Homeschooling, czyli nauczanie domowe - wady i zalety

uczenie w domu
Fot. Chris Ryan / Getty Images
Homeschooling, czyli inaczej edukacja domowa, to rozwiązanie w dzisiejszych czasach mało popularne – zwłaszcza w Polsce. Czy warto kształcić dziecko w domu, czy jednak lepiej wysłać je do szkoły, aby nawiązywało kontakty z rówieśnikami i poznawało świat?

Jeszcze sto lat temu homeschooling był najbardziej popularnym sposobem kształcenia dziecka. Wybierała je większość rodzin, które stać było na prywatne nauczycielki – tak zwane guwernantki. Guwernantka najczęściej mieszkała z rodziną i miała dzieci nieustannie pod opieką. Zajmowała się nie tylko ich kształceniem, ale również ogólnie pojętym wychowaniem. Przygotowywała je do spotkania z wielkim światem, kiedy wkroczą w dorosłość.

Więcej:

Historia nauczania – homeschooling i nauczanie dzieci w grupach

Homeschooling, czyli inaczej edukacja domowa, odszedł do lamusa w XX wieku, kiedy dostęp do edukacji otrzymało każde dziecko. Następnie niemalże całkiem został zapomniany, ponieważ za komuny wprowadzono w Polsce obowiązek nauczania. Od tamtego czasu dzieci uczą się w grupie rówieśników, prowadzone zwykle przez kilku nauczycieli (innego od każdego przedmiotu już powyżej trzeciej klasy szkoły podstawowej).

Zobacz także: Jak wybrać ple­cak dla pierw­szo­kla­si­sty?

Nauczanie w grupach ugruntowało się jednak na świecie znacznie wcześniej niż w XX wieku. Wiele dekad wstecz odbywało nawet w najmniejszych miejscowościach w Kanadzie czy Wielkiej Brytanii. Jeżeli zaś sięgnie się pamięcią, okaże się, że nauka małych dzieci w większych grupach odbywała się już za czasów starożytnych cywilizacji śródziemnomorskich.

Mimo wprowadzenia obowiązku szkolnego dla dzieci od 7 do 18 roku życia po II wojnie światowej, nauczanie w grupach szkolnych znane jest w Polsce od kilku wieków. Jeszcze w czasach zaborów powstawały państwowe szkoły, w których wtłaczano w głowy małych dzieci, jak być dobrym Rosjaninem (na szkoły naciskał szczególnie zaborca rosyjski). Homeschooling był opcją dostępną tylko dla bogatych. Dla kogo dobrym wyborem jest homeschooling współcześnie?

Homeschooling – wady i zalety

Chociaż brzmi modnie i jest bardzo popularny w Stanach Zjednoczonych, w Polsce homeschooling nie cieszy się uznaniem rodziców i pedagogów. Dlaczego? Jakie są zalety i wady homeschoolingu?

Zalety:

  • więcej czasu poświęca się jednemu dziecku – niezależnie od tego, czy rodzic chce uczyć dziecko samodzielnie, czy próbuje zapewnić mu nauczanie domowe przy pomocy nauczycieli szkolnych we współpracy z konkretną placówką edukacyjną, dziecko będzie miało więcej uwagi ze strony nauczyciela, co poskutkuje lepszym zrozumieniem tematu,
    • indywidualne podejście do dziecka – homeschooling pozwala na dopasowanie tempa i metod nauki do zdolności poznawczych oraz preferencji konkretnego dziecka. Dzięki temu dziecko będzie mniej zdenerwowane i z większym zaangażowaniem będzie przyswajać wiedzę,
      • kontrola rodzica nad postępami w nauce oraz ograniczony wpływ środowiska o znamionach patologicznych na dziecko – dzięki metodzie homeschoolingu rodzic jest w stanie na bieżąco kontrolować rozwój dziecka i odciąć je od kontaktu ze środowiskiem i zachowaniami patologicznymi rówieśników oraz osób starszych,
        • przebywanie z rodzicami zwiększa poczucie bezpieczeństwa i pomaga budować więzi rodzica z dzieckiem.

          Wady:

          • homeschooling ogranicza możliwość poznawania i wchodzenia w interakcje z rówieśnikami – dziecko może wręcz czuć się odizolowane od społeczeństwa, zwłaszcza kiedy rodzice wybierają homeschooling ze względu na chęć ograniczenia dziecku wolności,
            • przekazywana wiedza może być uzależniona od poziomu wykształcenia rodzica,
              • rodzicom często brakuje dostępu do pomocy naukowych dostępnych w szkole,
                • często następuje również ryzyko przesadnego skupienia się na dziecku , które odczuwa zarówno rodzic, niemogący skupić się na własnym życiu, jak i dziecko, które w nadmiernym zespoleniu z rodzicem nigdy nie stanie się samodzielnym dorosłym.

                  Zobacz także: Wyprawka szkolna 2019 - lista zakupów

                  Homeschooling – wymogi, zasady, formalności

                  Aby zapewnić dziecku homeschooling w Polsce, trzeba być przygotowanym na długą walkę. Obecnie w całym kraju liczba dzieci uczących się w domu jest w porównaniu z innymi krajami niewielka, jednak z roku na rok rośnie w zawrotnym tempie. Rodzic, decydujący się na homeschooling, może się spotkać nie tylko z niechęcią otoczenia, ale i nawet ze społecznym ostracyzmem.

                  Aby zapewnić dziecku homeschooling, należy:

                  • otrzymać zgodę dyrektora szkoły, w której do tej pory uczyło się dziecko,
                    • otrzymać pozytywną opinię z poradni pedagogiczno-psychologicznej,
                      • podpisać oświadczenie, w którym rodzic oświadcza, że przyjmuje na siebie obowiązek nauczania oraz że jest świadomy regulacji prawnych.

                        Należy pamiętać również, żeby nie przekraczać wyznaczonych terminów. Aby dziecko od kolejnego roku mogło uczyć się w domu, do końca maja roku bieżącego należy załatwić wszelkie formalności z tym związane.

                        Zobacz film: Nauka pierwszej pomocy dla najmłodszych. Źródło: Dzień Dobry TVN

                        Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

                        podziel się:

                        Pozostałe wiadomości