Dziecko

Jak nauczyć dziecko przegrywać? Psycholog: "Trzeba zrozumieć te przykre uczucia"

Dziecko

Aktualizacja:

Cała Polska nadal żyje wielkim sukcesem Igi Świątek. Jednak zanim 19-latka odniosła spektakularne zwycięstwo podczas French Open, musiała przejść długą drogę. Nie zabrakło na niej także porażek. Czy można nauczyć dziecko przegrywać?

Jak reagować na porażki dzieci?

W dorosłym życiu jesteśmy przyzwyczajeni do komplikacji czy nagłych niepowodzeń. Dzieci natomiast potrafią na nie reagować różnie - krzykiem, płaczem czy dużą złością. Wiadomo jednak, że żeby wygrywać, trzeba nauczyć się również przegrywać. Jak zatem nauczyć tego dzieci i reagować na ich porażki?

Przede wszystkim empatią, czyli zrozumieć te przykre uczucia . (...) Porażka to cały szereg, całe spektrum trudnych emocji - rozczarowania, rozgoryczenia, zazdrości... I tak naprawdę dzieci z wiekiem dojrzewają do tego, żeby umieć znosić te emocje i je przeżywać. Więc też musimy jakoś tutaj pomagać dziecku w radzeniu sobie z nimi

- tłumaczyła dziecięcy psycholog kliniczny, Marta Bąkowska.

Faworyzowanie i ułatwianie rywalizacji dzieciom

Niektórzy - bojąc się reakcji dzieci - wycofują się z rywalizacji i pozwalają im wygrać albo ułatwiają specjalnie dla nich zasady gry. Zdaniem blogerki i matki trojga pociech, Justyny Kozłowskiej, nie jest to dobry pomysł.

Trzeba dzieciom pozwalać przeżywać te emocje . Tutaj nie można nikogo faworyzować, zmieniać zasad gry. Więc jeżeli rzeczywiście gramy, ustalamy zasady, to one jak najbardziej obowiązują. Dzieci muszą przeżywać te negatywne emocje - złość, rozczarowanie... To jest trochę, jak z samodzielnością - dzieci muszą się tego po prostu nauczyć, muszą próbować, popełniać błędy

- mówiła w Dzień Dobry TVN.

Należy także pokazywać dziecku, że niekiedy do takich sytuacji trzeba podchodzić z humorem i dystansem. Uświadamiać, że porażka nie jest przegraną, jeżeli wyciągniemy z niej wnioski, wstaniemy i pójdziemy dalej.

Ratunek dla polskiej psychiatrii dziecięcej. Zobacz wideo:

Zobacz też:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Autor: Sabina Zięba

Źródło zdjęcia głównego: The Image Bank RF

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości