Śledztwo zostało wszczęte w oparciu o materiały przekazane w środę prokuraturze przez Biuro do Walki z Cyberprzestępczością Komendy Głównej Policji i dotyczy serii "zawiadomień w dniach 6-7 maja 2019 r. w Warszawie i innych miastach na terenie kraju o nieistniejących zdarzeniach, mających zagrażać życiu i zdrowiu wielu osób w postaci podłożenia ładunków wybuchowych w szkołach".
Padły dwa młode sokoły, mieszkające na kominie lubelskiej elektrociepłowni Wrotków. Ornitologów zaalarmowali internauci, obserwujący ptasią rodzinę za pomocą kamer umieszczonych w gnieździe. Dorosłe ptaki opuściły na jakiś czas gniazdo pozostawiając trójkę młodych, na szczęście oba dorosłe ptaki wróciły do gniazda i zajęły się trzema młodymi.
Pod koniec marca 2019 młody mężczyzna przeskoczył barierkę na stacji Centrum warszawskiego metra, przebiegł kilkanaście metrów po dachu pociągu, by następnie zniknąć w tłumie pasażerów. Policji udało się go znaleźć, postawiono mu dwa zarzuty.
Maturzyści, którzy zdawali dziś egzamin maturalny z języka polskiego, mieli do wyboru dwa zagadnienia. Mogli zająć się interpretacją wiersza Anny Świrszczyńskiej "Samotność" lub napisać rozprawkę na temat "Czym dla człowieka może być wolność?" opierając się na fragmencie "Dziadów" (cz. III) Adama Mickiewicza.
Sąd Najwyższy wstrzymał w poniedziałek wykonanie kary wobec Arkadiusza Kraski, skazanego ponad 18 lat temu na dożywocie; oznacza to, że skazany będzie mógł oczekiwać na wolności na rozstrzygnięcie wniosku o wznowienie jego postępowania i uniewinnienie - poinformował PAP w poniedziałek zespół prasowy SN.
Analizowania jest sytuacja tych uczniów najwyższych klas liceów i techników, którzy z powodu strajku nauczycieli nie mogli poprawić ocen - powiedziała w poniedziałek minister edukacji narodowej Anna Zalewska. Dodała jednocześnie, że niesklasyfikowani uczniowie nie mają możliwości przystąpienia do matur w drugim terminie.
Z okazji 228. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja w Warszawie odbędzie się wielka defilada wojskowa. Ostatnim przygotowaniom przyglądał się reporter Dzień Dobry TVN Robert Stockinger.
Ok. 10 tys. uczestników Marszu Żywych, będącego wyrazem pamięci o ofiarach Holokaustu, wyruszyło w czwartek po południu sprzed bramy obozowej z napisem "Arbeit macht frei" w byłym niemieckim obozie Auschwitz I do byłego Auschwitz II-Birkenau.
"Dziś mija dokładnie 100 lat od przybycia do Warszawy mojego pierwszego poprzednika – pierwszego w historii Ambasadora USA w Polsce Hugh Simonsa Gibsona" - napisała na Twitterze Georgette Mosbacher.
Fragmenty tworzyw sztucznych i metali czy okruchy szkła – to przykładowe niebezpieczne zanieczyszczenia znalezione przez naukowców z Uniwersytetu Śląskiego w próbkach popularnych paliw do grilla. Eksperci apelują, by wybierać paliwa z certyfikatem jakości.
IMGW wydało w czwartek ostrzeżenia pierwszego stopnia przed silnym wiatrem dla północnej części woj. pomorskiego i warmińsko-mazurskiego oraz północo-wschodniej części woj. zachodniopomorskiego.
Uporządkowanie rynku portali społecznościowych i uregulowanie np. kwestii, kto jest właścicielem treści opublikowanych na Facebooku, to wyzwanie legislacyjne na najbliższe dwa lata - ocenił minister cyfryzacji Marek Zagórski.
Około godziny 14 przy wejściu do Łazienek Królewskich w Warszawie, naprzeciwko Kancelarii Prezesa Rady Ministrów doszło do próby samospalenia informuje "Radio Zet". Nieznany mężczyzna oblał się łatwopalną cieczą i podpalił. Ogień został ugaszony przez pracowników KPRM. Po udzieleniu mu pierwszej pomocy przez funkcjonariuszy straży pożarnej, mężczyzna został przewieziony do szpitala.
Filmy lat 90. charakteryzowały się unikalnym stylem, który można dostrzec i ocenić już z późniejszej perspektywy. Do najlepszych zagranicznych filmów lat 90. należą „Zapach kobiety”, „Matrix” czy „Przebudzenia”. Równie bogata jest jednak polska kinematografia tego okresu.
Wczoraj wieczorem doszło do awarii w elektrowni atomowej na Ukrainie. Elektrownia Rówieńska w miejscowości Warasz znajduje się około 300 kilometrów od Lublina jej reaktor został zbudowany w tym samym roku, w którym wybuchł reaktor w Czarnobylu.
