Chebula, czyli nowy pielęgnacyjny hit. Co warto wiedzieć o tej roślinie?

Chebula. Co to za roślina i jakie ma właściwości?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Pielęgnacja skóry twarzy na dzień i na noc
Pielęgnacja skóry twarzy na dzień i na noc
Urodę poprawiamy już od starożytności
Urodę poprawiamy już od starożytności
Małgorzata Ostrowska wyznała, jak dba o urodę. Sama wytwarza kosmetyki
Małgorzata Ostrowska wyznała, jak dba o urodę. Sama wytwarza kosmetyki
Jak dbać o cerę trądzikową latem?
Jak dbać o cerę trądzikową latem?
Kiedy problemy z cerą wykluczają z życia
Kiedy problemy z cerą wykluczają z życia
Julia Chatys o problemach z cerą
Julia Chatys o problemach z cerą
Chebula od dawna znana i wykorzystywana jest w medycynie ajurwedyjskiej. Jej wyjątkowe właściwości coraz częściej dostrzega też branża kosmetyczna. Pojawiają się głosy, że roślina - za sprawą właściwości antyoksydacyjnych i odżywczych - stanie się największym pielęgnacyjnym hitem najbliższych miesięcy. Jakie konkretnie ma właściwości?

Chebula - co to za roślina?

Chebula, czyli migdałecznik chebułowiec (łac. terminalia chebula) to gatunek drzewa. Roślina pochodzi z Azji, można ją spotkać również na Sri Lance. Od wieków wykorzystywana jest przez praktyków medycyny ajurwedyjskiej i tybetańskiej. Chebula, a konkretnie owoce, które rodzi wykazują działanie przeciwzapalne oraz przeciwbakteryjne. Zwolennicy medycyny niekonwencjonalnej podkreślają, że roślina wspomaga regenerację organizmu, a także przyspiesza jego odtruwanie i pozbywanie się toksyn.

Jak dbać o skórę?

Kateryna Atamanova w studiu Dzień Dobry TVN. Facefitness. Gimnastyka twarzy.
10 minut dziennie, by pozbyć się zmarszczek
10 minut dziennie, by pozbyć się zmarszczek
Zimowe zabiegi na twarz – ostatni dzwonek
Zimowe zabiegi na twarz – ostatni dzwonek
Błoto, borowina, glinki – jak poprawiają wygląd naszej skóry?
Błoto, borowina, glinki – jak poprawiają wygląd naszej skóry?
Jak zadbać o siebie naturalnie
Jak zadbać o siebie naturalnie
Pielęgnacja skóry twarzy na dzień i na noc
Pielęgnacja skóry twarzy na dzień i na noc

Badania "Terminalia chebula – wskazania tradycyjnej medycyny w świetle badań fitochemicznych i farmakologicznych" z 2017 roku wykazały, że ekstrakt pochodzący z owoców może być pomocny w leczeniu chorób wątroby, żołądka (zwalcza bakterii Helicobacter pylori, jej obecność sprzyja powstawaniu wrzodów żołądka), chorób zakaźnych oraz wspomóc walkę z cukrzycą. Na tym jednak nie koniec. Niektóre badania sugerują, że roślina łagodzi kaszel, zapalenie spojówek oraz korzystnie wpływa na pracę serca. Co więcej, roślina wspomaga także perystaltykę jelit, dzięki temu zapobiega zaparciom.

Obecny w chebulowcu kwas chebulinowy działa immunosupresyjnie i polecany jest osobom z reumatoidalnym zapaleniem stawów, toczniem czy łuszczycą. Migdałecznik chebułowiec zapobiega także miażdżycy oraz pomaga wyrównać poziom cholesterolu we krwi.

Jak przemysł kosmetyczny wykorzystuje chebulę?

Ta mało znana jeszcze roślina ma w składzie także antyoksydanty (szacuje się, że mogą być one silniejsze niż witamina E). Związki te zwalczają wolne rodniki, a tym spowalniają proces starzenia się skóry. Dodatkowo rozjaśniają i nadają jej blasku. Tym samym kosmetyki na bazie chebuli polecane są przede wszystkim osobom, które mieszkają w miastach, są narażone na odziaływanie zanieczyszczonego powietrza – jednego z czynników stresu oksydacyjnego skóry.

Warto dodać, że chebula zwalcza także zmiany trądzikowe.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości