Moda i Uroda

Jak cieniować włosy? Techniki strzyżenia i wskazówki, jak uzyskać włosy cieniowane

Moda i Uroda

Aktualizacja:
Kobieta, która ma obcinane włosy

Cieniowane długie włosy nabierają lekkości i mają zdecydowanie większą objętość, z kolei cieniowane włosy do ramion znacznie lepiej się układają. Na czym polega cieniowanie włosów i kiedy warto skorzystać z tej metody strzyżenia? Co warto wiedzieć o cieniowaniu?

Cieniowane włosy w niektórych przypadkach wyglądają znacznie lepiej niż włosy obcięte na prosto. Jest to też najprostszy i najszybszy sposób nadania fryzurze odpowiedniej formy. Choć istnieje przekonanie, że włosy cienkie nie powinny być poddawane takiemu cięciu, zachowanie odpowiedniej długości i rozsądne strzyżenie wcale im nie zaszkodzi. Niezależnie od tego, jakiej długości są Twoje pasma, warto zastanowić się nad ich wycieniowaniem. Włosy cieniowane są łatwiejsze w stylizacji, a na co dzień ładniej się układają.

Na czym polega cieniowanie włosów?

Cieniowanie włosów to jedna z technik strzyżenia włosów i nadawania im odpowiedniego kształtu. Jest to metoda odpowiednia do każdego typu urody i każdej długości włosów. Polega na warstwowym obcinaniu włosów – pasma znajdujące się na samej górze są krótsze od pasm, znajdujących się na spodzie fryzury. Główne zalety cieniowania włosów to przede wszystkim dodanie fryzurze objętości, uniesienie włosów u nasady oraz optyczne wydłużenie i wyszczuplenie twarzy. Ta technika strzyżenia jest również bardzo istotnym elementem w przypadku posiadaczek loków i fal. Cieniowanie długich włosów kręconych pozwala na wzmocnienie ich skrętu i nadaniu całej fryzurze lekkości. W zależności od tekstury włosów, a także od kształtu twarzy, należy wybierać różne techniki i stopnie wycieniowania. Nie ma uniwersalnej metody, która sprawdzi się u wszystkich, dlatego intensywność cięcia należy wybierać w oparciu o indywidualne cechy. Długie włosy cieniowane wyglądają zupełnie inaczej niż cieniowane włosy krótkie – nie warto decydować o stopniu wycieniowania tylko na podstawie zdjęć znanych ludzi, bo to co sprawdziło się u nich, niekoniecznie będzie wyglądać dobrze na tobie.

Jak cieniować włosy – nożyczkami czy degażówkami?

Chcesz wiedzieć, jak cieniować włosy samodzielnie w domu? Pierwszym krokiem, jaki musisz wykonać jest przygotowanie odpowiedniego narzędzia do cieniowania. W większości salonów fryzjerskich rezygnuje się ze stosowania popularnych kiedyś degażówek (to rodzaj nożyczek z tnącymi ząbkami) ze względu na uszkodzenia, które powodują w strukturze włosów. Jeśli decydujesz się na samodzielne cieniowanie włosów długich i chcesz, by efekt był zadowalający, degażówki są dla ciebie najbezpieczniejszym rozwiązaniem. Musisz jednak liczyć się z tym, że twoje włosy mogą stać się osłabione, a końcówki zaczną się rozdwajać . Jeśli Twoje włosy są w dobrej kondycji, być może nie zauważysz znacznej różnicy. W przypadku włosów zniszczonych i słabych, lepiej będzie udać się do fryzjera lub wycieniować włosy samodzielnie przy użyciu zwykłych fryzjerskich nożyczek bądź maszynki do strzyżenia. Będzie to zadanie nieco trudniejsze, ale nie przyczyni się do pogorszenia stanu włosów.

Decydując się na cieniowanie włosów przy użyciu nożyczek, zadbaj o to, by kupić produkt dobrej jakości. Profesjonalne nożyczki fryzjerskie nie są bardzo drogie, a tną włosy nieporównywalnie lepiej niż jakiekolwiek inne. Są też bardzo ostre, dzięki czemu strzyżenie nie jest tak czasochłonne i nie doprowadza do łamania się włosów pod wpływem nacisku. Pamiętaj, że mocno wycieniowane włosy mogą wyglądać na bardzo rzadkie i cienkie. Nawet jeśli chcesz, by efekt był dobrze widoczny, zacznij od delikatnego cieniowania całej długości włosów. Będziesz mieć jeszcze szansę na zwiększenie jego intensywności – bez poprawek i tak się nie obejdzie, tym bardziej, jeśli nie masz w tym wprawy.

Jak wycieniować włosy? Cieniowanie włosów krok po kroku

Jeśli z jakiegoś powodu nie chcesz iść do fryzjera i jesteś gotowa na domowe eksperymentowanie, musisz wiedzieć, jak wycieniować włosy w prawidłowy sposób. Możesz zrobić to samodzielnie w 5 krokach:

1. Przygotuj wszystkie akcesoria, które będą potrzebne do cieniowania włosów. Przede wszystkim: ostre fryzjerskie nożyczki, grzebień z szeroko rozstawionymi włosami, butelka wody z atomizerem, gumki do włosów, a także duże lusterko, które pozwoli na kontrolowanie fryzury z każdej strony.

2. Dokładnie rozczesz włosy i spryskaj je wodą tak, by były wilgotne. Następnie jeszcze raz dokładnie je rozczesz. Zepnij włosy w wysoki kucyk na czubku głowy.

3. Przytrzymaj sam koniec kucyka i obetnij wszystkie włosy na długości ok. 1-2 cm. Rozpuść włosy i ponownie je przeczesz.

4. Podziel włosy na kilka mniejszych pasm. Ich ilość powinna zależeć od grubości włosów i od pożądanego efektu – im więcej pasm, tym delikatniejsze będą przejścia między nimi . Zepnij pasma w wysokie kucyki i przycinaj o kolejny centymetr.

5. Kiedy skrócisz już wszystkie pasma, rozpuść włosy i wysusz je suszarką. Następnie dokładnie je rozczesz i sprawdź, czy efekt Ci się podoba.

Jeśli takie delikatne cieniowanie włosów nie jest dla ciebie wystarczające, zdecyduj się na włosy cieniowane z grzywką . W przypadku włosów gęstych i grubych jest to rozwiązanie znacznie lepsze niż intensywne i przesadzone cieniowanie, które nie tylko zniszczy całą fryzurę, ale także sprawi, że włosy przestaną się dobrze układać.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości