Podróże

Alzacja i Lotaryngia – najpiękniejsze zakątki Francji

Fot. James O'Neil / Getty Images

Podróże

Alzacja i Lotaryngia – najpiękniejsze zakątki Francji

Fot. James O'Neil / Getty Images

Wyborne wino, przepiękne krajobrazy, godne zobaczenia zabytki? Tak, są takie miejsca, gdzie te wszystkie elementy występują wspólnie. To Alzacja i Lotaryngia, piękne francuskie krainy.

MIejsca te przyciągają nie tylko w sezonie turystycznym. Równie dobrze czuć się tam będziemy wczesną wiosną i późną jesienią. Na odwiedzenie wszystkich atrakcji Alzacji i Lotaryngii może zabraknąć nam czasu, dlatego skoncentrujmy się na tych najważniejszych.

Wycieczka do Alzacji

Największym miastem tego francuskiego regionu graniczącego z Niemcami, Szwajcarią i Lotaryngią jest Strasburg. Mieszka tam niemal 300 tysięcy osób, a słynie przede wszystkim z tego, że odbywają się tam posiedzenia europarlamentu. Z mieszkańcami dogadamy się w języku niemieckim lub francuskim, zapłacimy walutą euro. Jednak nie tylko Strasburg jest miastem w Alzacji, które warto zobaczyć . Równie interesujące mogą być Miluza, Colmar czy Hagenau. Jakie atrakcje turystyczne czekają na nas w Alzacji ? Znajdą tu coś dla siebie wielbiciele motoryzacji, natury i pięknych krajobrazów. To właśnie w Centrum Motoryzacji, które znajduje się w Miluzie, można zobaczyć najdroższe marki samochodów – Bentley, Rolls-Royce, Bugatti, do tego historia rozwoju tych marek, liczne multimedia, filmy i atrakcje dla zwiedzających w każdym wieku.

Wyjdźmy teraz z murów muzeum, by podziwiać widoki. Tych nie zabraknie nam na zamku Haut-Koenigsbourg, XII-wiecznym gmachu, który w dawnych czasach był strażnicą handlowych szlaków. Nie przetrwał wojny trzydziestoletniej ze Szwedami. Został odbudowany na przełomie XIX i XX wieku, wiernie naśladując zarówno średniowieczną architekturę, jak i wyposażenie wnętrz. Można tam na przykład obejrzeć imponującą kolekcję broni, stylowe meble pochodzące z renesansu czy unikalne freski. Wspaniałe krajobrazy będziemy także podziwiać, wspinając się na górę Vieil Armand (Hartmannswillerkopf). O ten fragment Alzacji toczyły się długotrwałe boje podczas I wojny światowej, czego ślady doskonale widoczne są do dziś . Z tego okresu zachowało się też sporo fortyfikacji i kryjówek. Z góry możemy podziwiać krajobrazy równiny alzackiej.

Zobacz także: Co warto zwiedzić w Paryżu? Najważniejsze zabytki i atrakcje

Alzacja – atrakcje turystyczne

Spośród zabytków Alzacji nie możemy także pominąć Muzeum Unterlinden , gdzie zobaczymy przeogromną kolekcję dzieł (obrazy i rzeźby) pochodzących z czasów średniowiecza aż po renesans. Turyści podróżują tam również, by obejrzeć niepowtarzalny ołtarz z Isenheim, wybitne dzieło czasów gotyku. Nie zabraknie także atrakcji dla wielbicieli współczesnej awangardy.

Co jeszcze warto zobaczyć w Alzacji? Na pewno wyjątkowy rezerwat orłów w Kintzheim oraz park małp, w którym te zwierzęta czują się bardzo swobodnie i blisko podchodzą do turystów.

A kuchnia Alzacji? Nie można przecież pominąć przysmaków regionalnych. W krainie, które słynie z doskonałych win, wizyta w sklepie winiarskim to obowiązkowy punkt wycieczki. Degustacje lokalnych win to w Alzacji już tradycja. Popularny na cały świat Szlak Winny w Alzacji (Route du Vin) rozpoczyna się w Miluzie, a kończy w okolicach Strasburga. Razem ma niemal 200 kilometrów. Choć alzackie winnice pamiętają czasy rzymskie, to niemal całkowicie zostały zniszczone w XIX wieku. Przywrócono je jednak do życia i w latach 50. XX wieku otwarto Alzacki Szlak Winny – jeden z najstarszych we Francji.

Natomiast z kulinariów możemy spróbować precli, które dostaniemy na każdym jarmarku i targu. Smaczne są również tamtejsze korzenne ciasteczka (bredele), a z dań obiadowych polecić można baeckeoffe, czyli wołowinę, jagnięcinę i wieprzowinę marynowane w białym winie.

Atrakcje Lotaryngii

Metz, Nancy czy Eveches to miasta, które koniecznie trzeba odwiedzić, przebywając w Lotaryngii . W tamtejszych restauracjach zjemy pyszny obiad za niecałe 30 euro, w którym znajdą się lokalne przysmaki – wątróbka z konfiturami mirabelkowymi, gulasz z zająca czy talerz serów. Odwiedzając Lotaryngię, koniecznie przywieźmy stamtąd cukierki mirabelkowe – jeden z najbardziej rozpoznawalnych elementów kulinarnych regionu. Podobnie jak mirabelkowe wino z lokalnych winiarnii, którego nie dostaniemy nigdzie indziej. Kosztuje od 20 do 50 euro za butelkę. Najlepiej nabyć je podczas mirabelkowego festiwalu, który co roku odbywa się w mieście Metz. Trwa ponad tydzień, a wszelkie atrakcje koncentrują się wokół mirabelkowych specjałów.

Nantes i cały region w grudniu celebrują dzień swojego patrona – świętego Nicholasa (6 grudnia). Przez miasto przechodzi wówczas uroczysta procesja, która kończy się zabawą na głównym placu, jednoczącą wszystkich mieszkańców regionu Lorraine. Wspaniałym miejscem dla rodzin z dziećmi będą odwiedziny w parku Fraispertuis – miejscu pełnym niepowtarzalnych atrakcji dla najmłodszych.

Zobacz także: Francja, zamki nad Loarą - zwiedzanie doliny rzeki Loary

Co sądzisz o tym artykule?
67
8
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0