Gorące tematy

Początek roku szkolnego 2019. Kiedy rozpoczyna się nowy rok szkolny?

Gorące tematy

Aktualizacja:

Rok szkolny 2019/2020 zaczyna się 2 września 2019 roku! Ile w tym roku kosztowała szkolna wyprawka i co się w niej znalazło? Sprawdź, co powinna zawierać wyprawka szkolna, a także ile to wszystko kosztuje - to już ostatni dzwonek, żeby uzupełnić braki. W naszym studiu Dzień Dobry Wakacje gościliśmy blogerkę oraz mamę Justynę Kozłowską, która podpowiedziała, na czym zaoszczędzić kompletując wyprawkę dla dziecka.

 • Rok szkolny 2019/2020 - kiedy się zaczyna?
 • Wyprawka szkolna 2019: ile kosztuje?
 • Co trzeba kupić dziecku do szkoły?
 • Czy podręczniki są darmowe?
 • Kiedy należy skompletować wyprawkę?
 • Wyprawka 300 plus. Jak uzyskać to dofinansowanie?

Kiedy zaczyna się rok szkolny 2019/2020?

W związku z tym, że w tym roku 1 września wypada w niedzielę, rok szkolny zacznie się 2 września. 

Wyprawka szkolna 2019 - lista zakupów. Co kupić? Ile będzie kosztować? Na czym zaoszczędzić?

Koniec wakacji jest zazwyczaj momentem wymagającym nie tylko dla dzieci, ale także dla portfeli ich rodziców. Jak wynika z badania Deloitte, w tym roku przeciętna polska rodzina wyda na wyprawkę szkolną 1 718 zł. W przypadku rodzin z jednym dzieckiem będzie to średnio 1 388 zł, z dwojgiem 1 898 zł, a z trojgiem 2 742 zł.

Zdaniem Justyny Kozłowskiej, kompletując wyprawkę szkolną dla dziecka, warto czasem zaoszczędzić na niektórych produktach.

Można wybrać plecak za 400 zł, ale można również za 90. Tak samo z piórnikiem i innymi przyborami szkolnymi.

>>>Zobacz też: Krakowscy pierwszoklasiści dostaną ekowyprawki, w tym bidon wykonany z... cukru.

Ile kosztuje wyprawka szkolna 2019?

W nadchodzącym roku szkolnym polska rodzina na szkolną wyprawkę dla dziecka wyda średnio 1718 złotych - wynika z badania firmy doradczej Deloitte "Wyprawka szkolna 2019". Większość tej sumy Polacy przeznaczą m.in. na ubrania, buty oraz przybory szkolne:

 • 17 proc. kwoty wydatków stanowią ubrania codzienne
 • po 15 proc. wynosi koszt podręczników i książek oraz urządzeń elektronicznych , takich jak tablet lub komputer. 
 • 12 proc. Polacy wydadzą na odzież sportową do szkoły dla dzieci, 
 • 9 proc. stanowią artykuły szkolne .

69 proc. Polaków na moment kompletowania wyprawki szkolnej wybiera sierpień. Najczęściej są to zakupy w sklepach stacjonarnych - księgarniach (60 proc.), dyskontach (57 proc.), odzieżowych sieciówkach (54 proc.) oraz w hipermarketach (54 proc.). Deloitte wskazuje, że na zakupy związane z wyprawką szkolną Polacy wybierają sklepy ze względu na wygodę (56 proc.) oraz konkurencyjne ceny (54 proc.).

W sklepach stacjonarnych polskie rodziny najczęściej kupują odzież i podręczniki. Z kolei kupno online wybierają w przypadku urządzeń elektronicznych lub subskrypcji cyfrowych.

Wyprawka szkolna – lista zakupów

Przed skompletowaniem wyprawki warto zorientować się w szkole, co będzie wymagane. Na pewno jednak nie można pominąć rzeczy z poniższej listy:

