PGNiG Obrót Detaliczny przestaje sprzedawać prąd. Co powinni zrobić odbiorcy energii elektrycznej?

Autor:
Teofila
Siewko
Źródło:
TVN24
Słup wysokiego napięcia

Jak podała spółka w komunikacie, od 1 styczna 2023 roku PGNiG Obrót Detaliczny przestanie sprzedawać energię elektryczną. Klienci nie mają jednak powodów do obaw, prądu nie zabraknie. Co należy zrobić?

PGNiG Obrót Detaliczny od 2023 przestanie sprzedawać prąd

W związku z zaprzestaniem sprzedaży energii elektrycznej przez PGNiG Obrót Detaliczny, nastąpi automatyczna zmiana sprzedawcy dla gospodarstw domowych, a także odbiorców biznesowych wpisanych do CEIDG (Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej). 

Drożyzna

Gdzie ulokować pieniądze podczas rekordowej inflacji?
Gdzie ulokować pieniądze podczas rekordowej inflacji?
wideo 2/4

Jak podał prezes PGNiG Obrót Detaliczny Henryk Mucha, jest to najkorzystniejsze rozwiązane. Ze względu na to, że firma sprzedaje energię elektryczną po wyższych cenach niż te gwarantowane przez rząd, takie rozwiązanie pozwoli klientom na kilkukrotnie niższą cenę. W komunikacie podano, że "w trosce o dobro naszych dotychczasowych klientów, jako odpowiedzialna firma proponujemy najbardziej korzystne dla nich rozwiązanie".

Co powinni zrobić klienci PGNiG?

Klienci nie muszą podejmować żadnych działań. Zmiana sprzedawcy energii elektrycznej odbędzie się autmatycznie i zostaną oni objęci tzw. sprzedażą rezerwową lub sprzedażą z urzędu. Nie będzie żadnych przerw w dostawach prądu, a jednocześnie dostawy prądu będa odbywać się w ustawowo gwarantowanej cenie.

- Jeżeli klient przy zawieraniu umowy z PGNiG Obrót Detaliczny nie wskazał sprzedawcy rezerwowego lub sprzedawca ten zaprzestał sprzedaży rezerwowej lub nie może podjąć tej sprzedaży, sprzedaż energii elektrycznej będzie prowadził sprzedawca z urzędu wyznaczony dla systemu dystrybucyjnego, na obszarze którego mieszka klient - podało na swojej stronie internetowej PGNiG.

Osoby, które jednak chcą samodzielnie wybrać nowego sprzedawcę energii elektrycznej mogą to zrobić. Proces jest bezpłatny i nie spowoduje żadnych komplikacji. 

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Więcej przeczytasz na TVN24

Zobacz także:

Autor:Teofila Siewko

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Cha Ma Ratn Ta Payya / EyeEm/Getty Images

Pozostałe wiadomości