Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał prognozę zagrożeń na czwartek, 12 maja 2022 roku. Synoptycy przewidują burze z opadami gradu. W związku z tym mogą zostać wydane alarmy pierwszego i drugiego stopnia dla kilku województw. W których regionach kraju aura może okazać się szczególnie niebezpieczna?
Prognoza zagrożeń na czwartek, 12 maja 2022 roku - burze z gradem
Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej przewidują powrót burz z gradem. Jak podaje tvn24.pl, w czwartek, 12 maja br. mają zostać wydane alarmy. Ostrzeżeń drugiego stopnia można spodziewać się w województwach:
- lubelskim;
- podkarpackim;
- małopolskim;
- śląskim;
- świętokrzyskim.
Zgodnie z przewidywaniami synoptyków, w tych rejonach mogą wystąpić opady o sumie 30-50 litrów na metr kwadratowy, lokalnie 60 l/mkw., a także porywy wiatru o prędkości od 90 do 115 kilometrów na godzinę. Lokalnie prognozowane są także opady gradu.
Ekologiczne rozwiązania
Ekologiczne rozwiązania
Z kolei ostrzeżenia pierwszego stopnia mogą zostać wydane w województwach: warmińsko-mazurskim, podlaskim, mazowieckim, łódzkim, a także we wschodnich powiatach woj. pomorskiego. Synoptycy przewidują, że w tych częściach kraju burzom towarzyszyć mogą opady do 20-30 l/mkw. oraz porywy wiatru do 70-90 km/h. Miejscami może pojawić się także grad.
Alerty IMGW - stopnie ostrzeżeń
Ostrzeżenie pierwszego stopnia dotyczy warunków sprzyjających wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w obliczu narażenia na te czynniki może być utrudnione i niebezpieczne. Po ogłoszeniu alertów pierwszego stopnia można spodziewać się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwości ich odwołania. Zalecana jest szczególna ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.
Ostrzeżenie drugiego stopnia przewiduje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia mogą w silnym stopniu ograniczać prowadzenie działalności. W związku z tym należy spodziewać się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. W obliczu alertów drugiego stopnia zalecana jest duża ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.
Więcej na ten temat na tvn24.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Zimna Zośka i Zimni Ogrodnicy a zmiany klimatyczne. Co to za zjawiska?
- Szokująca cena czereśni w Polsce! Sprawdź, czy będzie Cię na nie stać
- Ceny działek na terenach ROD poszły w górę. Ile trzeba zapłacić za altankę?
Autor: Magdalena Brzezińska
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Alepo Beliavsky/500px/Getty Images