Planujesz urlop w Polsce? Sprawdź prognozę pogody na lato

Autor:
Luiza
Bebłot,
Sabina
Zięba
Źródło:
TVN Meteo
grupa ludzi, wyjazd, znajomi, plaża, grill, przyjaciele

Dłuższe dni i coraz więcej słońca sprawiły, że częściej myślimy o lecie. Choć jeszcze się nie zaczęło, wiele osób już planuje wakacje. Ci, którzy zamierzają spędzić urlop w Polsce, zastanawiają się, jaka będzie pogoda. Będziemy cieszyć się wysoką temperaturą czy też czekają nas opady deszczu? IMGW wydał eksperymentalną długoterminową prognozę na czerwiec, lipiec oraz sierpień. Są też wstępne przewidywania na wrzesień.

Prognoza IMGW na maj 2022

Cieplej niż zwykle zapowiada się także maj. Według IMGW w całym kraju należy spodziewać się temperatury wyższej, niż wskazuje średnia wieloletnia z lat 1991-2020. Tymczasem miesięczna suma opadów w całym kraju powinna mieścić się w zakresie normy wieloletniej.

Ochrona środowiska

Ekoskóra z naszych polskich jabłek
Ekoskóra z naszych polskich jabłekDzień Dobry TVN
wideo 2/5

Eksperymentalna prognoza IMGW na czerwiec 2022

Czerwiec to miesiąc, w którym rozpoczyna się lato - meteorologiczne, astronomiczne i kalendarzowe. Według synoptyków IMGW w czerwcu średnia miesięczna temperatura powietrza prawdopodobniej znajdzie się w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020. Synoptycy twierdzą, że podobnie będzie w przypadku opadów.

Prognoza IMGW na lipiec 2022

Jak przewidują synoptycy IMGW, w lipcu średnia miesięczna temperatura powietrza we wszystkich województwach będzie się prawdopodobnie kształtować powyżej normy wieloletniej. Inaczej będzie natomiast w przypadku opadów. Ich średnia suma będzie z kolei w zakresie normy z lat 1991-2020.

Prognoza IMGW na sierpień 2022

Zmiany może przynieść kolejny miesiąc. W sierpniu bowiem średnia miesięczna temperatura podzieli kraj na pół. Na obszarze północnej połowy kraju ma być chłodniej - średnia miesięczna temperatura powietrza ma plasować się poniżej normy wieloletniej z lat 1991-2010. W tych samych regionach (z wyjątkiem Wielkopolski i Mazowsza) również przewidywana jest średnia miesięczna suma opadów powyżej normy.

W południowej części kraju można jest średnia temperatura w normie. Identycznie przedstawia się sytuacja w kwestii opadów.

Prognoza IMGW na wrzesień 2022

Według najnowszej prognozy pokazuje się tendencja taka jak w lipcu. Miesiąc ten będzie prawdopodobnie charakteryzować się średnią miesięczną temperaturą powyżej normy, a suma opadów znajdzie się w normie.

Co oznaczają pojęcia "powyżej normy", "poniżej normy" oraz "w normie"

Jak wyjaśnili synoptycy IMGW, średnia miesięczna temperatura powietrza i miesięczna suma opadów atmosferycznych dla danego miesiąca jest określana przy wykorzystaniu normy wieloletniej z okresu obejmującego lata 1991-2020. Wartości średniej miesięcznej temperatury lub miesięcznej sumy opadów z tego 30-letniego okresu są sortowane się od najniższej do najwyższej. 10 najniższych wartości wyznacza średnią temperaturę lub sumę opadów mieszczącą się w zakresie "poniżej normy", 10 środkowych "w normie", a 10 najwyższych "powyżej normy".

Gdy w prognozie czytamy, że przewidywana przez IMGW średnia temperatura lub suma opadów jest:

  • powyżej normy - można stwierdzić, że miesiąc będzie cieplejszy lub bardziej mokry od co najmniej 20 obserwowanych tych samych miesięcy w latach 1991-2020 (tych, które znalazły się w kategoriach "w normie" oraz "poniżej normy");
  • w normie - można uznać, że miesiąc będzie podobny do typowych 10 tych samych miesięcy obserwowanych w latach 1991-2020, zarówno pod względem temperatury, jak i sumy opadów;
  • poniżej normy - można założyć, że miesiąc będzie chłodniejszy lub bardziej suchy od co najmniej 20 obserwowanych, tych samych miesięcy w latach 1991-2020 (tych, które znalazły się w kategoriach "powyżej normy" oraz "w normie").

Jak interpretować pojęcia "powyżej normy" i "poniżej normy" w prognozach

Synoptycy IMGW zwracają uwagę, że prognoza średniej temperatury powietrza "powyżej normy" nie jest równoznaczna z tym, że występować będą np. dni z temperaturą maksymalną powyżej 25 st. C, a prognoza "poniżej normy" np. dni z temperaturą minimalną poniżej 5 st. C. Jednocześnie prognoza średniej temperatury "poniżej normy" nie wyklucza pojawienia się dni z temperaturą maksymalną powyżej 25 st. C, a prognoza "powyżej normy" dni z temperaturą minimalną poniżej 5 st. C.

Należy pamiętać, że prognozowana średnia temperatura odnosi się do średniej temperatury całego miesiąca, do temperatury notowanej zarówno za dnia, jak i w nocy.

W przypadku prognozy sumy opadów wartości "powyżej normy" nie oznaczają, że zdarzać się będą intensywne opady deszczu i burze, przy czym prognoza "poniżej normy" nie odrzuca możliwości wystąpienia takich zjawisk. Prognozowana suma opadów odnosi się do sumy opadów ze wszystkich dni w miesiącu. W prognozach nie jest określany rodzaj opadu (śnieg lub deszcz).

Więcej informacji o pogodzie na TVN Meteo.

Zobacz także:

Autor:Luiza Bebłot, Sabina Zięba

Źródło: TVN Meteo

Źródło zdjęcia głównego: Compassionate Eye Foundation/Hero Images/Getty Images

Pozostałe wiadomości