Smoczki anatomiczne - czemu zawdzięczają swoją rosnącą popularność? Jak wybrać najlepszy?

Smoczki anatomiczne - czemu zawdzięczają swoją rosnącą popularność?
Źródło: Dzień Dobry TVN/x-news
Smoczek uspokajacz – czy warto stosować?
Smoczek uspokajacz – czy warto stosować?
Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?
Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?
Moc pierwszego dotyku
Moc pierwszego dotyku
Aktywnie i bezpiecznie z dzieckiem na dworze
Aktywnie i bezpiecznie z dzieckiem na dworze
Ja, Ty i Twoje dziecko – czyli zazdrość w patchworku
Ja, Ty i Twoje dziecko – czyli zazdrość w patchworku
Jak kontrolować dziecko w sieci?
Jak kontrolować dziecko w sieci?
Dziecko i pies – jak ich zaprzyjaźnić
Dziecko i pies – jak ich zaprzyjaźnić
Czego dziecko może nauczyć dorosłych?
Czego dziecko może nauczyć dorosłych?
Kiedy boli mały brzuszek
Kiedy boli mały brzuszek
Gdy ojciec walczy o dziecko…
Gdy ojciec walczy o dziecko…
Co zrobić, gdy dziecko się poparzy?
Co zrobić, gdy dziecko się poparzy?
Propozycje zabawek na Dzień Dziecka
Propozycje zabawek na Dzień Dziecka
Zabawa lalkami – jaki ma wpływ na rozwój dziecka?
Zabawa lalkami – jaki ma wpływ na rozwój dziecka?
Jak krzyk wpływa na rozwój dziecka?
Jak krzyk wpływa na rozwój dziecka?
Idealne buty na pierwszy spacer dla dziecka
Idealne buty na pierwszy spacer dla dziecka
Dziecko nie wie, jak ma widzieć
Dziecko nie wie, jak ma widzieć
Dzieci z ukraińskich domów dziecka w Polsce
Dzieci z ukraińskich domów dziecka w Polsce
Piniaty - Imprezowy hit wśród dzieci
Piniaty - Imprezowy hit wśród dzieci
Niegdyś smoczki były uważane za zło konieczne, a rodzice wzbraniali się przed podaniem ich dzieciom. Obwiniano je nie tylko za wady zgryzu i problemy z wymową, ale i deficyty emocjonalne u pociech. Dzisiaj wiemy, że to nieprawda, a dzięki rozwojowi nauki i techniki możemy cieszyć się smoczkami, które wspierają rozwój jamy ustnej malucha i pozwalają na proste wyrzynanie się ząbków. Dobrze w tej roli sprawdza się coraz popularniejszy smoczek anatomiczny, który posiada wiele zalet.

Smoczek anatomiczny stanowi nie tylko dobry sposób na ukojenie płaczu dziecka i pomoc przy jego usypaniu. Ma również pozytywny wpływ na rozwój jego jamy ustnej. Warto wiedzieć, jak wybrać ten najlepszy.

Co cechuje smoczek anatomiczny?

Na rynku istnieje wiele smoczków o zróżnicowanych kształtach. Zdarzają się wśród nich bardzo dobre modele, takie jak np. smoczek anatomiczny. Jego wygląd przypomina brodawkę kobiety - jest szeroki u podstawy i zwęża się ku górze. Cechuje go specyficzne wygięcie przy końcówce. Dzięki swojej budowie idealnie dopasowuje się kształtu ust dziecka. Dzięki wypukłej górze i spłaszczonemu dołowi tego typu smoczek pozwala na zachowanie właściwego ułożenia języka, dziąseł i żuchwy niemowlaka. Dopasowuje się także do podniebienia malucha.

Smoczki anatomiczne pozwalają na uniknięcie wady zgryzu i wymowy u dziecka w późniejszych miesiącach i latach jego życia. Dokonując wyboru, lepiej zdecydować się na nieprofilowaną wersję, która bardziej odzwierciedla kobiecą anatomię. Profilowany smoczek tego typu może okazać się zbyt cienki lub długi. Do zalet tego smoczka bez wątpienia należy szybsze i łatwiejsze odzwyczajenie malucha od ssania go, ponieważ nie utrzymuje się on w buzi tak dobrze, jak okrągłe tradycyjne modele. Jego rozmiary zróżnicowane są w zależności od producenta, ale do najczęściej spotykanych należą te przeznaczone dla dzieci w wieku 0-6 miesięcy oraz 6-18 miesięcy.

