Tłumy turystów w Cinque Terre
W ostatnich latach, ze względu na stale rosnące przepełnienie, dyskutowano w Cinque Terre na temat wprowadzenia limitów turystów. Już tegoroczna majówka, potwierdziła, że popularność tej części Ligurii niebezpiecznie rośnie.
Więcej:
- Czym zachwyca turystów włoskie Corleone?
- Istria – malowniczy półwysep północnej Chorwacji
- Jakie są najmodniejsze wakacyjne kierunki w 2019 roku?
Tłumy na stacjach kolejowych
Wielu turystów dociera do Riomaggiore pociągami tworząc niekończące się tłumy, które zmierzają w kierunku atrakcji turystycznych. Na stacjach kolejowych dochodzi do chaosu, nad którym nikt już nie panuje. Nad rozwiązaniem problemu pracuje burmistrz Riomaggiore: Fabrizia Pecunia.
W przypadkach zatłoczenia, podobnie, jak w czasie gwałtownych zjawisk pogodowych i klęsk żywiołowych, ogłaszany będzie alarm i podejmowane specjalne działania. W sytuacji krytycznego tłoku w pociągach straż miejska będzie miała prawo zablokować napływ ludzi ze stacji w kierunku miasteczka. Będą musieli pozostać na peronach i w budynku dworcowym.
Zobacz także: Zwiedzanie Bergamo, jak je zaplanować, gdzie warto się wybrać?
Riomaggiore we Włoszech: protesty
Dyrekcja kolei ostro protestuje przeciwko nowemu rozporządzeniu, co burmistrz Fabrizia Pecunia komentuje w ten sposób:
Mam obowiązek zapewnić bezpieczeństwo osobom, które do nas przyjeżdżają i tym, którzy u nas mieszkają
Cinque Terre-szlakiem malowniczego parku
Zdaniem wielu Cinque Terre to najpiękniejszy park narodowy we Włoszech, który tworzy malowniczą riwierę leżącą pomiędzy przylądkiem Montenero a cyplem Mesco. Nie przez przypadek nazwa tłumaczona jest jako „Pięć Ziem” – park obejmuje zasięgiem pięć malowniczych miejscowości połączonych sobą rozległymi plażami. W 1997 roku Cinque Terre zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Park Cinque Terre tworzą następujące miasta – Monterosso, Corniglia, Vernazza, Riomaggiore i Manarola. Każde z nich jest położone u stóp morza i wyróżnia na tle pozostałych włoskich miast panoramicznymi krajobrazami, soczystą roślinnością i bliskością wyspy. Dzięki położeniu na tej samej linii brzegowej miasteczka łączy wspólna historia, na przestrzeni której z niewielkich nadmorskich osad dojrzewały i rozwijały się w prężnie działające turystyczne miasta. Przez kilka wieków położenie Cinque Terre utrudniało swobodny kontakt ze światem, jednak wraz z nadejściem XIX wieku i rozbudową linii kolejowej, miasta połączono z pozostałą częścią kraju, czyniąc je jednymi z najważniejszych punktów na włoskiej mapie turystycznej. Turyści wybierający się na włoską riwierę często decydują się na podróż samolotem. Najbliższe od Cinque Terre lotnisko znajduje się około 85 kilometrów od wybrzeża i zlokalizowane jest w Pizie. Najszybciej do Pięciu Ziem można się jednak dostać pociągiem regionalnym, który kursuje co 30 minut na trasie Genua-Rzym. Ten podmiejski pociąg zatrzymuje się we wszystkich miastach należących do Cinque Terre.
Zobacz także: Alzacja i Lotaryngia – najpiękniejsze zakątki Francji
Cinque Terre – atrakcje
Cinque Terre pieszo to idealny plan zwiedzania dla każdego, kto chce dogłębnie poczuć i poznać klimat miasteczek. Umożliwia to szlak pieszy łączący ze sobą wszystkie 5 miast, ale też linia brzegowa. Zwiedzanie Cinque Terre warto zacząć od największego i zarazem najstarszego miasta – Monterosso , które słynie nie tylko z najpiękniejszej plaży, ale również wielu zabytków. Warto zwiedzić m.in. gotycki kościół św. Jana Chrzciciela pochodzący z XVIII wieku i usytuowany na szczycie wzgórz klasztor kapucynów powstały w latach 1619–1622, a także najstarszą w tym regionie świątynię, czyli kościół Sovoire powstały w 1225 roku. Kolejnym ciekawym miastem jest okrzyknięte najpiękniejszym – miasteczko Vernazza zbudowane z kolorowych, typowo włoskich, małych domków. Bogate jest również w warte odwiedzenia zabytki, m.in. pochodzący z 1750 roku kościół św. Małgorzaty Antiocheńskiej, XI-wieczny zamek A. Dorii wraz z wieżą widokową Belforte czy kościół Czarnej Madonny, również z XI wieku. Najmniejszą miejscowością należącą do Cinque Terre jest Corniglia . To najwyżej położone miasto o skalistym charakterze z budowlami z XIII wieku. Manarola to z kolei miejscowość słynąca z największej na świecie szopki bożonarodzeniowej, która co roku otwierana jest dla wiernych i turystów 8 grudnia (czynna do 31 grudnia). Miasto słynące z przystani, do której tłumie zawijają łodzie, to Riomaggiore – charakteryzuje się jasnymi i stonowanymi barwami i pełne jest bujnej zieleni. Turystom oferuje wizytę w licznych kościołach pochodzących z VIII, XV i XVII wieku. Największą atrakcją jest tutejszy zamek Riomaggiore zbudowany w 1260 roku.
Zobacz także: Najpiękniejsze miejsca i atrakcje Ligurii
Autor: Filip Yak