Te zagrożenia czyhają na dzieci w domach. Wielu rodziców nie zdaje sobie z tego sprawy

Dziecko samo w domu - od kiedy? Porady
Źródło: Dzień Dobry TVN
Jak uruchomić zmysły malucha?
Jak uruchomić zmysły malucha?
Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?
Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?
Moc pierwszego dotyku
Moc pierwszego dotyku
Aktywnie i bezpiecznie z dzieckiem na dworze
Aktywnie i bezpiecznie z dzieckiem na dworze
Ja, Ty i Twoje dziecko – czyli zazdrość w patchworku
Ja, Ty i Twoje dziecko – czyli zazdrość w patchworku
Jak kontrolować dziecko w sieci?
Jak kontrolować dziecko w sieci?
Dziecko i pies – jak ich zaprzyjaźnić
Dziecko i pies – jak ich zaprzyjaźnić
Czego dziecko może nauczyć dorosłych?
Czego dziecko może nauczyć dorosłych?
Kiedy boli mały brzuszek
Kiedy boli mały brzuszek
Gdy ojciec walczy o dziecko…
Gdy ojciec walczy o dziecko…
Co zrobić, gdy dziecko się poparzy?
Co zrobić, gdy dziecko się poparzy?
Propozycje zabawek na Dzień Dziecka
Propozycje zabawek na Dzień Dziecka
Zabawa lalkami – jaki ma wpływ na rozwój dziecka?
Zabawa lalkami – jaki ma wpływ na rozwój dziecka?
Jak krzyk wpływa na rozwój dziecka?
Jak krzyk wpływa na rozwój dziecka?
Idealne buty na pierwszy spacer dla dziecka
Idealne buty na pierwszy spacer dla dziecka
Dziecko nie wie, jak ma widzieć
Dziecko nie wie, jak ma widzieć
Dzieci z ukraińskich domów dziecka w Polsce
Dzieci z ukraińskich domów dziecka w Polsce
Piniaty - Imprezowy hit wśród dzieci
Piniaty - Imprezowy hit wśród dzieci
Bycie rodzicem to nie lada wyzwanie. Przy małym dziecku dorośli powinni mieć oczy dookoła głowy. Wystarczy chwila nieuwagi, by ciekawskiemu maluchowi stała się krzywda nawet w domu. Jak zachować ostrożność i nie oszaleć? Pewna ratowniczka medyczna przygotowała listę niebezpiecznych rzeczy. O wielu z nich rodzice z pewnością nie mieli pojęcia.

Bezpieczny dom, bezpieczne dziecko

Wielu rodziców dostrzega domowe "niebezpieczeństwa" dopiero wtedy, gdy dziecko zaczyna raczkować. W tym samym czasie maluch robi się ciekawy świata i chwyta w dłonie wszystko, co napotka na swojej drodze. Z tego powodu zaleca się sprzątnięcie wszelkich świeczek, ozdób i małych drobiazgów. Eksperci zalecają nawet dorosłym wykonanie eksperymentalnego ćwiczenia. Polega ono na tym, aby "zejść do parteru" i przejść się ścieżką, jaką na co dzień pokonuje dziecko. W ten sposób łatwiej dostrzec obiekty, które mogą zainteresować dziecko.  

Jak się okazuje, zapewnienie maluchowi bezpiecznej przestrzeni w domu, nie jest wcale tak proste. Często nawet najmniejszy szczegół może w ciągu chwilowej nieuwagi doprowadzić do tragedii. Ratowniczka Nikki Jurcutz przygotowała dla rodziców listę z zagrożeniami.

Lista niebezpiecznych przedmiotów dla dziecka

Gdy w rodzinie pojawią się dziecko, z półek znikają drobne przedmioty, rogi stołów zabezpieczone są sylikonowymi nakładkami, a szafki z niebezpiecznymi przedmiotami zostają zamknięte specjalnym zamkiem. To jednak nie wystarczy, by dziecko było w pełni bezpieczne. Zdaniem ratowniczki medycznej jest jeszcze kilka zagrożeń, z których rodzice nie do końca zdają sobie sprawę. Wymienia ona kolejno:

  • Niezabezpieczone półki na książki i komody – pomysłowość dzieci nie zna granic. Do jednych z najpopularniejszych wypadków w domu dochodzi z powodu wspinania się po szafkach i urządzania sobie "wspinaczki ściankowej" w domowym zaciszu
  • Leki dla dorosłych – jeśli domownicy przyjmują na co dzień leki, warto umieścić tabletki w szczelnej apteczce. Niewiele brakuje, by maluch pomylił lekarstwa z cukierkami. 
  • Drzwi wejściowe niezamknięte na klucz – zazwyczaj nie zamykasz drzwi wejściowych? Błąd. Wystarczy chwila nieuwagi, by raczkujące dziecko opuściło mieszkanie.
  • Wiadro z wodą – weekendowe sprzątanie zakończone sukcesem? Pamiętaj, aby wylewać wodę z wiadra. Wystarczy nawet 30 cm, aby dziecko się utopiło.
  • Paliwo i olej w garażu – jeśli mieszkasz w domu z garażem, pamiętaj, by niebezpieczne przedmioty trzymać poza zasięgiem wzroku i rąk dziecka.
  • Korki do wanny – kąpiel z zabawkami to atrakcja dla wielu maluchów. Jeśli zostawiasz dziecko same w łazience, dla bezpieczeństwa weź ze sobą korek. Dzięki temu unikniesz ryzyka utonięcia.
  • Kosmetyki – drogie panie, zabezpieczenie chemii i środków do mycia nie wystarczy. Dla dziecka niebezpieczne są nawet kosmetyki do codziennej pielęgnacji. Zatem toniki, lakiery do paznokci, mleczka do demakijażu należy pochować do szafki.
  • Ładowarki do telefonu – niech pierwszy rzuci kamieniem ten, kto nie zostawia ładowarek podłączonych do gniazdek. Przy małym dziecku jest to niebezpieczne. Po pierwsze może maluch może zaplątać się w kabel, bo drugie zabawa może zakończyć się oparzeniem lub porażeniem prądem.

Interneuci komentują rady ratowniczki

Użytkownicy Internetu nie przeszli obojętnie wobec rad, jakie zamieściła w sieci ratowniczka. W komentarzach rozpoczęła się dyskusja. Doświadczeni rodzice podzielili się swoimi historiami i również apelowali o rozwagę.

- "Tak, mieliśmy już wcześniej wypadek z tabletką do zmywania naczyń. Nasza córka od razu zwymiotowała i na szczęście nic jej nie było. Ale dzwoniłem do lekarza na infolinię. Nigdy więcej się do nich nie zbliżyła", "Przerażające jest bycie rodzicem" - pisali. 

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!