Newsy

Toksyczna substancja w biurze Facebooka. Czy to był sarin?

Newsy

Aktualizacja:
E+Obradovic/Getty images

Wczoraj, w poniedziałek 1 lipca, ewakuowano pracowników Facebooka, po tym, jak podczas rutynowej kontroli poczty wykryto toksyczny środek, który jest używany jako broń chemiczna!

W biurze Facebooka w Menlo Park w Kalifornii, FBI ewakuowało wszystkich pracowników. Podczas rutynowej kontroli, system alarmowy wykrył podejrzaną paczkę z bardzo toksyczną dla ludzi substancją.

Rzecznik Facebooka Anthony Harrison potwierdził, że ewakuowano cztery budynki po pozytywnym teście na niebezpieczne substancje. Obecnie trzy ewakuowane budynki zostały dopuszczone do ponownego użytku.

W podrzuconej paczce znajdowała się niezidentyfikowana jeszcze przez władze chemiczna substancja. Podejrzewa się, że może to być sarin. To niebezpieczny dla ludzi chemiczny środek, który atakuje układ nerwowy.

Jak dotąd żaden z pracowników nie skarżył się, że cierpi z powodu narażenia na działanie chemikaliów.

***

Sarin to bardzo toksyczny, fosforoorganiczny związek chemiczny. Jet stosowany jako bojowy środek trujący. Zalicza się go do grupy środków paralityczno-drgawkowych. Sarin jest bezbarwną i bezwonną cieczą, która łatwo się miesza z wodą i rozpuszczalnikami organicznymi. Została wynaleziona w 1939 roku w Niemczech, gdzie poszukiwano nowych środków owadobójczych stosowanych w rolnictwie.

Sarin przenika do organizmu człowieka poprzez drogi oddechowe i skórę. Już kilkanaście miligramów sarinu powoduje śmierć po kilku minutach! Okres rekonwalescencji po zatruciu trwa niestety bardzo długo.

Zobacz też:

Autor: Anna Kobyłka

Źródło zdjęcia głównego: E+

Pozostałe wiadomości