Włosy

Co to jest polerowanie włosów? Na czym polega? Efekty

Włosy

Fot. CoffeeAndMilk / Getty Images

Rozdwojone końcówki? Jeśli zmagasz się z tym problemem, z pewnością zainteresuje cię polerowanie włosów. Nie musisz już ciągle obcinać końcówek nożyczkami ani diametralnie skracać włosów. Wystarczy, że masz odpowiedni sprzęt, który zapewni ci prawie 100% skuteczności.

Co to jest polerowanie włosów? To pielęgnacyjny zabieg, który określa się również mianem „odkurzania włosów” (czyli z ang. hair dusting) czy też „strzyżenia z wykorzystaniem Split Endera”. Dzięki niemu masz szansę pozbyć się rozdwojonych końcówek, nie skracając przy tym włosów. Rozdwojone końcówki wyglądają nieestetycznie i potrafią zniszczyć każdą fryzurę. Dowiedz się, jak sobie z nimi radzić.

Więcej:

Polerowanie włosów – na czym polega? Kiedy warto je wykonać?

Przyczyną powstawania rozdwojonych końcówek jest uszkodzona struktura włosów. Powody tego stanu rzeczy bywają różne, może do niego doprowadzić nawet suszenie włosów, korzystanie z prostownicy czy też farbowanie i rozjaśnianie włosów. Polerowanie włosów to zabieg, który opatentował wybitny fryzjer Salu Salcedo. Polega na cięciu włosów bez zbytniego ich skracania.

Polerowanie włosów to odnawianie ich pasmo po paśmie. Zabieg ten sprawdzi się, gdy masz zniszczone końcówki i chcesz się ich pozbyć. Co więcej, warto go wykonać, jeśli twoje włosy ucierpiały od prostownicy lub lokówki. Split Ender przyda się również wtedy, gdy zapuszczasz włosy i nie zamierzasz zbyt często podcinać końcówek.

Aby rozpocząć cały zabieg polerowania włosów, musisz mieć maszynkę, tzw. Split Ender, lub specjalną nasadkę, nakładaną na maszynkę. Zabieg warto wykonywać, gdy tylko zauważysz u siebie rozdwojone końcówki. Im szybciej się za to weźmiesz, tym lepiej dla twoich włosów. Najlepsze efekty można zauważyć, gdy zabieg przeprowadza wykwalifikowany fryzjer – powinien on skrócić włosy o około 0,3 cm, o ile nie są rozdwojone wyżej.

Jak wygląda polerowanie włosów?

Poniżej podajemy instrukcję polerowania włosów.

1. Na samym początku trzeba bardzo dokładnie wyczesać włosy.

2. Należy precyzyjnie podzielić włosy na cienkie pasma.

3. Następnie trzeba przesuwać maszynką po każdym z nich, od nasady po końce, sprawdzając w ten sposób ich kondycję.

4. Jeśli włosy przylegają do nasadki, oznacza to, że są zdrowe. Jeśli nie, są zniszczone i należy je podciąć maszynką.

Pamiętaj, aby dzień przed polerowaniem włosów nie stosować masek ani balsamów.

Efekty polerowania włosów

Od razu po zabiegu zauważysz znacznie poprawiony wygląd włosów. Nabierają one blasku i miękkości, są także łatwiejsze do ułożenia. Końcówki nie wywijają się w każdą stronę.

Profesjonalnie wykonany zabieg może uratować około 90% rozdwojonych końcówek. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie włosy nadają się do zabiegu. Jeśli są one rozdwojone powyżej 1 cm, bardzo spalone lub połamane, nie ma sensu ich polerować. Dzięki zabiegowi nie pozbędziesz się też pewnych problemów, poprawisz za to wygląd swoich włosów.

Polerowanie włosów to zabieg, który może trwać nawet przez wiele godzin, jednak jego efekty mogą przerosnąć twoje oczekiwania.

Ile utrzymuje się sam efekt? Jest to kwestia indywidualna, w dużej mierze zależy od tego, jaki był stan włosów przed zabiegiem oraz jak są po nim pielęgnowane. W większości przypadków rezultat utrzymuje się przez około 5 miesięcy, a w przypadku włosów szczególnie słabych – przez 3 lub 4 miesiące. Rozdwojone końcówki z reguły nie pojawiają się później w aż tak dużej ilości, jak przed zabiegiem, dlatego też długo włosy wyglądają na bardziej zadbane niż wcześniej.

Jako że końcówki nieustannie narażone są na działanie rozmaitych czynników, można przeprowadzać zabieg ponownie. Wskazane jest wykonywanie polerowania maksymalnie raz na 5 miesięcy. W przypadku włosów cienkich zbyt częste polerowanie może z czasem skutkować spadkiem ich objętości, dlatego najlepiej poddawać się temu zabiegowi maksymalnie raz na 7 miesięcy. Ważne, aby cały zabieg przeprowadzany był z wykorzystaniem profesjonalnego sprzętu. Przed jego wykonaniem warto porozmawiać z fryzjerem.

Polerowanie włosów jest stosunkowo bezpieczną metodą i sprawdzi się na wielu ich rodzajach, jednak nie przyniesie raczej spektakularnych rezultatów przy tych kręconych i bardzo cienkich. Na ich świetny wygląd nie mają co liczyć również osoby zmagające się z chorobami skóry głowy.

Pielęgnacja włosów po polerowaniu

Aby jak najdłużej utrzymać piękny wygląd włosów, warto stosować produkty dobrej jakości. Wskazane jest używanie masek, balsamów, serów oraz olejów do pielęgnacji końcówek. Samą maskę warto nakładać 2 lub 3 razy w tygodniu, przy czym wystarczą kosmetyki wykonane z domowych produktów. Raz w tygodniu na końcówki dobrze jest zaaplikować olej, który przeciwdziała uszkodzeniom włosów.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości