Jak smakują Włochy?

Woda w centrum uwagi. Na czym polega water-pairing?

Jak smakują Włochy?

Butelka wody i posiłek

 Komponując posiłek należy zwrócić uwagę na wiele czynników. Odpowiednio dobrane smaki wzajemnie się uzupełniają i uwypuklają – dlatego, oprócz głównego składnika dania, ważne są również dodatki, a nawet woda, która zostanie podana do posiłku. Choć zwykło się mówić, że ta nie ma koloru, smaku ani zapachu, nie jest to prawda. Koneserzy z całego świata są zgodni, że, w zależności od pochodzenia, sposobu filtracji i poziomu minerałów, różne wody smakują zupełnie inaczej, pasują więc do różnych potraw. Należy więc przyjąć, że woda, podobnie jak każdy inny napój, może fantastycznie uzupełnić danie podkreślając jego kompozycję.

Podobieństwa czy przeciwieństwa? Najważniejsze zasady water-pairingu

Warto wiedzieć, że wody wysokiej jakości, takie jak Acqua Panna czy S.Pellegrino, charakteryzują się specyficznym zestawem cech, który wyróżnia je pośród innych. Szczególny smak, zapach, stopień zmineralizowania czy nawet tekstura wody to dla wytrawnych hydrosommelierów wskazówki, które ułatwiają im dobór odpowiedniej wody do serwowanych dań.

Dla osób niezajmujących się zawodowo waterpairingiem, które jednak chciałyby poeksperymentować z doborem wody do jedzenia, główną wskazówką, przedstawioną w telegraficznym wręcz skrócie, powinna być informacja, że wyznacznikiem mogą być podobieństwa albo różnice. I choć intuicyjnym wyborem będą smaki do siebie zbliżone (tak jak do czerwonego mięsa dobieramy wytrawne, ciężkie czerwone wino, tak powinniśmy sięgnąć po wodę gazowaną lub mocno zmineralizowaną), to o wiele ciekawszym połączeniem mogą okazać się smaki ze sobą kontrastujące – taka kombinacja może zapewnić nowe, wyjątkowe doznania.

Woda S.Pellegrino z włoskim makaronem
Waterpairing Woda S.Pellegrino z włoskim makaronem Źródło: mat. prasowe

Jak dobrać wodę do posiłku?

Jak już zostało wspomniane, w zależności od preferencji woda (tak samo jak wino) może podkreślać lub kontrastować ze smakiem serwowanego dania.

  1. 1Wodę można dobierać nie tylko do konkretnej potrawy, ale także do wszystkich dań pochodzących z określonego regionu. I tak, na zasadzie podobieństw woda S.Pellegrino, która charakteryzuje się intensywnym smakiem, świetnie będzie współgrać z takimi daniami, jak lasagna bolognese.
  2. 2Delikatne, lekko słodkie wody, takie jak pochodząca z Toskanii Acqua Panna świetnie będą pasować do dań wegetariańskich, sałatek i potraw z owocami morza, choć hydrosommelierzy polecają ją także, na zasadzie kontrastu, do steków czy dań kuchni włoskiej, jak na przykład spaghetti bolognese.

Ponieważ woda ma o wiele bardziej subtelny smak od wina, trudniej będzie dostrzec niuanse. Niezależnie od wskazywanych przez znawców zasad, najważniejszym czynnikiem są osobiste preferencje – jeśli więc na co dzień pijesz delikatniejszą wodę, nie wahaj się po nią sięgnąć także podczas obiadu czy kolacji, zachęcam jednak do eksperymentów. Weź do obiadu dwie butelki wody: delikatną Acqua Pannę i wyrazistą, musującą S.Pellegrino i zobacz, jak zmienia się charakter potrawy w zależności od tego, która woda towarzyszy jedzeniu. Możecie urządzić wieczór degustacyjny i razem z przyjaciółmi odkrywać nieznane połączenia. Taka niestandardowa podróż po włoskich smakach może otworzyć przed Wami nowe doznania.

Źródło zdjęcia głównego: Astrakan Images/Getty Images

Pozostałe wiadomości