Dziecko

Ile kosztuje wychowanie mistrza sportowego? "To jest troszeczkę studnia bez dna"

Dziecko


Sukcesy Roberta Lewandowskiego czy Igi Świątek sprawiły, że młodzi ludzie chętniej uprawiają sport. Część z nich ma szansę na wielką karierę. Jednak, aby młodzież mogła się rozwijać, poza talentem, potrzebne są też pieniądze. Ile kosztuje wychowanie mistrza? W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy na ten temat z Marcinem Urbasiem, halowym mistrzem Europy na 200 m i trenerem młodzieży oraz Dariuszem Motałą, trenerem.

Jak wychować mistrza?

Sport to zdrowie. Dzięki niemu dzieci lepiej się rozwijają, wyrabiają sobie charakter, uczą się rywalizacji. Regularne treningi to także spore pieniądze. Ile trzeba zainwestować, aby wychować mistrza. - To jest troszeczkę studnia bez dna. Koszt treningów tenisowych dla dzieci to 600-800 złotych. Później te koszty rosną - jest więcej kosztów indywidualnych - mówił w rozmowie z naszym reporterem Adam Błuś, tata Olka, który trenuje grę w tenisa.

Przy turniejach te koszty potrafią urosnąć do 4-5 tysięcy złotych miesięcznie. Ale istotne są nie tylko pieniądze, ale i samo podejście dziecka do sportu. - Jeśli to nastolatek, powstaje pytanie, czy będzie szanował sport czy będzie produktem. My jako rodzice musimy im tę różnicę wytłumaczyć - mówił tata Olka.

Swoją przyszłość ze sportem wiąże Klara Bajon, która trenuje piłkę możną. - Koszty treningów piłkarskich to 150-180 złotych miesięcznie. Buty między 250-300 złotych. Córka co miesiąc wyrasta z korków - mówiła Marta Bajon, mama dziewczynki. Na tym jednak nie koniec. Klara dwa razy w roku wyjeżdża na obozy. Koszt takiego wyjazdu to ok. tysiąc złotych.

Sportem żyje cała rodzina państwa Lachmanów. Małżeństwo ma siedmioro dzieci. Czwórka najmłodszych trenuje lekkoatletykę. Dwie najstarsze córki - Kasia i Antonina - są florecistkami, a syn Krzysztof gra w piłkę nożną. Co jest największym obciążeniem ich domowego budżetu? - Strój szermierczy to suma około 7,5 tysiąca złotych. Najtrudniejsze są koszty wyjazdów na zawody. Wyjazd na puchar świata to 4-5 tysięcy złotych - mówiła Ewa Lachman.

Ile kosztuje sport?

Rodzice dzieci, które zdecydują się uprawiać jakiś sport, muszą się liczyć z dużymi wydatkami. - Do pewnego poziomu te inwestycje nie muszą być duże. Generalnie jestem przeciwnikiem tego, aby inwestować nie wiadomo, jak duże pieniądze w uprawianie sportu. Liczy się przede wszystko to, aby dziecko chciało trenować, a rodzic musi je wspierać, bez względu na wyniki - mówił w Dzień Dobry TVN Marcin Urbaś.

W przypadku lekkoatletyki, jak mówił mistrz, dziecko na początku będzie potrzebowało jedynie miejsca do treningów, stroju sportowego i dobrego obuwia. A jak on zaczynał? - Na samym początku dostałem dres, który śmierdział magazynem. Przede mną nosiły go chyba cztery inne osoby. Kolce do biegania dostałem od pani trener. Wtedy takich butów nie można było w Polsce dostać - dodał.

Trzeba jednak podkreślić, że wydatki w dużej mierze będą zależały od tego jaką dyscyplinę trenuje dziecko. - Zupełnie inne nakłady będą w tenisie, a inne w piłce nożnej. Wydaje mi się, że ten ostatni sport jest najłatwiejszy do uprawiania. Jest tak powszechny, tak popularny, że taka pasja u dziecka nie powinna sprawiać rodzicom kłopotów. Trzeba tylko podejść do tego z głową - mówił w Dzień Dobry TVN Dariusz Motała, trener młodzieży. O czym jeszcze powinni pamiętać rodzice? Dowiecie się tego z naszego materiału.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Weronika Zawistowska jak Robert Lewandowski? Polka podpisała kontrakt z niemiecką drużyną

13-letnia córka Agaty Mróz o hejcie, który ją spotyka po śmierci mamy. "Wiem, że mojemu tacie było ze mną ciężko"

Agnieszka Grochowska o obecnej sytuacji: "Czasami wydaje mi się, że jeszcze chwila i zwariuję, siedząc w domu z dziećmi"

Autor: Katarzyna Oleksik

Reporter: Radosław Męczykalski

Pozostałe wiadomości