Trądzik zaskórnikowy - leczenie, domowe sposoby i dieta

kobieta z pryszczem
Fot. Zero Creatives / Getty Images

Trądzik jest wstydliwym problemem dla osób w każdym wieku, nie tylko w okresie dojrzewania. Wyróżnia się kilka typów w zależności od charakteru zmian. Jednym z nich jest trądzik zaskórnikowy. Zmiany, które powstają, umiejscowione są pod skórą i są wynikiem zatkania się gruczołów łojowych.

Trądzik zaskórnikowy jest najczęstszą odmianą trądziku. Wykwity skórne w postaci czarnych kropek lub grudek są umiejscowione pod skórą zwykle w tak zwanej strefie T, czyli na czole, nosie, brodzie i policzkach. Niekiedy może wytworzyć się wokół nich stan zapalny. Leczenie trądziku zaskórnikowego polega na stosowaniu leków oraz odpowiedniej pielęgnacji.

Trądzik zaskórnikowy - przyczyny

W warstwach skóry umiejscowione są gruczoły łojowe, które produkują wydzielinę (sebum). Jej zadaniem jest natłuszczanie naskórka i utworzenie na nim warstwy ochronnej. W niektórych przypadkach produkcja sebum jest wzmożona, co prowadzi do zatkania się przewodów, które odprowadzają go na zewnątrz. Pod skórą tworzą się wtedy zaskórniki. Dzieli się je na otwarte i zamknięte. Trądzik zaskórnikowy zamknięty to białe podskórne grudki, które łatwo ulegają stanom zapalnym. Zaskórniki otwarte to charakterystyczne czarne kropki. Ich kolor spowodowany jest utlenieniem składników sebum i zanieczyszczenia.

Do przyczyn trądziku zaskórnikowego należą:

· zmiany hormonalne,

· stres,

· nieprawidłowa dieta (produkty przetworzone, konserwanty, sztuczne barwniki, tłuste i ostre potrawy),

· niewystarczająca pielęgnacja,

· stosowane kosmetyki do pielęgnacji,

· czynniki genetyczne,

· spadek poziomu progesteronu i estrogenu przed miesiączką.

Zaskórniki mają postać grudek lub krostek i mogą ulegać częstym stanom zapalnym i może gromadzić się w nich wydzielina ropna. Najczęściej dotyczą skóry twarzy, ale mogą pojawić się również na plecach lub klatce piersiowej. Jest to problem głównie nastolatków w wieku dojrzewania, ale zmagają się z nim także osoby dorosłe.

Jak leczyć trądzik zaskórnikowy?

Jeżeli problem z zaskórnikami jest nasilony konieczne jest udanie się do lekarza dermatologa, który wdroży odpowiednie środki lecznicze. Leczenie trądziku zaskórnikowego polega na stosowaniu leków w postaci maści, kremów, żeli lub doustnych suplementów witaminowych, które ułatwiają pozbycie się zmian skórnych i poprawiają ogólny wygląd cery.

Maść na trądzik zaskórnikowy powinna zawierać w swoim składzie nadtlenek benzoilu, propolis, cynk, wyciąg z nagietka, alantoinę, witaminę A lub ichtiol. Działanie tych składników polega na odblokowaniu wejścia do gruczołów łojowych i ich oczyszczenie. Ponadto działają antybakteryjnie i ściągająco oraz sprzyjają regeneracji naskórka. Jeżeli doszło do stanów zapalnych zaskórników, lekarz może zlecić stosowanie maści z antybiotykiem. Witaminy, które wspomagają leczenie trądziku zaskórnikowego to: witamina A, witamina B oraz witamina PP.

Dla cięższych przypadków trądziku zaskórnikowego lek doustny przepisywany przez lekarza to pochodna witaminy A - izotretynoina. Wykazuje silne działanie i wysoką skuteczność, jednak niesie za sobą sporo skutków ubocznych, dlatego nie wszyscy decydują się na jej stosowanie. Niektórym kobietom na trądzik zaskórnikowy pomagają środki antykoncepcyjne, ponieważ regulują one poziom hormonów płciowych.

Co na trądzik zaskórnikowy - domowe sposoby

W leczeniu trądziku zaskórnikowego szczególne znaczenie ma prawidłowa pielęgnacja skóry twarzy za pomocą odpowiednich kosmetyków, które nie będą dodatkowo blokowały gruczołów łojowych. Cera powinna być oczyszczana dwa razy dziennie za pomocą delikatnego żelu myjącego, który nie zawiera mydła i bezalkoholowego toniku. Do zmywania makijażu warto zastosować płyn micelarny. Mycie twarzy pozwala na pozbycie się resztek sebum i zanieczyszczeń, które odpowiadają za powstawanie zaskórników. W celu leczenia trądziku zaskórnikowego zamkniętego należy przynajmniej raz w tygodniu wykonywać peeling. Kosmetyki powinny być naturalne i mieć bardzo krótki skład. Warto, aby zawierały wyciąg z nagietka, olejki eteryczne, oleje, witaminę C.

Zobacz film: Jak leczyć trądzik u dzieci? Źródło: Dzień Dobry TVN

Do domowych sposobów na trądzik zaskórnikowy należy przemywanie twarzy naparem z rumianku, szałwii lub nagietka. Może to zastąpić używanie tonika. Przynajmniej raz w tygodniu na twarz powinno nakładać się maseczkę: z miodu, jogurtu naturalnego i soku z cytryny.

Dieta na trądzik zaskórnikowy

Pokarmy, które spożywamy mają duży wpływ na ogólny stan i wygląd cery. Powinno się wyeliminować lub ograniczyć produkty, które wzmagają wydzielanie sebum. Należą do nich tłuste i ostre pokarmy oraz te przetworzone, zawierające w sobie konserwanty: fastfoody, czekolada. Dieta na trądzik zaskórnikowy powinna być bogata w witaminę A oraz B. Ich źródłem są warzywa, owoce, ryby, jajka i produkty pełnoziarniste.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości