Dziecko

Kurczak, indyk czy cielęcina? Jakie mięso jest najzdrowsze dla dzieci?

Dziecko


Dzieci zazwyczaj lubią jeść mięso. Zaspakaja głód i dostarcza niezbędnych składników odżywczych. Rodzice rozszerzając dietę swoich pociech zastanawiają się, jakie mięso będzie dla nich najzdrowsze – czerwone czy drób? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy dietetyk Annę Radowicką, która podpowiedziała, jakie wybierać mięso dla naszego dziecka.

Kiedy wprowadzać mięso do diety dziecka?

Zgodnie z zaleceniami dietę dziecka rozszerzamy między 4. a 6 miesiącem życia. Jak zaznaczyła dietetyk Anna Radowicka, jeśli rodzice decydują się za rozszerzaniem mięsa po 4 miesiącu, to musi być ona w postaci papek, natomiast po 6 miesiącu kiedy dziecko siedzi najlepiej dać do rączki.

Rozszerzanie diety dziecka należy rozpocząć od mięsa drobiowego.

Drób jest lekkostrawny. Jest smaczny. Mięso drobiowe zawiera mało tłuszczu oraz cholesterolu. Stanowi źródło łatwo przyswajalnego białka i aminokwasów, które są niezbędne do rozwoju młodego organizmu. Wśród nich znajdują się ważne przeciwutleniacze – witaminy A, E i C – a także odpowiadające za metabolizm komórkowy i poprawiające przemianę materii witaminy z grupy B, w tym witamina B12 (której nie dostarczymy z białkiem roślinnym) oraz witamina PP, odpowiadająca m.in. za prawidłowy poziom glukozy we krwi. W mięsie drobiowym znajdziemy także magnez, potas oraz łatwo przyswajalne żelazo oraz cynk, który pozytywnie wpływa na cerę, skórę i paznokcie, a także zwiększa odporność organizmu.

- zaznaczyła Anna Radowicka.

Można jeść wszystko, ale w ograniczonej ilości

Rodzice wybierając mięso dla swoich dzieci powinni sięgać przede wszystkim po: Kurczaka

  • Indyka
  • Królika
  • Cielęcinę

Jak zaznaczyła Anna Radowicka, możemy jeść wszystko, ale w ograniczonych ilościach. Zgodnie z zaleceniami Piramidy Żywieniowej powinniśmy spożywać maksymalnie 0,5 kg mięsa tygodniowo. Z diety dzieci powinniśmy całkowicie wyeliminować żywność przetworzoną, a więc uwielbiane przez dzieci parówki czy nuggetsy w panierce.

Zobacz też:

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Źródło zdjęcia głównego: E+

Pozostałe wiadomości