Newsy

Premier Etiopii dostał pokojowego Nobla

Newsy

Premier Etiopii Abiy Ahmed Ali

Premier Etiopii Abiy Ahmed Ali został laureatem Pokojowej Nagrody Nobla za 2019 rok w uznaniu za zasługi na rzecz procesu pokojowego między swoim krajem i sąsiednią Erytreą. Wśród nominowanych byli również Jerzy Owsiak, Papież Franciszek i Greta Thunberg.

Etiopia i Erytrea w lipcu 2018 roku wznowiły oficjalne stosunki po latach konfliktu, w tym po wojnie o przebieg granic z lat 1998-2000.

Premier Etiopii Abiy Ahmed Ali z pokojowym Noblem

46-letni Abiy Ahmed Ali stoi na czele etiopskiego rządu od kwietnia 2018 roku. Wcześniej służył w wojsku (dorobił się stopnia pułkownika), był ministrem nauki i technologii oraz szefem rządowej agencji odpowiedzialnej za cyberbezpieczeństwo w kraju. Po objęciu teki premiera zliberalizował etiopską gospodarką oraz wypuścił na wolność część więźniów politycznych.

Wręczenie nagrody odbędzie się w Oslo 10 grudnia, w rocznicę śmierci jej fundatora Alfreda Nobla.

Kandydaci do pokojowego Nobla

Jak podał na początku marca Norweski Komitet Noblowski, w tym roku napłynęło 301 kandydatur, wskazano 223 osoby oraz 78 organizacji. Nominacje pozostają tajne przez 50 lat, ale zgłaszające je osoby często ujawniają swoich faworytów. Stąd wiadomo, że kandydatami do tegorocznego Nobla są m.in. kanclerz Niemiec Angela Merkel, papież Franciszek, premier Nowej Zelandii Jacinda Ardern, były pracownik Agencji Bezpieczeństwa Narodowego, który ujawnił masową inwigilację prowadzoną przez tę amerykańską instytucję rządową, Edward Snowden czy prawniczka i aktywistka Amal Clooney a także twórca WOŚP Jerzy Owsiak.

Tradycyjnie swoje listy potencjalnych noblistów tworzą także w celach komercyjnych zakłady bukmacherskie. W tym roku w wielu takich zestawieniach z powodu swojej popularności prowadziła Greta Thunberg.

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Gaba Kopyto

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości