Uroczystość Wszystkich Świętych
Uroczystość Wszystkich Świętych obchodzimy 1 listopada. Tego dnia z zadumą i wzruszeniem czcimy pamięć o zmarłych. Ruszamy na groby naszych bliskich, sprzątamy je i zapalamy znicze. Święto ma charakter wzniosły i refleksyjny.
W ciągu tych kilku świątecznych dni wiele osób przemieszcza się między cmentarzami samochodem. Już od kilku lat Dzień Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny to także mobilizacja polskiej Policji, którzy zorganizowali przed laty akcję „Znicz”. Wszystko po to, by bezpiecznie dojechać na groby.
To jest nie tylko coroczna tradycja, ale też kawał roboty do zrobienia. Tylko od wczoraj 5700 policjantów ruchu drogowego jest na służbie. Oprócz tego żandarmeria wojskowa, straż miejska.
- zdradził podinsp. Radosław Kobryś, Biuro Ruchu Drogowego.
Tegoroczna akcja "Znicz" trwa od czwartkowego poranku 31 października. Jak podają policyjne statystyki podczas pierwszego dnia akcji „Znicz” doszło do 75 wypadków. Zginęły w nich cztery osoby, a 92 zostały ranne. W czwartek funkcjonariusze zatrzymali też 150 nietrzeźwych kierowców.
Jednak jak zaznacza podinsp. Radosław Kobryś wczorajszy dzień pod względem statystyk prezentuje się lepiej niż ostatni dzień października 2018 roku.
Dużo mnie wypadków, dużo mniej zabitych, dużo mniej rannych. Nawet dużo mniej, co nas zaskakuje pozytywnie, nietrzeźwych kierowców.
Od czego zależy bezpieczeństwo na drodze?
Przepisy, zwłaszcza te dotyczące zachowania bezpiecznej prędkości, określa kodeks drogowy. By zadbać o bezpieczeństwo na drodze należy bezwzględnie przestrzegać zasad ruchu drogowego. Niestety niektórzy kierowcy traktują obowiązujące przepisy nieco swobodnie.
Tych zasad powinien przestrzegać każdy kierowca:
- stosowanie się do zasad zawartych w przepisach prawa o ruchu drogowym,
- korzystanie z pasów bezpieczeństwa podczas jazdy zarówno w terenie zabudowanym, jak i poza nim - na przednich i tylnych siedzeniach,
- przewożenie dzieci w samochodzie tylko w specjalnie przystosowanych do tego fotelikach - włączanie świateł mijania przez całą dobę,
- kategorycznie niewsiadanie za kierownicę po spożyciu alkoholu i innych środków odurzających,
- zapewnienie dobrej widoczności kierowcy (czyste wszystkie szyby w aucie oraz lusterka)
Zasady bezpieczeństwa na drodze dla pieszego:
- w terenie zabudowanym korzystanie z chodnika
- przechodzenie przez jezdnię wyłącznie w miejscach do tego przeznaczonych
- używanie elementów odblaskowych, a już zwłaszcza podczas poruszania się poza terenem zabudowanym,
- poza terenem zabudowanym korzystanie z lewej części drogi (wtedy dobrze widzimy nadjeżdżające auta przed sobą, a nie mamy ich za plecami)
Zobacz też:
- Przygotuj auto do zimy i bądź bezpieczny na drodze
- Od czego zależy bezpieczeństwo na drodze? Zobacz koniecznie!
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN