Włosy

Wypadanie włosów - przyczyny i sposoby leczenia

Włosy

Wypadanie włosów to przykra i uciążliwa dolegliwość dotycząca zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Przyczyn tego dyskomfortu może być wiele: nieodpowiednia dieta, stresująca praca, źle dobrane produkty do pielęgnacji i stylizacji włosów, problemy hormonalne, zatrucia, a nawet choroby ogólnoustrojowe. Jak zatrzymać wypadanie włosów?

Nadmierne wypadanie włosów to nie tylko uciążliwa dolegliwość i widoczny, powodujący kompleksy defekt urody, ale także choroba, która może być spowodowana szeregiem nie zawsze zależnych od nas przyczyn. W walce z nią nierzadko konieczna okazuje się wizyta u specjalisty.

Zobacz też: Obcinać włosy we śnie – jak interpretuje to sennik? >>>

Wypadanie włosów - przyczyny. Jakie są przyczyny wypadania włosów?

Wypadanie włosów to naturalny proces zachodzący w naskórku, normalnym jest gubienie do stu włosów dziennie, w szczególności w okresach przesilenia - zwiększone wypadanie włosów jesienią i wiosną nie powinno więc martwić. Problem pojawia się wtedy, gdy włosów tracimy znacznie więcej, a ich ubytek staje się widoczny. Często w miejscu, z którego wypadły, nie wyrastają nowe, na głowie tworzą się nieestetyczne, pozbawione owłosienia placki, a pozostałe włosy tracą blask, matowieją, stają się słabe i cienkie. W wygraniu tej nierównej walki pomogą nam tylko sprawdzone sposoby na wypadanie włosów. By skutecznie poradzić sobie z tym problemem, trzeba zacząć od właściwego zdiagnozowania przyczyny nadmiernego wypadania włosów , a tych może być wiele:

 • Chroniczne zmęczenie,
 • Bezsenność i niedobór snu,
 • Stres,
 • Zaburzenia hormonalne,
 • Przyjmowanie leków psychotropowych; stosowanie zbyt dużych dawek leków,
 • Częste infekcje organizmu lub jego osłabienie (np. z powodu ciąży),
 • Choroby skórne (np. grzybica), ogólnoustrojowe (np. toczeń), nowotworowe, zakaźne (np. kiła),
 • Palenie papierosów,
 • Niezdrowa dieta,
 • Zaburzenia odżywiania, w tym szybka utrata wagi,
 • Częste i nieodpowiednio przeprowadzane zabiegi pielęgnacyjne.

Stres a wypadanie włosów

Zobacz też: Jak zrobić lekkie fale na włosach? Porady >>>

Stres ma duży wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu i wiele współczesnych chorób swoją genezę ma właśnie w sytuacjach stresowych. Nie inaczej jest z wypadaniem włosów i nie chodzi tu tylko o rwanie ich sobie z głowy w chwilach największej złości. Zdarza się, że z powodu szoku związanego np. ze śmiercią bliskiej osoby, gwałtownie łysiejemy lub siwiejemy. Bardzo intensywnym przeżyciem dla naszego organizmu jest także okres ciąży i połogu lub menopauza. Wypadanie włosów w ciąży, podobnie jak wypadanie włosów po ciąży , jest objawem wielkich zmian zachodzących w organizmie, z którymi ten nie zawsze potrafi sobie poradzić. W takim przypadku, w odróżnieniu od wypadania włosów w okresie menopauzy, nie stosuje się leków ani środków farmakologicznych. Paniom, którym doskwiera wypadanie włosów po porodzie polecany jest w szczególności szampon na wypadanie włosów i dedykowane płukanki, stosować można także dostępne w aptekach ampułki na wypadanie włosów , suplementację witaminami należy natomiast skonsultować z lekarzem. Długotrwały stres obniża odporność organizmu i upośledza jego funkcjonowanie - także w zakresie gospodarki hormonalnej, zdarza się, że jest on także odpowiedzialny za wypadanie włosów u dziecka.

Zobacz też: Czy warto odstawić szampon i odżywkę, czyli jakie efekty daje mycie włosów samą wodą >>>

Hormony a wypadanie włosów

Mówi Ci coś łysienie androgenowe ? Wypadanie włosów u mężczyzn ma najczęściej takie podłoże. Androgeny to hormony płciowe produkowane w nadnerczach. Pod wpływem sytuacji stresowej nadnercza produkują większą niż zazwyczaj liczbę androgenów, a te z kolei upośledzają działanie cebulek włosowych. Androgenowe wypadanie włosów jest często uwarunkowane genetyczne i częściej dotyczy mężczyzn. Androgenowe wypadanie włosów u kobiet , z powodu ich mniejszego stężenia w organizmie, zdarza się zdecydowanie rzadziej, np. w okresie menopauzy.

Co na wypadanie włosów? Jak powstrzymać wypadanie włosów?

Panie Doktorze, czy przepisze mi pan coś na wypadanie włosów ? Niestety, nie ma takiego złotego środka, bo nie istnieje jeden skuteczny sposób na wypadanie włosów. Najlepsze efekty osiągniemy stosując kilka znanych nam metod, zestawiając na przykład szampon przeciw wypadaniu włosów i witaminy na wypadanie włosów , albo tabletki przeciw wypadaniu włosów i zioła na wypadanie włosów. Ważne żeby nie przesadzić. Wybraną przez siebie kurację można wzmocnić pielęgnacją w zaciszu domowym. Sprawdzone domowe sposoby na wypadanie włosów to przede wszystkim własnoręcznie wykonane preparaty przeciw wypadaniu włosów. Takie naturalne sposoby na wypadanie włosów to maska z oleju rycynowego i jajek lub oliwy z oliwek z dodatkiem miodu.

Zobacz też: Czym się zajmuje trycholog? Czy warto iść do trychologa? >>>

Wypadanie włosów - badania

Wymienione w tekście powody wypadania włosów w większości wymagają konsultacji z lekarzem lub specjalistą, bo tylko odpowiednio zaplanowane leczenie wypadania włosów, przeprowadzone pod opieką dermatologa lub trychologa, przyniesie oczekiwane rezultaty. W gabinecie trychologicznym możliwe jest zbadanie struktury włosa i sprawdzenie stanu cebulek włosowych, bowiem bardzo niepokojącym objawem jest nadmierne wypadanie włosów z cebulkami . Przyczyny wypadania włosów z cebulkami mogą być mechaniczne (wtedy już podczas wywiadu specjalista będzie w stanie postawić diagnozę) lub spowodowane stanem chorobowym, do zdefiniowania którego konieczne może być dodatkowe badanie na wypadanie włosów . Po odkryciu przyczyny lekarz zaplanuje kurację i przepisze odpowiedni lek na wypadanie włosów . Mogą to być tabletki na wypadanie włosów (np. Revalid), apteczny preparat na wypadanie włosów (np. wyciąg ze skrzypu polnego), czy skuteczne na wypadanie włosów witaminy (głównie te z grupy B). Musimy natomiast pamiętać, że leczenie wypadania włosów jest długotrwałym procesem, a jego pierwsze efekty mogą być widoczne dopiero po kilku tygodniach.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto

Pozostałe wiadomości