Jak dbać o włosy?
Zadbaj o kondycję skóry głowy
Systematyczny masaż skóry głowy to doskonała propozycja dla pań, które pragną poprawić wygląd swojej fryzury. Jeśli będzie on prawidłowo wykonywany, wzmocni ukrwienie skalpu, a to przyczyni się do zwiększenia tempa wzrostu pasm. Zabieg jest nie tylko pożyteczny, ale też bardzo przyjemny. Co więcej, można cieszyć się nim każdego dnia, także podczas mycia włosów.
Peeling skóry głowy to równie istotny element pielęgnacji skóry głowy. Pozwala on dogłębnie usunąć wszelkie zanieczyszczenia, dotleniając tym samym cebulki i ułatwiając im przyjmowanie składników odżywczych zawartych w kosmetykach. Masaż wykonywany przy okazji peelingu poprawia także krążenie krwi, pozytywnie wpływając na porost włosów.
Odkryj zalety olejowania - przyspiesza porost włosa
Olejowanie to jeden z najpopularniejszych sposobów na przyspieszenie porostu włosów. Naturalne oleje roślinne pozwalają dogłębnie nawilżyć pasma, pozostawiając je sprężyste i miękkie w dotyku. Co więcej, mają nieoceniony wpływ na kondycję skóry głowy.
W tym miejscu warto podkreślić, że olej przeznaczony do domowych zabiegów powinien być dostosowany do potrzeb włosów i ich porowatości. Preparat należy aplikować na suche lub lekko wilgotne kosmyki, nie pomijając skalpu.
Zbilansowana dieta to podstawa szybkiego porostu włosów
Dieta bogata w witaminy, minerały i kwasy tłuszczowe to podstawa świadomej pielęgnacji włosów. Upiększające zabiegi nie przyniosą oczekiwanych rezultatów, jeśli nie zatroszczymy się o urodę kompleksowo.
W codziennym jadłospisie pań, które marzą o długich i gęstych włosach, powinny dominować świeże warzywa i owoce, ale także ryby, nabiał czy orzechy. Działanie stymulujące porost włosów wykazują też ziołowe napary, na przykład na bazie pokrzywy, skrzypu polnego, łopianu, kozieradki, czarnej rzepy bądź rozmarynu.
Istnieje wiele suplementów diety o udowodnionym działaniu przyspieszającym porost włosów. Większość z nich jest tania i ogólnodostępna. Pomocne suplementy można znaleźć w każdym supermarkecie.
Jednym z najlepszych domowych sposobów na porost włosów są drożdże podawane w postaci naparu. Nie jest to napój szczególnie smaczny, ale zwiększa tempo wzrostu włosów (nawet do 3 cm miesięcznie), hamuje ich wypadanie, a poza tym wzmacnia paznokcie. Kolejnym produktem, w jaki warto się zaopatrzyć jest siemię lniane. Można je pić, pozostawiając 2-3 łyżki zalane szklanką zimnej wody na noc bądź zalewać rano ciepłą, przegotowaną wodą i pić po odstawieniu na pół godziny. Podobnie jak drożdże, nie jest to suplement szczególnie smaczny, ale można go zmiksować z jogurtem lub owocami.
Domowe maseczki do włosów
W domowym zaciszu można przygotować również maseczkę do włosów. Potrzebna będzie do tego cebula. Warzywo to jest bogate w siarkę. Pierwiastek ten wpływa na wytwarzanie włókien kolagenowych, a to przyspiesza porost włosów. Aby przygotować maseczkę z cebuli, w pierwszej kolejności warzywo trzeba obrać i bardzo drobno pokroić. Następnie - najlepiej w moździerzu - zmiażdżyć tak, aby cebula puściła sok.
Przygotowany w ten sposób sok nanosimy na skalp i pozostawiamy na ok. 15 minut. Po tym czasie należy go zmyć i umyć włosy szamponem.
Porost przyspieszy także maseczka na bazie drożdży (jest ona szczególnie polecana tym osobom, które mają problemy z nadmierną łamliwością i wypadaniem włosów). Do przygotowania takiej maseczki potrzebujemy ok. pół kostki drożdży piekarskich, dwóch łyżeczek oleju rycynowego oraz dwóch łyżeczek żelu aloesowego.
Wszystkie składniki trzeba ze sobą bardzo dokładnie wymieszać, aby uzyskać jednolitą konsystencję. Tak przygotowaną maseczkę nakładamy na zwilżone włosy. Dla lepszego efektu można owinąć głowę folią spożywczą. Po 30 minutach dokładnie spłukujemy maseczkę i myjemy włosy szamponem.
Wcierki na przyspieszenie porostu włosów
Najpopularniejszą i najbardziej cenioną wcierką na porost włosów jest kozieradka . Nie tylko przyśpiesza wzrost, ale działa także pozytywnie na gęstość i blask włosów. Nasiona kozieradki należy zaparzać w we wrzącej wodzie, a otrzymany roztwór odcedzić i wcierać codziennie we włosy.
Równie dobrze jako wcierka sprawdza się woda brzozowa. Najlepsze efekty daje stosowana codziennie, rano lub wieczorem. Olej rycynowy, używany do olejowania włosów, także może być tanim, domowym sposobem na ich porost.
Aby nie obciążyć zbytnio włosów, każdą wcierkę powinno się stosować najwyżej miesiąc. Po tym czasie skóra głowy przestaje tak chętnie pobierać składniki odżywcze ze wcierek albo zaczyna reagować negatywnie na przeciążenie. Symptomami oznajmującymi, że przesadziliśmy z odżywką są: łupież, nadmierne przetłuszczanie się włosów, zwiększone wypadanie włosów, podrażnienia. Jeśli jakakolwiek wcierka powoduje swędzenie skóry głowy, zaczerwienienia czy wypryski, może być to reakcja alergiczna. Lepiej wtedy zrobić przerwę i spróbować czegoś innego.
Pomiędzy jednym a drugim rodzajem wcierki warto zrobić przerwę, wynoszącą przynajmniej dwa tygodnie.
Masaż skóry głowy przyspieszający porost włosa
Skalp jest stosunkowo słabo ukrwiony. Dlatego celem lepszego dotlenienia mieszków włosowych warto wykonywać masaż skóry głowy. Aby doczekać się efektów w postaci szybszego porostu włosów, zabieg ten należy wykonywać codziennie, systematycznie.
Głowę masujemy opuszkami palców, okrężnymi ruchami, kierując się od czoła w stronę potylicy. Nie należy przy tym naciskać za bardzo ani używać paznokci. Masaż powinien trwać maksymalnie piętnaście minut, ale już pięć wystarczy, by pobudzić układ krwionośny.
Istnieją także specjalistyczne narzędzia do wykonywania masażu głowy, w większości są jednak nieskuteczne, mogą podrażnić skórę lub działają jedynie punktowo. Masować głowę można za pomocą miękkiej szczotki bądź wibrującego masażera.
Przyśpieszenie porostu włosów - ile można zyskać?
Włosy przeciętnej kobiety rasy białej rosną 1 cm na miesiąc , mężczyzny - trochę szybciej. To, które sposoby na szybszy porost włosów będą skuteczne jest cechą bardzo indywidualną. Przy umiarkowanym efekcie można jednak spodziewać się przyspieszenia wzrostu włosów do 2-2,5 cm na miesiąc. Rekordziści mogą doświadczyć wzrostu nawet do 5 cm na miesiąc.
Przyspieszanie porostu włosów może być szczególnie ważne dla tych osób marzących o bardzo długich kosmykach. Cykl życia włosa zakłada, że wypadnie on średnio po 5-8 latach , istnieją więc ograniczenia w tym, jak długie mogą być nasze włosy zanim wypadną. Bez wątpienia domowe sposoby na porost włosów są znakomitym rozwiązaniem, jeśli chcemy mieć dłuższą i bujniejszą fryzurę.
Zobacz także:
- Kultowa fryzura z "Przyjaciół" powracała do łask. To hit dla kobiet w każdym wieku
- Niedobór snu może prowadzić do łysienia? Oto 10 zaskakujących faktów na temat włosów
- Sposób na wygładzone włosy? Ten trik z folią aluminiową podbija sieć
Autor: Magdalena Brzezińska/Adrian Adamczyk/Katarzyna Oleksik
Źródło zdjęcia głównego: Jamie Grill/Getty Images