Wcześniej niż zwykle, w pierwszej dekadzie kwietnia, rozpoczął się w tym roku w Polsce sezon szparagowy. Producenci wskazują, że coraz mniej krajowej produkcji trafia na eksport; szparagi coraz częściej goszczą na polskich stołach.
"W związku z zaistniałą sytuacją podjąłem decyzję o dalszym eksponowaniu ww. dzieł do dnia rozpoczęcia prac rearanżacyjnych" - czytamy w opublikowanym na stronie Muzeum Narodowego w poniedziałek 29 kwietnia 2019 oświadczeniu dyrektora MN, profesora Jerzego Miziołka.
Do wypadku doszło podczas dzisiejszych kwalifikacji do wyścigu o Grand Prix Azerbejdżanu. Robert Kubica nie zdołał wyhamować bolidu i uderzył w ścianę na ósmym zakręcie.
Od godz. 12.00 na stadionie PGE Narodowym w Warszawie trwa debata na temat systemu edukacji w Polsce. Oprócz przedstawicieli rządu biorą w niej udział rodzice, uczniowie, nauczyciele, a także reprezentanci środowiska oświatowego.
Piloci skandynawskich linii lotniczych SAS w Norwegii, Szwecji i Danii przystąpili w piątek do strajku po załamaniu się negocjacji płacowych. Odwołano 70 proc. lotów, a utrudnienia w czasie weekendu mogą dotknąć nawet 170 tys. pasażerów - poinformował przewoźnik.
Sejm w nocy z czwartku na piątek odrzucił wniosek posłów klubu PO-KO o wyrażenie wotum nieufności wobec minister edukacji Anny Zalewskiej. Za wyrażeniem wotum nieufności Annie Zalewskiej głosowało 180 posłów – w tym poseł PiS Krzysztof Michałkiewicz; 228 było przeciw, a 2 wstrzymało się od głosu.
Piotr Koper, znany z szukania "złotego pociągu", zupełnie przez przypadek znalazł zupełnie inny skarb. Podczas remontowania pałacu w Strudze, jego ekipa budowlana natknęła się na ukryte malowidła sprzed pięciuset lat.
Premier Mateusz Morawiecki powiedział w czwartek, że uchwalona przez Sejm ustawa ws. matur to "dodatkowe zabezpieczenie", by egzamin dojrzałości mógł się odbyć. Tegorocznych maturzystów zapewnił, że "matury są bezpieczne". "Nie ma zagrożenia" - podkreślił.
Sejm przegłosował w trybie pilnym projekt rządu, który zakłada, że dyrektorzy szkół będą mieli prawo do dopuszczenia uczniów do matury. W środę taki "plan awaryjny" ws. egzaminu maturalnego ogłosił premier Mateusz Morawiecki.
W środę 24 kwietnia rząd przyjął projekt noweli prawa oświatowego w celu zabezpieczenia klasyfikacji uczniów i przebiegu matur. Zgodnie z nim w szkołach, w których rady pedagogiczne nie podejmą decyzji o dopuszczeniu uczniów do matury, prawo takie będzie przysługiwać dyrektorowi szkoły, a w szczególnych przypadkach organowi prowadzącemu. W czwartek projekt trafi do Sejmu i Senatu.
Wspólnota była dla Pawła najważniejsza. On walczył o wspólnotę demokratyczną, otwartą, tolerancyjną, o wspólnotę solidarną – powiedziała w czwartek Magdalena Adamowicz odbierając Honorowe Wyróżnienie za Zasługi dla Woj. Pomorskiego przyznane pośmiertnie jej mężowi.
Władze Tatrzańskiego Parku Narodowego apelują do turystów o niewchodzenie na tafle szybko rozmarzającego lodu na tatrzańskich jeziorach. Lód jest już cienki i może się załamać, wchodzenie na taflę grozi niebezpieczeństwem – ostrzegają władze parku.
Szpitale nie będą mogły pobierać opłat od rodziców i opiekunów przebywających w placówkach z dzieckiem lub z osobą niepełnosprawną w stopniu znacznym – przewiduje obecne brzmienie projektu noweli ustawy o prawach pacjenta, przyjęte w środę przez posłów z komisji zdrowia.
Premier Mateusz Morawiecki podjął decyzję o przedłożeniu na środowej Radzie Ministrów specjalnego projektu nowelizacji prawa oświatowego, który pozwoli wszystkim maturzystom na przystąpienie do egzaminów. "W szkołach, w których rady pedagogiczne nie podejmą decyzji o dopuszczeniu uczniów do matury, prawo takie będzie przysługiwać dyrektorowi szkoły, a w szczególnych przypadkach - organowi prowadzącemu" - mówił szef rządu przed posiedzeniem Rady Ministrów.
Wobec niejasnej formuły spotkania, które zapowiedział na piątek premier Mateusz Morawiecki, kierownictwo ZNP nie weźmie udziału w obradach okrągłego stołu - zapowiedział szef ZNP Sławomir Broniarz. Z kolei Ogólnopolski Międzyszkolny Komitet Strajkowy przekazał, że nauczyciele przeprowadzą klasyfikację uczniów.