Synoptycy ostrzegają przed burzami z gradem. IMGW wydał prognozę zagrożeń na czwartek

Niebo przecięte piorunem. Burza. Prognoza pogody.
Alerty IMGW - prognoza zagrożeń
Źródło: Alepo Beliavsky/500px/Getty Images
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał prognozę zagrożeń na czwartek, 12 maja 2022 roku. Synoptycy przewidują burze z opadami gradu. W związku z tym mogą zostać wydane alarmy pierwszego i drugiego stopnia dla kilku województw. W których regionach kraju aura może okazać się szczególnie niebezpieczna?

Prognoza zagrożeń na czwartek, 12 maja 2022 roku - burze z gradem

Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej przewidują powrót burz z gradem. Jak podaje tvn24.pl, w czwartek, 12 maja br. mają zostać wydane alarmy. Ostrzeżeń drugiego stopnia można spodziewać się w województwach:

 • lubelskim;
  • podkarpackim;
   • małopolskim;
    • śląskim;
     • świętokrzyskim.

      Zgodnie z przewidywaniami synoptyków, w tych rejonach mogą wystąpić opady o sumie 30-50 litrów na metr kwadratowy, lokalnie 60 l/mkw., a także porywy wiatru o prędkości od 90 do 115 kilometrów na godzinę. Lokalnie prognozowane są także opady gradu.

      Ekologiczne rozwiązania

      elektrośmieci
      Źródło: Dzień Dobry TVN
      Elektrośmieci to nie są zwykłe śmieci
      Elektrośmieci to nie są zwykłe śmieci
      W poszukiwaniu ekogadżetów
      W poszukiwaniu ekogadżetów
      Ekopatrol – na ratunek zwierzętom
      Ekopatrol – na ratunek zwierzętom
      Technologie w służbie ekologii
      Technologie w służbie ekologii

      Z kolei ostrzeżenia pierwszego stopnia mogą zostać wydane w województwach: warmińsko-mazurskim, podlaskim, mazowieckim, łódzkim, a także we wschodnich powiatach woj. pomorskiego. Synoptycy przewidują, że w tych częściach kraju burzom towarzyszyć mogą opady do 20-30 l/mkw. oraz porywy wiatru do 70-90 km/h. Miejscami może pojawić się także grad.

      Alerty IMGW - stopnie ostrzeżeń

      Ostrzeżenie pierwszego stopnia dotyczy warunków sprzyjających wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w obliczu narażenia na te czynniki może być utrudnione i niebezpieczne. Po ogłoszeniu alertów pierwszego stopnia można spodziewać się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwości ich odwołania. Zalecana jest szczególna ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

      Ostrzeżenie drugiego stopnia przewiduje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia mogą w silnym stopniu ograniczać prowadzenie działalności. W związku z tym należy spodziewać się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. W obliczu alertów drugiego stopnia zalecana jest duża ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

      Więcej na ten temat na tvn24.pl.

      Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

      Zobacz także:

      Autor: Magdalena Brzezińska

      Źródło: tvn24.pl

      Źródło zdjęcia głównego: Alepo Beliavsky/500px/Getty Images

      podziel się:

      Pozostałe wiadomości