Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed wzrostem poziomu wód z przekroczeniem stanów ostrzegawczych. Synoptycy wydali ostrzeżenia hydrologiczne drugiego i pierwszego stopnia. Jakich regionów dotyczą prognozy?
Alerty hydrologiczne IMGW
Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzegają przed wezbraniem poziomów wody do stanów ostrzegawczych, a lokalnie nawet powyżej. Alerty hydrologiczne drugiego stopnia dotyczą województwa zachodniopomorskiego, Zalewu Szczecińskiego i ujścia Odry. Z kolei alarmy pierwszego stopnia wydano na obszarze Wybrzeża Zachodniego i morskich wód wewnętrznych RP - Bałtyku Południowego. Jak podaje TVN24, w związku z prognozowaną sytuacją meteorologiczną i wysokim napełnieniem Bałtyku (3 marca br. wynosiło 529 centymetrów) na Zalewie Szczecińskim nastąpi wzrost poziomów wody powyżej stanów ostrzegawczych. W ujściowym odcinku Odry spodziewany jest wzrost poziomów wody do stanów ostrzegawczych, lokalnie powyżej. Alert będzie ważny do godziny 8:00 w piątek.
Klęski żywiołowe
Klęski żywiołowe
W części województwa pomorskiego obowiązuje ostrzeżenie pierwszego stopnia. Dotyczy ono Wybrzeża Wschodniego i morskich wód wewnętrznych RP - Bałtyku Południowo-Wschodniego, Zalewu Wiślanego do Nogatu i Zalewu Wiślanego. Jak podaje TVN24, w związku z prognozowaną sytuacją meteorologiczną oraz wysokim napełnieniem Bałtyku na Wybrzeżu Wschodnim przewidywane są wahania i wzrosty poziomów wody w strefie stanów wysokich, lokalnie powyżej stanów ostrzegawczych. Alert straci ważność o godz. 8:00 bądź 18:00 w piątek.
Alarmy pierwszego stopnia wydano również w województwie warmińsko-mazurskim na obszarze następujących zlewni: Zalew Wiślany, Bauda i Elbląg. Wygasną w piątek o godz. 18:00.
Co oznaczają alerty hydrologiczne pierwszego i drugiego stopnia?
Alert hydrologiczny drugiego stopnia oznacza, że obserwowane lub prognozowane stany wody układają się w strefie powyżej stanów ostrzegawczych, ale poniżej stanów alarmowych. Z kolei ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza umiarkowane zagrożenie. Kiedy obowiązuje, obserwowane lub prognozowane stany wody układają się w strefie poniżej stanów ostrzegawczych, przy czym przewidywany jest gwałtowny wzrost stanu wody.
Więcej na ten temat na tvn24.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Oszustwa na Anonymous. Na co uważać?
- Ceny paliw ciągle rosną, tarcze antyinflacyjne nie pomogły. Ile zapłacimy za benzynę?
- Znane sieci wycofują rosyjskie produkty ze swoich sklepów. Oto lista
Autor: Magdalena Brzezińska
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Westend61/Getty Images