Olga Tokarczuk otworzyła 10. Warszawskie Targi Książki, które odbywają się od czwartku do niedzieli na Stadionie PGE Narodowym. 800 wystawców z 27 krajów świata i wielu znakomitych pisarzy, których autograf będzie można zdobyć - to główne atrakcje największej w Polsce imprezy wydawniczej.
Do tragedii doszło w jednej ze szkół podstawowych w warszawskim Wawrze. Jeden z uczniów dźgnął rówieśnika nożem. Mimo akcji ratowniczej chłopiec zmarł. Prokurator wnioskuje o przekazanie mu sprawy. To może oznaczać, że nastolatek będzie sądzony jak dorosły.
Premier Mateusz Morawiecki wystąpił na wspólnej konferencji prasowej z ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobro po posiedzeniu rządu, podczas której zapowiedzieli zmiany w Kodeksie karnym: zgwałcenie osoby małoletniej poniżej 16 lat będzie zagrożone karą od 5 do 30 lat pozbawienia wolności, wydłuży się też wiek prawno-karnej ochrony dzieci z 15 do 16 lat.
Ambasador RP w Izraelu Marek Magierowski - jak podała izraelska prasa - został zaatakowany fizycznie i słownie przez mężczyznę przed budynkiem polskiej placówki dyplomatycznej w Tel Awiwie. Napastnik - znany w Izraelu architekt Arik Lederman został przesłuchany przez policję, przebywa obecnie w areszcie domowym. Szef polskiego rządu odniósł się do tej sprawy we wpisie na Twitterze stwierdzając, że jest "bardzo zmartwiony" informacją o rasistowskim ataku na polskiego ambasadora.
Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro powołał zespół prokuratorów, którego zadaniem jest przeprowadzenie analizy zdarzeń przedstawionych w filmie Tomasza Sekielskiego "Tylko nie mów nikomu".
Dobra wiadomość dla osób ze spektrum autyzmu oraz ich rodzin. "Podpisałam nowelizację rozporządzenia, która wprowadza nowy typ środowiskowego domu samopomocy – typu D – dla osób ze spektrum autyzmu lub niepełnosprawnościami sprzężonymi" – poinformowała w czwartek szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska. O utworzenie tego typu placówek apelowali między innymi aktywiści z inicjatywy "Chcemy całego życia".
Jest to pierwsza rezygnacja z tronu w Japonii od ponad 200 lat. Po 30 latach rządów cesarskich Akihito abdykował. W pałacu tokijskim wygłosił swoje ostatnie, pożegnalne przemówienie. Na tronie zastąpi go jego najstarszy syn - Naruhito.
228 lat temu Sejm Czteroletni po burzliwej debacie przyjął przez aklamację ustawę rządową, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 Maja. Była drugą na świecie i pierwszą w Europie ustawą regulującą organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli.
Senat poparł w czwartek bez poprawek rządową nowelizację ustawy, zgodnie z którą prawo do świadczenia 500 plus będą miały wszystkie dzieci i nastolatkowie do 18 lat. Ustawa trafi teraz do podpisania jej przez prezydenta Andrzeja Dudę.
W środę o godzinie 9 rozpoczął się egzamin z języka angielskiego na poziomie podstawowym. Egzamin pisemny na poziomie podstawowym z wybranego języka obcego nowożytnego jest jednym z obowiązkowych na maturze. Znów pojawiają się doniesienia o alarmach bombowych, choć nie tak liczne jak w poprzednich dniach.
W wielu polskich szkołach, w trakcie egzaminów maturalnych, ogłoszono alarmy bombowe. W wyniku tych zgłoszeń część placówek rozpoczęło egzaminy maturalne z opóźnieniem. Służby na bieżąco sprawdzają wszystkie doniesienia.
W ponad 600 szkołach w Polsce ogłoszono dziś alarm bombowy po zgłoszeniach, które dotarły do komisji egzaminacyjnych. Dziś maturzyści przystąpili do egzaminu z matematyki na poziomie podstawowym.
Według przeprowadzonych badań ok. 40 procent Polaków ma pozytywny stosunek do emerytury. Zdaniem przyszłych rencistów jest to czas odpoczynku oraz rozwijania swoich pasji. Niestety nie każdy ma taką wizję swojej przyszłości. Emerytura niektórym kojarzy się również z poważnymi problemami.
We wszystkich szkołach egzamin odbył się zgodnie z harmonogramem. Nie mamy żadnych informacji o nieprawidłowościach – poinformował PAP dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik w czwartek po zakończeniu egzaminu maturalnego z matematyki na poziomie rozszerzonym.
Papież Franciszek w opublikowanym w czwartek dokumencie ogłosił nowe procedury w sprawie zgłaszania przypadków molestowania i przemocy seksualnej oraz rozliczania biskupów z ich działań. Kolejne papieskie decyzje są realizacją zapowiedzi działań przedstawionych w czasie zwołanego przez Franciszka lutowego szczytu przewodniczących episkopatu na temat ochrony nieletnich w Kościele.
Serial "Witcher" na podstawie powieściowego cyklu Andrzeja Sapkowskiego trafi na ekrany jeszcze w tym roku. Produkcja będzie dostępna w grudniu 2019 roku!
W czwartek w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" w Warszawie odbyło się kolejne spotkanie przedstawicieli rządu i central związkowych poświęcone sytuacji w oświacie. Nie udało się osiągnąć porozumienia. Strajk nie zostanie zawieszony.
Przed budynkiem Ministerstwa Edukacji Narodowej (MEN) we wtorek odbyła się ogólnopolska manifestacja nauczycieli. Przyjechali do Warszawy z wielu polskich miast. Na transparentach widniały hasła: "Chcemy godnie zarabiać", "Podejmiemy znowu pracę, ale za godziwą płacę".
Sejmowa Komisja Edukacji, Nauki i Młodzieży rozpatrzy w czwartek wniosek posłów PO-KO o odwołanie ze stanowiska minister edukacji narodowej Anny Zalewskiej. We wniosku zarzucono jej m.in. chaos w edukacji, pogarszającą się sytuację w szkołach i doprowadzenie do strajku nauczycieli.
Pył znad Sahary, choć naturalnego pochodzenia, też jest smogiem - mówi klimatolog prof. Krzysztof Błażejczyk. A alergolog prof. Ewa Czarnobilska alarmuje, że wdychanie tego pyłu może być groźne dla alergików.
Od soboty, 27 kwietnia od godz. 6 rano Związek Nauczycielstwa Polskiego zawiesza ogólnopolski strajk, zawiesza ale go nie kończy – poinformował w czwartek przewodniczący ZNP Sławomir Broniarz. "Panie premierze Mateuszu Morawiecki, dajemy panu czas do września, czekamy na konkretne rozwiązania" - mówił szef ZNP na konferencji prasowej.
Nowy projekt ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, który przewiduje, że prawo do świadczenia 500 plus będą miały wszystkie dzieci i nastolatkowie do 18. roku życia, również jedynacy bez względu na dochody rodziny, trafił pod obrady rządu. Jednocześnie zaostrza się trwający od jesieni protest pracowników zajmujących się obsługą programu 500 plus. Zapowiadają strajk.
Do kuratoriów oświaty wpływają skargi od rodziców w związku ze strajkiem nauczycieli. Rodzice najczęściej zgłaszają brak możliwości zapewnienia dziecku opieki, pytają o przebieg tegorocznych matur i o realizację programu nauczania w szkołach.
Niedawno Janina Ochojska poinformowała, że choruje raka piersi. O tym, dlaczego zdecydowała się ogłosić tę informację w mediach społecznościowych, jak to się stało, że przez ostatnie kilka lat zaniedbała badania oraz o swojej walce z nowotworem opowiedziała w szczerej rozmowie z Dorotą Wellman.
Ponad 377 tys. uczniów VIII klas szkół podstawowych z 12,7 tys. szkół w kraju w poniedziałek o godzinie 9.00 egzaminem z języka polskiego rozpoczęło egzamin ósmoklasisty. We wtorek czeka ich sprawdzian z matematyki, a w środę z języka obcego. Jest to pierwsza w historii sesja egzaminu ósmoklasisty. Jego wprowadzenie jest konsekwencją reformy edukacji – wydłużenia nauki w szkołach podstawowych z sześciu do ośmiu lat.
"Za nami pierwsza część dzisiejszego egzaminu, odbyły się egzaminy z historii i wiedzy o społeczeństwie. W całej Polsce tylko w trzech szkołach doszło do nieprzewidzianych sytuacji. w pozostałych szkołach egzaminy odbyły się bez zakłóceń" - powiedziała na konferencji prasowej minister Zalewska.
Paula i Marcin Bruszewscy przekazali 108 tysięcy złotych, czyli tyle, ile przez 18 lat otrzymają z programu "500 plus", na "Fundusz strajkowy nauczycieli"! Spotkał się z nimi reporter Dzień Dobry TVN - Marcin Sawicki. Dlaczego ich zdaniem "edukacja wymaga fundamentalnych zmian"?
W środę uczniowie pisali egzamin z wiedzy humanistycznej, w czwartek – z matematyczno-przyrodniczej. Trzeci dzień egzaminu gimnazjalnego jest jednocześnie piątym dniem strajku nauczycieli, ale akcja strajkowa nie zakłóca przebiegu ostatnich egzaminów gimnazjalnych.