Strój rycerza dla chłopca to niebanalny kostium na przyjęcie karnawałowe. Możemy kupić gotowy lub samodzielnie przygotować z kartonu lub niepotrzebnych rzeczy. Bal przebierańców to niezwykle ważne wydarzenie w życiu każdego przedszkolaka. Sprawdź, jak zrobić strój rycerza.
Strój rycerski to jeden z najchętniej wybieranych przez chłopców kostiumów na bal przebierańców. Marzenie o tym, by zostać średniowiecznym wojownikiem, wbrew pozorom jest proste w realizacji.
Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo
Halloween
Halloween
Co prawda możemy wypożyczyć lub kupić gotowy kostium, jednak strój rycerski dla chłopca z łatwością przygotujemy sami z kartonu lub starych rzeczy, np. T-shirtów, kartonu, prześcieradła. Rycerza wyróżniała nie tylko odwaga i godna pochwały postawa, lecz także nienaganny wygląd. Średniowieczny wojownik nosił zbroję, którą ozdabiał szlachetnymi materiałami: jedwabiem, aksamitem czy atłasem. Dodatkowo barwy detali podkreślały jego przynależność do konkretnego zakonu lub królestwa. Podpowiadamy, jak samodzielnie zrobić strój rycerza na bal przebierańców.
Strój średniowiecznego rycerza – jak zrobić?
Projektując strój rycerza dla chłopca, należy wziąć pod uwagę kolorystykę, rozmiar dziecka i okres historyczny, do którego ma nawiązywać kostium. Dobrym pomysłem jest stworzenie indywidualnego stroju, w ulubionym kolorze dziecka i z motywem, który oddaje jego charakter lub zainteresowania. Kilkulatek będzie o wiele przyjaźniej prezentował się w barwnym kostiumie herbu obrońcy smoków i zwierząt niż w pelerynie rycerza zakonu krzyżowców.
Wykonanie zbroi rycerskiej może być proste, jeśli postawimy na łatwy w obróbce materiał, np. karton. W tym celu warto wykorzystać duże rozłożone pudła. Szkicując projekt, należy pamiętać o kilku centymetrach zapasu, dzięki którym wkładanie i zdejmowanie zbroi będzie łatwe, a dodatkowo dziecko będzie miało zapewnione w niej swobodne ruchy. Do przyozdobienia gotowego kostiumu przydatna będzie srebrna metaliczna farba lub folia aluminiowa.
Jeśli chcemy, by strój był kolorowy, warto wykorzystać kawałki starych ubrań, skrawki tkanin, papier ozdobny i elementy pasmanterii. Dobrym pomysłem będzie wyklejenie zbroi kolorowym filcem, który możemy kupić w arkuszach. Jeśli wykonujemy tylko górną część rycerskiej zbroi, należy do niej dobrać kolorystycznie spodnie, w których wystąpi chłopiec. Uniwersalnym wyborem będą czarne.
Jeśli zbroja i tarcza są kolorowe, warto pomyśleć o barwnych legginsach, kolorystycznie dobranych do kostiumu dziecka. Nie możemy zapomnieć również o rycerskiej szacie, do stworzenia której posłuży stary obrus lub prześcieradło. Pelerynę możemy przyszyć do kostiumu na wysokości karku lub umocować ją za pomocą zatrzasków. Warto pamiętać, by namalować na niej duży herb rycerza. W tym przypadku fantazja nie ma granic. Motywem przewodnim może być łeb konia, sylwetka smoka, korona, orzeł, elementy roślinne lub figury geometryczne.
Jak zrobić hełm rycerski dla chłopca?
Do wykonania hełmu rycerskiego sprawdzi się metalowa miska, do której w ramach ochrony karku należy przymocować kawałek płótna. Aby tworzył jedną całość, powinien być pomalowany na srebrny kolor. Hełm można wykonać również z kartonu, sklejając go w czworoboczną bryłę i wycinając otwory na oczy. Do pomalowania gotowego hełmu sprawdzi się spray w kolorze srebrnym. Farbami plakatowymi można namalować znaki świadczące o przynależności rycerza do danego zakonu lub królestwa.
Alternatywą dla sprayu jest folia aluminiowa, która doskonale imituje metaliczny połysk. Wycinając hełm, należy pamiętać, by był on większy od głowy dziecka. Powinien on umożliwiać swobodne oddychanie i poruszanie głową. Dobrym pomysłem jest przyozdobienie hełmu kilkoma kolorowymi piórami, które nawiązywać będą do uroczystej wersji rycerskiego kostiumu.
Tarcza i miecz rycerza
Tarcza i miecz to najważniejsze atrybuty każdego rycerza. Z łatwością wykonamy je z grubego kartonu lub sztywnej pianki. Na jego powierzchni należy odrysować odpowiedni kształt, uwzględniając wzrost dziecka. Miecz i tarcza powinny również pasować do siebie pod względem wielkości. Przygotowany szablon wycinamy, a następnie przechodzimy do dekoracji. Ostrze miecza doskonale imitować będzie srebrna farba lub folia aluminiowa. Rękojeść możemy owinąć brązowym rzemieniem lub sznurkiem.
Wykonując tarczę, warto pamiętać, by udekorować ją herbem zakonu lub królestwa, do którego przynależy rycerz. Do ozdobienia sprawdzą się skrawki kolorowych tkanin, bibuła, papier ozdobny i elementy dekoracyjne, np. guziki, koraliki, tasiemki. Wewnętrzną rękojeść warto przygotować np. z kawałka paska skórzanego, który ułatwi dziecku utrzymanie tarczy. Dobrym pomysłem jest przymocowanie do tarczy również dłuższego paska, dzięki któremu chłopiec będzie miał możliwość przewieszenia jej przez ramię.
Zobacz także:
- Kostium księżniczki – jak zrobić taki strój? Pomysły na przebranie dla dziewczynki
- Jak zrobić oryginalny kostium dla dziecka na Halloween? "Nie potrzebujemy żadnych zdolności manualnych"
- Szyją kostiumy i przebierają się za postacie z gier. "Wszystko jest zrobione tak, żeby działało i wyglądało"
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Imgorthand/Getty Images