Pogoda

Prognoza pogody na Wielkanoc 2022. Kiedy będzie arktyczny chłód?

Pogoda

Aktualizacja:
Autor:
Diana
Ryściuk
Źródło:
IMGW, TVN Meteo
Wielkanocna atmosfera, drzewo, słońce, pisanki

Wielkanoc w 2022 roku będziemy obchodzić 17 kwietnia. Wiele osób planuje świąteczne wyjazdy i odpoczynek na świeżym powietrzu. Jakiej pogody możemy się spodziewać w święta? Czy będzie padał śnieg? Sprawdź prognozę na wszystkie dni świąt.

Pogoda na Wielkanoc 2022. Czy będzie padał deszcz i śnieg?

Według wyliczeń amerykańskiego modelu globalnego GFS, aktualna dynamika w pogodzie związana z niżami atlantyckimi, które przyprowadzają raz ciepłe powietrze znad południowej Europy, raz chłodne jego masy znad Oceanu Atlantyckiego, zostanie zahamowana właśnie w okresie Świąt Wielkanocnych. Nad Skandynawią rozciągnie się wyż, który ma zatrzymać atlantyckie wiry niżowe w centrum Europy. Powstać ma tzw. jęzor chłodu - sięgający od Morza Białego i północno-zachodniej Rosji, aż po Alpy i Karpaty.

Pochodzące stamtąd zimne masy północnego powietrza mają się utrzymać przez kilka dni. Będą jednocześnie wilgotne, ponieważ nad wschodnią Europą przemieszczał się będzie niewielki wilgotny niż znad Morza Czarnego. W efekcie pogoda na Wielkanoc w większości nie będzie sprzyjała wycieczkom czy spacerom. Niebo nad Polską przysłonią niskie chmury z niewielkimi opadami deszczu, a na północy kraju również deszczu ze śniegiem.

Wielkanoc

Dobre choć wielkopostne
Dobre choć wielkopostne Dzień Dobry TVN
wideo 2/4

Pogoda w Wielki Tydzień 2022 - arktyczny chłód

Z długoterminowych prognoz pogody wynika, że Wielki Tydzień rozpocznie się pogodnie. Według wielu prognoz w tych kilku dniach temperatury w całej Polsce osiągną status "powyżej normy". Oznacza to, że jeszcze przed Wielkanocą zdążymy nacieszyć się słońcem i wyższymi temperaturami, by w same już święta tradycyjnie "ponarzekać na brzydką pogodę". W Wielką Sobotę, Wielkanoc i Poniedziałek Wielkanocny spodziewany jest arktyczny chłód. Na południowym wschodzie spodziewane są przelotne opady deszczu lub deszczu ze śniegiem. Na południu Polski w górach może spaść śnieg. 

Pogoda w Wielką Sobotę 16 kwietnia 2022

Wielka Sobota w tym roku będzie pochmurna, z niewielkimi przejaśnieniami. Pojawią się również niewielkie opady deszczu - do 1-3 litrów wody na metr kwadratowy, a na Pomorzu - deszczu ze śniegiem. Padać nie powinno tylko na północnym wschodzie kraju. Na termometrach zobaczymy od 8 stopni Celsjusza na Pomorzu, Warmii, Podlasiu, 10 st. w centrum kraju, do 12 st. na Podkarpaciu. Wiatr będzie umiarkowany - wiejący z północy i północnego wschodu. Może on przybierać na sile - w górach porywy mogą osiągać do 70 km/h, a na Pomorzu Zachodnim, centrum i na wschodzie kraju do 60 km/h. W Sudetach możliwe wystąpienie zamieci śnieżnych. 

Pogoda w Wielkanoc 17 kwietnia 2022

Wielkanoc, podobnie jak poprzedzająca ją Wielka Sobota, zapowiada się pochmurno, ale już z większymi przejaśnieniami. Na północnym wschodzie Polski należy spodziewać się słabych opadów deszczu ze śniegiem. Temperatura maksymalna wyniesie od 7 st. C na Podlasiu, przez 11 st. w centrum kraju, do 12 st. na Podkarpaciu. Z kierunków północnych powieje słaby, okresami silniejszy wiatr. Na południu kraju, w górach wciąż można się spodziewać przelotnych opadów deszczu ze śniegiem.

Pogoda w Poniedziałek Wielkanocny 18 kwietnia 2022

W Poniedziałek Wielkanocny nadal będzie pochmurno, ale przejaśnienia będą jeszcze większe, w niektórych miejscach przez większość dnia. Na wschodzie Polski wystąpią słabe opady deszczu - do 2 l/mkw. Na Suwalszczyźnie i Podlasiu będzie jednak więcej deszczu - do 5 l/mkw. Termometry pokażą maksymalnie od 8 st. C na Podlasiu, przez 10 st. C w centrum kraju, do 13 st. C na Pomorzu Zachodnim. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, ale może przybierać na sile. Wciąż na południu kraju prognozowane są przelotne opady deszczu z niewielkimi opadami śniegu.

Zobacz także:

Autor:Diana Ryściuk

Źródło: IMGW, TVN Meteo

Źródło zdjęcia głównego: Camille Wesser/Getty Images

Pozostałe wiadomości