Gorące tematy

Święto Niepodległości. W 2020 roku inne niż zwykle

Gorące tematy

Aktualizacja:
Fot. Artur Domanski / EyeEm/ Getty Images

Narodowe Święto Niepodległości w tym roku będzie obchodzone mniej hucznie niż zwykle. Większość wydarzeń przeniosła się do sieci. Jak Polacy będą je obchodzić?

Narodowe Święto Niepodległości

11 listopada obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. W 1918 roku, nasz kraj odzyskał suwerenność po 123 latach zaborów. Co roku, święto to było w Polsce obchodzone bardzo hucznie, jednak dziś, ze względu na obowiązujący stan pandemii, oficjalne obchody będą skromniejsze.

Główne uroczystości odbędą się w Warszawie. Te z udziałem pary prezydenckiej rozpoczęły się krótko po 9 rano. W południe, na placu Piłsudskiego, przy Grobie Nieznanego Żołnierza, gdzie co roku odbywały się główne obchody, nastąpi podniesienie flagi państwowej i odśpiewanie hymnu.

Marsz z okazji Święta Niepodległości w Warszawie

Kolejną zmianą będzie brak Marszu Niepodległości w centrum Warszawy, który co roku zbierał dużą liczbę uczestników. Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski nie wyraził zgody na organizację tego wydarzenia. Nie powstrzymało to jednak organizatorów od zmiany formuły marszu. W tym roku odbędzie się on w formie zmotoryzowanej.

Święto Niepodległości 2020 w Polsce

W Krakowie większość wydarzeń związanych z obchodami Narodowego Święta Niepodległości została przeniesiona do Internetu. Jedynie oficjalne, kilkuosobowe grupy, złożą kwiaty w miejscach pamięci. Podobna sytuacja będzie w Gdańsku, transmisja z uroczystości na Górze Gradowej będzie transmitowana na stronie internetowej miasta. Również Wrocław postawił na świętowanie w sieci.

Zobacz wideo: Życzenia Pani Polski na Święto Niepodległości:

Zobacz też

Jak niepodległość świętuje się w Polsce, a jak za granicą?

Jak gwiazdy świętowały Dzień Niepodległości?

11 listopada. Dzień jedności, a nie wyrwanych chodników

Autor: Karolina Rybińska

Źródło: TVN Warszawa

Pozostałe wiadomości