Samodzielne obcinanie włosów krok po kroku – sprawdzone sposoby

Aktualizacja:
Samodzielne obcinanie włosów. Jak to zrobić?

Samodzielne obcinanie włosów może być wyzwaniem lub wspaniałą przygodą. Czasem wystarczą jedynie dobre nożyczki i odrobina kreatywności, aby samemu wyczarować zupełnie nową fryzurę. Jak samodzielnie podciąć i skrócić włosy? Oto najlepsze fryzjerskie triki.

Samodzielne strzyżenie włosów ma wiele zalet. Przede wszystkim zwalnia z drogiej wizyty u fryzjera i oszczędza rozczarowań po opuszczeniu salonu. Jednakże może wiązać się również z ryzykiem, ponieważ nie każdy wie, jak ostrzyc się samemu. Warto więc skorzystać ze sprawdzonych sposobów.

Jak samemu podciąć włosy?

Piękna fryzura to marzenie większości kobiet. Wiele z nich nawet, jeśli ma wyobrażenie o swoim idealnym uczesaniu, nie zawsze może się nim cieszyć. Wizyty w salonach fryzjerskich często się kończą niepowodzeniem. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest strzyżenie się samemu . Czasem nie wymaga to zbyt dużych zdolności manualnych czy artystycznych. Ważniejsza jest wiedza, jak samodzielnie ściąć włosy.
Choć to zadanie może brzmieć jak misja niemożliwa, to nie taki diabeł straszny, jak go malują. Zaleca się jednak, aby podczas zabawy w fryzjera mieć choć jedną asystentkę. Pomoc przyjaciółki może okazać się niezastąpiona. Już na początku warto zadbać o odpowiednią atmosferę w domowym salonie fryzjerskim. Przyda się odpowiednie stanowisko, ale i miła muzyka i mnóstwo dobrego humoru. Wtedy żadne samodzielnie obcięcie włosów na boba, na krótko lub na bombkę nie będzie problemem.
Nieśmiertelnym trendem są włosy wystopniowane, które każdej fryzurze nadadzą charakteru lub całkowicie zmienią jej oblicze. Wiele zależy od naszej urody oraz długości i rodzaju włosów. Warto trochę poeksperymentować i sprawdzić, jak samemu pocieniować włosy. Wiele kobiet nieraz podpatrywało, jak to robią profesjonalne fryzjerki i wiedzą, że nie wymaga to stosowania skomplikowanych trików. To dużo prostsze niż się wydaje, a podcinanie włosów samemu może się okazać prawdziwą przyjemnością. Od czego należy zacząć?
Na początek trzeba przygotować takie akcesoria, jak nożyczki, szczotka oraz gumka do włosów. Pierwszym krokiem jest opuszczenie głowy i dokładne rozczesanie włosów grubą, ale płaską szczotką. Aby łatwiej było czesać, głowę można spryskać lakierem. Kolejny etap to zrobienie kucyka. Wystarczy ściągnąć przeczesane włosy miękką gumką i złapać je poniżej czubka głowy. Ważne, aby te wszystkie czynności były wykonywane w początkowej pozycji (z opuszczoną głową). Następnie należy chwycić włosy około 5 cm poniżej gumki (w zależności, jak bardzo chcemy skrócić włosy) i je obciąć, najlepiej jednym, zdecydowanym ruchem. Nie warto dzielić tego na etapy, gdyż może pojawić się ryzyko, że nożyczki zjadą w bok i krzywo utną włosy. I tak naprawdę na tym koniec. Ostatnim zadaniem jest roztrzepanie pasemek i wystylizowanie włosów, np. pianką lub woskiem. W podobny sposób należy postępować również w przypadku, gdy panie zastanawiają się, jak samemu podciąć długie włosy.

Jak samemu podciąć grzywkę i końcówki?

Samodzielne podcinanie końcówek oraz skracanie grzywki to zupełnie inne wyzwanie, ale również możliwe. Stylizacje grzywek mogą być różnorodne – od prostych poprzez skośne i na nieregularnych skończywszy. Niezależnie od wybranego modelu, warto poznać ogólną instrukcję obsługi tego, jak obciąć samemu grzywkę. W tym przypadku, przed obcięciem włosy należy umyć (strzyżemy na mokro). Wtedy łatwiej je rozczesywać i wyraźnie widać miejsce, w którym mają być one skrócone. Następnie warto przerzedzić włosy, np. nożyczkami do degażowania lub palcami, w taki sposób, aby pasma były w miarę możliwości równomierne. Włosy powinno się obcinać na długość nieco większą niż docelowa, aby w razie potrzeby móc wprowadzić poprawki, pamiętając również o tym, że po wysuszeniu włosy będą delikatnie krótsze.
Jak samemu podciąć końcówki włosów? Potrzebne do tego będą nożyczki oraz szczotka. Najprościej przystrzyc włosy na równo. Pierwszym etapem jest zrobienie przedziałka na środku głowy i przeniesienie obydwóch pasm włosów na przód ramion. Obcinaną część należy mocno skręcić (w rulon) i skrócić na pożądaną długość. Włosy stopniowane warto obcinać przed lustrem. Najpierw należy kciukami podnieść pierwszą warstwę włosów (na około 5 cm) od przedziałka, z obydwu jego stron, a potem ją przeczesać do góry. Następnie trzeba je złapać mocno przy głowie, na środku przedziałka, po czym zakręcić w rulon i uciąć na wybraną długość.

Jak samemu obciąć włosy maszynką?

Samodzielne strzyżenie maszynką to wyzwanie dla panów, które również jest wykonalne. Warto je rozpocząć od tyłu głowy. Przydadzą się do tego dwa lusterka, które pomogą kontrolować wszystkie czynności. Na początek należy wybrać nakładkę, która określi długość, do której mają być przystrzyżone włosy. Ostrze powinno być ustawione na płasko, a ruchy wykonywane do góry, ze stopniowym obracaniem maszynki. W podobny sposób trzeba postępować z włosami po bokach i na górnej części głowy. Ważna jest stała kontrola długości grzebienia. Strzyżenie maszynką to doskonały sposób na to, żeby samodzielnie obciąć włosy męskie.
10 produktów, które mają dobry wpływ na włosy. Zobacz wideo:
Zobacz też:
Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto

Pozostałe wiadomości