Czy warto zdecydować się na butelkę z anatomicznym smoczkiem?

Karmienie butelką jest dość popularne, choć badania wskazują że karmienie piersią jest zdrowsze dla dziecka. Stosuje się je jako jedyny sposób żywienia malucha bądź jako metodę dokarmiania dziecka. Wykorzystać można zarówno pokarm matki, jak i mleko modyfikowane. Warto jednak, aby przy tej metodzie karmienia dziecko wciąż prawidłowo ssało. Pozwoli na to butelka z anatomicznym smoczkiem, czyli takim, którego kształt przypomina kobiecą brodawkę. Warto uważnie wybrać smoczek anatomiczny do karmienia dziecka, by jego wielkość oraz otwór, przez który ssany jest pokarm, nie był zbyt mały ani zbyt duży. Istotnym elementem tego typu smoczków jest system odpowietrzający, który pozwala na zmniejszenie ryzyka wystąpienia kolki u dziecka. Dzięki niewielkiej dziurce u podstawy lub z boku smoczka regulowane jest ciśnienie wewnątrz butelki, a w efekcie dziecko nie połyka powietrza. Istotna jest również kwestia wyboru tworzywa, z którego został wykonany smoczek. Silikonowy anatomiczny wymaga od dziecka zwiększonego wysiłku włożonego w ssanie, ponieważ jest on twardszy. Dzięki zwiększonej intensywności działania mięśni pracują one lepiej. Kauczukowy (lateksowy) smoczek dobrze sprawdzi się dla maluchów z osłabionym napięciem mięśniowym, ponieważ wymaga mniejszego wysiłku od dziecka. Może być on z powodzeniem wykorzystywany przez wszystkie dzieci. Warto jednak wziąć pod uwagę fakt, że tego typu materiał może uczulać, jest też mniej trwały na uszkodzenia i odkształcenia.

Inne rodzaje smoczków

Na rynku znajduje się wiele rodzajów smoczków, które zaspokajają nie tylko zasadnicze potrzeby dziecka (ukojenie płaczu czy pomoc w zaśnięciu), ale wspomagają prawidłowy rozwój jego jamy ustnej, a co za tym idzie, zapobiegają wadom wymowy i krzywemu zgryzowi. Smoczek anatomiczny czy dynamiczny? Smoczek anatomiczny ma kształt kobiecej brodawki. Smoczek dynamiczny odzwierciedla go jeszcze lepiej. Wszystko dlatego, że dzięki specyficznej konstrukcji silikonu rozciąga się on i kurczy podczas ssania, dostosowując się do jego rytmu. Dzięki temu idealnemu odwzorowaniu nie tylko kształtu, ale i zachowania sutka jest najbardziej akceptowany przez dzieci karmione piersią. Smoczek symetryczny czy anatomiczny? Smoczek anatomiczny cechuje się specyficznym kształtem - jak wspomniano wcześniej, przypomina on kobiecą brodawkę, jest również spłaszczony od dołu i wypukły od góry. Smoczek symetryczny jest spłaszczony od góry i od dołu, przez co można go, w przeciwieństwie do smoczka anatomicznego, wkładać z obu stron. Jest on również bezpieczny dla dziecka, gdy przekręci się w ustach. Podobnie jak smoczek anatomiczny, słabiej trzyma się w ustach niż standardowe modele, dlatego dużo łatwiej odzwyczaić od niego dziecko.

Czym kierować się przy wyborze smoczka anatomicznego dla malucha?

Aby smoczek anatomiczny był nie tylko praktyczny, ale i bezpieczny, warto zwrócić uwagę, by:

  • materiał, z którego go wyprodukowano, nie zawierał bisfenolu A, PVC i ftalanu;
  • tarczka smoczka nie zasłaniała noska dziecka i nie utrudniała mu oddychania;
  • tarczka smoczka była solidnie przytwierdzona do gumowej części;
  • posiadał dobrze przymocowany pierścień, który ułatwi wyjęcie go z ust dziecka;
  • jego rozmiar był dostosowany do wieku dziecka;
  • posiadał etui do jego przechowywania.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości