechotki czy zabawki kontrastowe? Co zainteresuje naszych małych ekspertów? Choć nie skończyli jeszcze roku, zgodzili się je przetestować. Co spodobało się Marcelinie, czym pochłonięta była Zuzia?
Joanna Jabłczyńska wybrała się w Tunezji na połów koralowca. W tajniki połowu koralowca wprowadzał ją Francuz Jean Yves, który w Tunezji łowi koralowce już od 13 lat. Nie każdy może się to jednak robić, bo to bardzo niebezpieczne zajęcie, które można przypłacić życiem. Po koralowce nurek musi zejść na głębokość aż 130 metrów. Po połowie na takiej głębokości nurek spędza godzinę w komorze dekompresyjnej, która wyrównuje ciśnienie w organizmie. Joanna Jabłczyńska, która lubi nurkować, zeszła pod wodę na głębokość około 12 metrów. Zobacz pierwszy reportaż z egzotycznej podróży aktorki do Tunezji, w której towarzyszyła jej ekipa Dzień Dobry TVN.
Robale-roboty kontra drewniane klocki, a może trójwymiarowy dywan? Co najbardziej spodobało się naszym czteroletnim ekspertom?
Podczas Euro 2012 do Polski przyjedzie mnóstwo kibiców z całej Europy, a pokoje w hotelach największych polskich miast, w których odbywają się mecze, są już zajęte. Na kibicach można zarobić, wynajmując im mieszkanie. Ale jak to zrobić, by na tym nie stracić i, by wynajmujący nie zniszczył nam lokum? O to zapytaliśmy prawnika Lukę Szanarowicza.
Jak umrzeć bez lęku? Czy oswojenie się ze śmiercią jest w ogóle możliwe? Przecież człowiek ma w naturze to, że boi się tego, co ostateczne. Jak przygotować się do śmierci? Jak pogodzić się ze śmiercią bliskich? - Życie to śmierć, śmierć to życie, a umieranie bez lęku jest czymś najbardziej właściwym dla człowieka, tylko myśmy to troszkę pogubili - uważa psychoterapeutka Katarzyna Miller. Czy śmierć da się oszukać? - Moim zdaniem za dużo myślimy o tym - mówiła w Dzień Dobry TVN Beata Pawlikowska, podróżniczka i dziennikarka.
Brie, camembert, cheddar, gouda, oscypek, kozi, feta - tym razem Maciej Nowak udał się śladami sera! W jakiej kondycji zastał serowarstwo polskie?
Za nimi kolejny dzień pełen wrażeń. Musieli wstać wcześnie rano, by płynąc na połów koralowca. To zajęcie tylko dla prawdziwych twardzieli, ponieważ trzeba zejść pod wodę nawet 130 metrów. Po wyjściu z wody nurek musi od razu wejść do komory dekompresyjnej. Ich przewodnikiem po świecie poławiaczy koralowców był Francuz Jean Yves, który zajmuje się tym od 15 lat. Koral z Morza Śródziemnego występuje na ogół w kolorze ciemno czerwonym, a rzadziej blado różowym.
To już trzeci dzień wyprawy do Tunezji. Nasza ekipa, razem z Joanną Jabłczyńską, dotarła do Tunisu. Wszyscy przekonali się, jak dobrze smakuje tunezyjskie wino. Mieli także okazję "przytulić" się do beczek z tym czerwonym trunkiem! Sidi Bou Said to romantyczne miasteczko założone w XV wieku przez hiszpańskich Maurów. Położone jest na lazurowym wybrzeżu Morza Śródziemnego. Joasię zachwyciło niebiesko - białym pejzażem. Na koniec aktywnego dnia Joasia udała się do tunezyjskiej telewizji i tym samym zostaliśmy pierwszą ekipą telewizyjną, która miała okazję zobaczyć jak TO się robi w porewolucyjnej Tunezji! Jeszcze dwa lata temu nie byłoby możliwe, by wkroczyć za kulisy tamtejszych mediów. Nasza podróżniczka spotkała się z prowadzącą serwis informacyjny Hanene Gasmi.
Cała, zdrowa i oczywiście opalona! To, co wyróżnia Bizertę to wyjątkowo bogata fauna dna morskiego - Joasia miała okazję spróbować ostryg i wziąć parę "muszelek" na pamiątkę! Nie dość - dowiedziała się, ile pracy wymaga łowienie muli!
Ekipa Dzień Dobry TVN gościła w Mediolanie, gdzie odbywał się europejski Tydzień Designu. Tam przyjrzeliśmy się najnowszym trendom i stylom panującym w architekturze wnętrz.
Tym razem nasi mali eksperci: Lena, Marcin i Ania testowali kulodromy, metalowe konstrukcje oraz tory samochodowe. Zobacz, która z zabawek zajęła pierwsze miejsce na podium?
Czy warto kupować dietetyczny catering, dostarczany do domu lub do pracy? - Różnych mamy dietetyków i różne sposoby odchudzania. Ta dieta, którą ja stosuję jest bardzo tania i prosta, jest prozdrowotna - mówiła w programie Dzień Dobry TVN Katarzyna Bosacka, prowadząca program "Wiem, co jem" w TVN Style. Pamiętajcie, że każda dieta musi być odpowiednio zbilansowana.
Choć wszyscy znają go przede wszystkim jako dziennikarza radiowego, jest też zapalonym fotografem. W ubiegłą niedzielę otworzył w Koszalinie swoją wystawę fotografii pt. "Australia okiem Niedźwiedzia". W swoich zdjęciach ukazuje różnorodne oblicza Australii. W Dzień Dobry TVN Marek Niedźwiecki opowiedział nam o swojej pasji.
Dziś Joanna Jabłczyńska wraz z ekipą Dzień Dobry TVN zwiedzała Hammamet. Jej przewodnikiem była Galia Boukef - pół Polka, pół Tunezyjka, która urodziła się w Warszawie, ale wychowywała się w Tunezji. Galia opowiedziała jej o życiu w Tunezji więcej niż można przeczytać w jakimkolwiek przewodniku. Jutro czeka ją wizyta w winnicy, gdzie planuje degustację tunezyjskich win. W planach ma także zwiedzanie stolicy Tunezji - Tunisu i starożytnej Kartaginy, założonej w IX w p.n.e. przez Fenicjan. Noc spędzi w Bizercie.
Jeśli pożyczyliśmy komuś pieniądze na tzw. gębę, a znajomy nie oddaje nam pieniędzy, to czy możemy je odzyskać? Czy może nasze pieniądze już przepadły? Przepisy prawa mówią, że jeżeli pożyczamy komuś więcej niż 500 PLN, to powinniśmy sporządzić umowę pożyczki - radzi adwokat Luka Szaranowicz.
Joanna Jabłczyńska wyruszyła w egzotyczną podróż do Tunezji. Towarzyszymy jej w tej wyprawie. Dziś dostaliśmy od niej maila z pierwszymi zdjęciami i pierwszymi wrażeniami z podróży. Hammamet powitał naszą ekipę i Joasię pięknym słońcem. Niebawem ruszają dalej na północ. Pod koniec tygodnia chcą dotrzeć przez Kartaginę do Bizerty, potem odwiedzić Tabarkę oraz El Kef.
Jeżeli ludzie się rozwodzą, to najlepszym sposobem uregulowanie kwestii władzy rodzicielskiej jest to, by umówili się między sobą z kim dziecko będzie mieszkać, ustalili jak będą się kontaktować, spisali to i taki dokument załączyli do sprawy rozwodowej. Wtedy sąd nie wnika w aspekt władzy rodzicielskiej. Co nasz ekspert, adwokat Luka Szaranowicz poradził Pani, która napisała do nas list w tej sprawie?
Czy wcześniaki wymagają szczególnej troski i pielęgnacji? Jakie obawy najczęściej towarzyszom rodzicom wcześniaków? O ekologicznej opiece nad wcześniakami rozmawialiśmy w studiu Dzień Dobry TVN ze współautorką "Poradnika dla zielonych rodziców" Reni Jusis i Magdaleną Sadecką-Makaruk z Fundacji "Wcześniak Rodzice-Rodzicom". - Nie bójmy się wcześniaków dotykać, kangurować, nosić w chuście, karmić piersią czy masować - radzi Reni Jusis.
Zobacz egzotyczną wyprawę Doroty Gardias do dżungli w delcie rzeki Orinoko w Wenezueli. Pogoda dla przeciętnego Europejczyka jest tu czasem nie do zniesienia ze względu na dużą wilgotność powietrza. Trzeba pamiętać o tym, by wziąć odpowiednie obuwie i chronić się przed komarami. - Warunki będą trudne, ale przygoda niesamowita - mówi Dorota Gardias. Co można zrobić w dżungli z workiem na śmieci?
Tym razem Maciej Nowak, nasz "Podróżnik Kulinarny", wybrał się w podróż do Lublina, by z bliska przyjrzeć się, jak powstaje forszmak, tamtejsza specjalność.