Newsy

Jakie ćwiczenia pozwolą uniknąć kontuzji? Testujemy symulator skręcenia kostki

Newsy

Autor:
Aleksandra
Matczuk
Reporter:
Dagmara Kowalczyk
Źródło:
Dzień dobry TVN
Symulator skręcania kostki
Symulator skręcania kostkiDzień Dobry TVN
wideo 2/15

W programie Dzień Dobry TVN wybraliśmy się do Politechniki Opolskiej, gdzie znajduje się tam laboratorium symulacji skręceń stawu skokowego. Zapytaliśmy Wojtka Stefaniaka i Jacka Chochorowskiego, jak dochodzi do tego często występującego urazu oraz jakie ćwiczenia warto wykonywać, by skutecznie go uniknąć?

Symulator skręcenia kostki

Reporterka Dagmara Kowalczyk spotkała się z Wojtkiem Stefaniakiem z Politechniki Opolskiej oraz polskim wieloboistą Jackiem Chochorowskim, aby poznać ćwiczenia, które pozwolą uniknąć popularnych urazów. To właśnie na Politechnice Opolskiej stworzono symulator skręceń stawu skokowego. Unikalne laboratorium z bieżną pozwala na ocenę tego, co dokładnie dzieje się w momencie wystąpienia kontuzji.

Badanie pozwala na analizę wielu czynników, w tym zachowanie naszego ciała. Dzięki symulatorowi możemy krok po kroku prześledzić przebieg skręcenia kostki. - Widzimy, jak w trakcie samego zapadania się bieżni, nagle zwiększa się zakres ruchu skokowego (...) i możemy ocenić, jak duże jest opóźnienie aktywności mięśniowej, i to jest dokładnie to, co zapobiega naszym skręceniom - tłumaczy Wojtek Stefaniak.

Skręcenie kostki jest dość popularnym urazem. Przekonał się o tym polski wieloboista Jacek Chochorowski, który doświadczył go aż czterokrotnie. - Popełniłem błąd i bardzo krzywo postawiłem kostkę. Doszło do urazu więzadeł i musiałem poświęcić bardzo dużo pracy, żeby z tego wyjść. Wykonywałem szereg ćwiczeń, które dostałem od Wojtka. Konsekwencja i ilość powtórzeń pozwoliły mi z tego wyjść - opowiada Jacek Chochorowski.

Ćwiczenia pozwalające uniknąć kontuzji

Ćwiczenia, które pomogą uniknąć kontuzji, może wykonywać każdy. Wojtek Stefaniak poleca prosty przeskok. -Ważne jest, żeby lądować na największy palec naszej stopy. Starajmy się nie pochylać. Wykonywanie tego ćwiczenia dynamicznie pozwoli nam bardziej pobudzać kluczowe dla naszego ciała mięsnie. - podkreśla.

Jak podkreślił specjalista z Politechniki Opolskiej, istnieją pewne predyspozycje, przez które możemy być bardziej narażeni na urazy. - Są predyspozycje anatomiczne m.in. budowa stawu skokowego, połączenie kości piszczelowej oraz strzałkowej. One będą miały duże znaczenie w tym, jak będzie dochodziło do skręcenia stawu skokowego. - wyjaśnia.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Aleksandra Matczuk

Reporter: Dagmara Kowalczyk

Źródło: Dzień dobry TVN

Źródło zdjęcia głównego: Dzień dobry TVN

Pozostałe wiadomości