Moda i Uroda

Suchy szampon – jak działa i jak go zrobić? Prosty pomysł DIY

Moda i Uroda

Autor:
Adrian
Adamski
Kobieta drapiąca się po przypudrowanych włosach

Suchy szampon wynaleziono 40 lat temu. Swoją prawdziwą popularność wśród miłośniczek kosmetycznych nowinek zdobył jednak dopiero kilka lat temu. Od tamtej pory wiele kobiet nie może się bez niego obyć.

Domowy suchy szampon albo ten drogerii to doskonała alternatywa dla tradycyjnego mycia włosów. Szampon suchy sprawdza się szczególnie wtedy, gdy ze względu na kondycję swoich włosów powinnaś ograniczyć ich mycie. Wiesz, że zbyt częsty kontakt ze środkami myjącymi im nie służy, a jednocześnie chcesz, aby Twoje włosy wyglądały świeżo. Wtedy właśnie sięgasz po suchy szampon do włosów.

Jak działa suchy szampon?

Najlepszy suchy szampon nie myje włosów. O tym koniecznie trzeba pamiętać. On jedynie odświeża ich wygląd i to najczęściej wyłącznie jedno jego użycie może przynieść oczekiwane efekty. Trzeba także pamiętać, że nawet naturalny suchy szampon obciąża włosy. Czy suchy szampon niszczy włosy? Nie, o ile będziesz pamiętać, aby po każdym użyciu suchego produktu umyć włosy tradycyjnym szamponem, a najlepiej raz w tygodniu użyć szamponu głęboko oczyszczającego.

Sposoby stosowania suchego szamponu

Dobry suchy szampon to jedno, zanim jednak przejdziemy do samego szamponu, słów kilka o tym, jak należy do nakładać. Kluczowa jest bowiem technika jego aplikowania i wyczesywania.

Suchy szampon – jak go używać, aby oczyścić:

 1. 1Dokładnie rozczesz i wyszczotkuj włosy – suchy szampon efekty daje tylko przy równomiernym rozłożeniu na fryzurze.
 2. 2Pasmo po paśmie spryskaj włosy szamponem od nasady, pamiętaj, aby za każdym razem wstrząsnąć opakowaniem.
 3. 3Możesz lekko wmasować kosmetyk we włosy.
 4. 4Po 2-3 minutach pochyl głowę i dokładnie wyczesz kosmetyk.
 5. 5Teraz możesz układać włosy.

Jak aplikować suchy szampon, aby nie tyle oczyścił włosy, co nadał fryzurze objętości:

 1. 1Pochylasz głowę w dół.
 2. 2Jednym okrężnym ruchem spryskujesz włosy.
 3. 3Podnosisz się i układasz fryzurę. Nie wyczesujesz kosmetyku.

Suchy szampon – który wybrać?

Suchy szampon domowy to z pewnością najbezpieczniejszy produkt, jaki możemy stosować na włosy. Niemniej część drogeryjnych także jest warta uwagi. Podstawowe składniki suchego szamponu do włosów to substancje pochłaniające nadmiar łoju, a przez to odświeżające włosy. To najczęściej lekki puder na bazie skrobi z owsa bądź ryżu. Szampon suchy do włosów łatwo wyczesać, w niewielkim stopniu matuje włosy i nadaje im puszystości.

Wyróżnia się:

 • szampon biały - suchy szampon do włosów blond ;
 • szampon bezbarwny - suchy szampon do włosów ciemnych i jasnych;
 • szampon kolorowy – suchy szampon koloryzujący, dobierany do odcienia włosów.

Suchy szampon a farbowanie

Suchy szampon na odrosty to przede wszystkim szampon kolorowy, który pomaga je ukryć. Musi on być jednak dobrze dobrany do koloru włosów, w innym przypadku efekt może być kuriozalny. Suchy szampon dla blondynek to szampon biały, w przypadku włosów farbowanych niweluje on niepożądany żółty odcień włosów, w pewien sposób więc utrwala ich kolor.

Jak zrobić suchy szampon?

Suchy szampon domowy nigdy nie będzie miał konsystencji choćby zbliżonej do tego sklepowego. Będzie z pewnością bardziej naturalny. Trudno tutaj w ogóle mówić o szamponie, bo zamiast niego w domowej pielęgnacji stosuje się po prostu różne rodzaje skrobi pochłaniające nadmiar łoju. Dobrze przesypać wybraną substancję do jakiegoś pojemniczka po pudrze lub talku – ułatwi to jego aplikację. Część osób jako domowy sposób na suchy szampon poleca zmieszanie skrobi z sodą oczyszczoną, trzeba jednak pamiętać, że ta druga często podrażnia skórę głowy. Niektórzy mieszają również skrobię z solą, ale to rozwiązanie dla części osób również może okazać się podrażniające.

Jak zrobić suchy szampon do włosów dla brunetek? Do skrobi ziemniaczanej lub kukurydzianej wystarczy dodać odrobinę kakao lub cynamonu.

Suchy szampon DIY – jak nakładać?

Domowy suchy szampon to właściwie nic innego jak skrobia. Substancję tę – w małej ilości – wcierasz w skórę głowy i pozostawiasz na 2 minuty. W tym czasie powinna ona zebrać nadmiar sebum. Następnie należy dokładnie wyczesać mąkę z włosów. Podobno najlepsza jest do tego szczotka z włosiem dzika.

Czym zastąpić suchy szampon?

Mąka ziemniaczana jako suchy szampon to tylko jedna z możliwości. Do pielęgnacji włosów można wykorzystywać różne rodzaje skrobi. Wszystkie wykazują bowiem właściwości absorbujące sebum, a to jest kluczowym wyznacznikiem skuteczności.

Czym można zastąpić suchy szampon:

 • mąką ziemniaczaną,
 • mąką kukurydzianą,
 • mąką ryżową,
 • mąką owsianą,
 • mąką z tapioki.

Suchy szampon a wypadanie włosów

Suchy szampon niszczy włosy – grzmią przeciwnicy tego kosmetyku. Badania jednak pokazują, że suchy szampon jest bezpiecznym kosmetykiem, który nie ma wpływu na strukturę włosa lub osłabienie cebulek. Należy jednak pamiętać, że często zawiera on substancje, które – zbyt często używane – mogą uczulać i podrażniać. Dlatego zaleca się, aby nie używać go częściej niż raz w tygodniu i 3-4 razy w miesiącu.

Zobacz wideo: Moda na tatuaż w epoce wiktoriańskiej

Moda na tatuaże w epoce wiktoriańskiej
Moda na tatuaże w epoce wiktoriańskiej Źródło: Dzień Dobry TVN

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamski

Źródło zdjęcia głównego: triocean/Getty Images

Pozostałe wiadomości