Więcej:
Iza Kuna. Pani profesor Akademii Teatralnej
Salon Poezji, Muzyki i Teatru - historia
Teatr Polski w Toronto, czyli w pełnym brzmieniu Salon Poezji, Muzyki i Teatru jest jedynym teatrem emigracyjnym na świecie, który od ponad 28 lat gra nie tylko w Toronto, ale w całej Kanadzie, Stanach Zjednoczonych i Europie, Ameryce Południowej.
Teatr powstał w 1990 roku z inicjatywy Marii Nowotarskej i Jerzego Pilitowskiego. Dzięki zaangażowaniu i wysiłkowi twórców teatr z roku na rok umacniał swoją pozycję artystyczną, a obecnie jest jedynym teatrem emigracyjnym na świecie pracującym bez przerwy, grającym dla publiczności, nie tylko polonijnej!
Najważniejszym nurtem w teatrze są sztuki napisane specjalnie dla aktorek Agaty Pilitowskiej i Marii Nowotarskiej o Wielkich Polkach emigrantkach. Autorem a zarazem reżyserem jest znakomity twórca teatru Kazimierz Braun. Są to “Helena, rzecz o Modrzejewskiej”, “Promieniowanie” o Marii Skłodowskiej-Curie, “Tamara L.” o Tamarze Łempickiej, “Opowieści Poli Negri”, “Tajemnice Ordonki”.
Aktualnie w swoim repertuarze ich teatr ma spektakl o Łempickiej.
Maria Nowotarska i Agata Pilitowska w studiu Dzień Dobry TVN
W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Marię Nowotarską i Agatę Pilitowską. To matka i córka, które w Toronto założyły polski teatr.
Ja chciałam coś zrobić i chciałam służyć. Byłam wychowywana w miłości do polskiej kultury. Chciałam stworzyć coś w godnym miejscu - opowiadała Maria Nowotarska w studiu Dzień Dobry TVN.
Wystawiłyśmy ponad 120 pozycji repertuarowych. I te pozycje są bardzo różnorodne. Naszym obowiązkiem było promowanie polskiej literatury, od Kochanowskiego, po księdza Twardowskiego, poprzez nawet Ignacego Krasickiego - wyliczała Maria Nowotarska.
Zobacz też:
Teatr Muzyczny Roma w Warszawie świętuje 20-lecie
Autor: Bernadetta Jeleń