Newsy

Czternasta emerytura w sierpniu. Już w tym tygodniu zaczną się wypłaty. Niektórzy dostaną tylko 50 zł

Newsy

Aktualizacja:
Autor:
Diana
Ryściuk
Źródło:
wyborcza.biz/biznes.interia
14. emerytura, polskie pieniądze, kalkulator

Czternasta emerytura wypłacona zostanie już w tym tygodniu. Ile wyniesie i kiedy dokładnie będzie wypłacana? Kto dostanie pełną czternastkę, a kto tylko jej część? Czy będzie zwolniona z podatku? Sprawdź najważniejsze informacje związane z czternastą emeryturą.

14 emerytura w sierpniu - ile wyniesie? Kiedy będą wypłaty? Czy będzie zwolniona z podatku?

Zgodnie z Ustawą o dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów w 2022 r. w sierpniu emeryci i renciści otrzymają czternastą emeryturę. ZUS wypłaty realizował będzie dokładnie od 25 sierpnia do 20 września. Czternasta emerytura będzie zwolniona z podatku dochodowego. Wyniesie 1338,44 zł brutto. Będzie z niej potrącona tylko składka zdrowotna. Oznacza to, że emeryci otrzymają netto 1217,98 zł. Prawo do świadczenia podstawowego, jak emerytura bądź renta, będzie badane 24 sierpnia, czyli w dzień poprzedzający pierwsze wypłaty dodatkowej emerytury. 

14 emerytura będzie świadczeniem stałym?

14 emerytura po raz pierwszy została wypłacona w 2021 roku i w założeniu miała być świadczeniem jednorazowym. Politycy coraz częściej jednak mówią o przekształceniu jej w świadczenie regularne. W czerwcu prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów w 2022 r., na mocy której 14. emerytura zostanie ponownie wypłacona w bieżącym roku. Obecnie nie jest jeszcze świadczeniem stałym.

Drożyzna

Gdzie ulokować pieniądze podczas rekordowej inflacji?
Gdzie ulokować pieniądze podczas rekordowej inflacji?
wideo 2/4

Czternasta emerytura w sierpniu - dla kogo?

Pełną czternastą emeryturę dostaną te osoby, których świadczenie nie przekracza 2900 zł brutto. W sytuacji, gdy ktoś otrzymuje więcej, będzie stosowana zasada złotówka za złotówkę. Polega na tym, że kiedy emeryt ma np. 3000 zł brutto, będzie miał zmniejszoną czternastkę o 100 zł itd.

Dodatkowe pieniądze otrzymają wszyscy ci, którzy obecnie dostają maksymalnie 4188,44 zł brutto emerytury. Najniższa możliwa czternastka to 50 zł. Jeśli z wyliczeń wyjdzie, że ktoś może dostać jedynie 40 zł lub jeszcze mniej, to nie dostanie nic.

14 emerytura - czy trzeba składać dodatkowy wniosek?

Czternastka ma być wypłacana razem z sierpniową emeryturą. Świadczenie będzie wypłacane z urzędu, czyli nie trzeba składać żadnego dodatkowego wniosku. Dodatkowe roczne świadczenie trafi do 9 mln emerytów, rencistów i innych osób pobierających długoterminowe świadczenia - z tego 8,1 mln z ZUS. Świadczenie w pełnej kwocie otrzyma około 7,7 mln Polaków.

- Wypłata czternastej emerytury w bieżącym roku została zagwarantowana ustawowo. Wypłaty są zabezpieczone i na pewno trafią do osób uprawnionych w wyznaczonym terminie - zapewniła prezes ZUS, prof. Gertruda Uścińska.

14 emerytura a inne świadczenia

Czternastka, podobnie jak trzynastka, nie będzie uwzględniana przy wypłacie 500 plus dla osób niesamodzielnych. Nie będzie się również wliczać do dochodu przy ubieganiu się o różne zasiłki z pomocy społecznej czy o dodatek mieszkaniowy. Wpisując dochód na członka rodziny, nie musimy jej uwzględniać. 14. emerytura nie będzie również podlegać zajęciom komorniczym.

Zobacz więcej w tvn24.pl

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Diana Ryściuk

Źródło: wyborcza.biz/biznes.interia

Źródło zdjęcia głównego: scyther5/Getty Images

Pozostałe wiadomości