 • Plecak - bez niego w szkole ani rusz! To w nim dziecko dźwiga wszystkie potrzebne mu książki i zeszyty. Warto więc wybrać naprawdę porządny, który pozwoli zachować zdrowy kręgosłup.
 • Obuwie i stroje sportowe na WF i/lub basen. Taki strój musi posiadać obowiązkowo koszulkę, spodenki i buty sportowe, przydać się mogą też dresy na chłodniejsze miesiące. Warto zadbać, aby te produkty były wysokiej jakości i przepuszczały powietrze. Jeśli dziecko chodzi na basen to potrzebne będą też: strój kąpielowy/kąpielówki, klapki basenowe, ręcznik, czepek i okularki do pływania.
 • Piórnik - szukając odpowiedniego modelu, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na jego jakość wykonania. Będzie on ciągle otwierany i zamykany, więc powinien być wytrzymały i mieć mocne zamki. Nie bez znaczenia jest również pojemność. Chcemy przecież, by zmieściło się w nim nie tylko pióro, ale też ołówek i komplet kredek, gumka do gumowania i temperówka, opcjonalnie także klej i nożyczki, a do tego linijka, ekierka i kątomierz.
 • Przybory szkolne. To najbardziej szczegółowa kategoria, dlatego warto poświęcić nieco więcej czasu na sporządzenie odpowiedniej listy. To właśnie w tej kategorii umieszczamy długopisy, kredki, bloki techniczne i rysunkowe.  Na zajęcia matematyczne przyda się kalkulator, cyrkiel, kątomierz, ekierka, linijka . Z kolei na lekcje plastyki dziecko powinno przynosić różnorodne farby, pędzle, flamastry, nożyczki, plastelinę, modelinę . Do dodatkowego wyposażenia należą: zszywacz, dziurkacz, a także karteczki samoprzylepne czy zakreślacze , które ułatwiają naukę w domu.
 • Zeszyty są obowiązkową pozycją na liście zakupów przed rozpoczęciem roku szkolnego. Zeszytów powinno być co najmniej tyle, co przedmiotów. Większość zeszytów powinna być w kratkę, z wyjątkiem zeszytu do języka polskiego i do muzyki. Dla dzieci z pierwszych klas szkoły podstawowej, które dopiero zaczynają pisać należy kupić zeszyt w trzy linie. Dla starszych dzieci w jedną linię, natomiast do muzyki zeszyt z pięciolinią.
 • Worek na buty i obuwie na zmianę. Pomimo swojej nazwy, worek na buty przydaje się nie tylko do przenoszenia obuwia zmiennego, ale też na przykład ubrań potrzebnych do ćwiczeń, kapcie zaś są obowiązkowe w większości szkół.
 • Bidon i pojemnik na jedzenie tzw. śniadaniówka. Jaki bidon dla dziecka będzie najlepszy? Przede wszystkim raczej mały, aby zajmował niewiele miejsca w plecaku i nie ważył za dużo. Optymalna powinna być pojemność 0,5 litra.

Darmowe podręczniki. Kto je dostanie?

Podręczniki stanowią podstawowe wyposażenie każdego dziecka w wieku szkolnym i bez nich nie jest możliwe zdobywanie efektywnej wiedzy. Niestety nie są tanie, o czym dobrze wiedzą rodzice uczniów liceów i techników.

Najwięcej pieniędzy zaoszczędzą rodzice dzieci uczących się w szkołach podstawowych. W roku szkolnym 2019/2020 zupełnie nowe podręczniki szkolne trafią do uczniów pierwszych, czwartych oraz siódmych klas szkół podstawowych. W związku z tym, jak wynika z nowelizacji szkolnictwa darmowe podręczniki trafią przede wszystkim do uczniów, które rozpoczną naukę w wyżej wymienionych klasach. Natomiast reszta dzieci będzie mogła skorzystać z podręczników, z których uczyli się ich starsi koledzy.

Ponieważ podręczniki są własnością szkoły, uczniowie będę zobowiązani zwrócić je pod koniec roku. Toteż o książki należy dbać, bo za zniszczony egzemplarz szkoła może zażyczyć zwrotu pieniędzy. Z kolei materiały ćwiczeniowe (do utrwalania wiadomości i umiejętności) uczniowie dostaną na własność.

Podobnie jak w zeszłym roku uczniowie wszystkich klas szkoły podstawowej dostaną podręczniki, materiały edukacyjne i ćwiczeniowe do nauki przedmiotów, które wchodzą w skład zajęć obowiązkowych z zakresu kształcenia ogólnego. Co za tym idzie: do wszystkich przedmiotów nieobowiązkowych książki będą musieli kupić rodzice.

Przedmioty nieobowiązkowe to: religia/etyka i wychowanie do życia w rodzinie. Dotacja nie obejmuje też przedmiotów dodatkowych np. do nauki drugiego języka obcego. Podobnie jest w przypadku zajęć dydaktyczno-wyrównawczych. Tu także zakup niezbędnych książek i innych materiałów będzie leżał po stronie rodziców i opiekunów.

Kiedy należy rozpocząć kompletowanie wyprawki szkolnej?

Przed rozpoczęciem kompletowania wyprawki szkolnej, warto zorientować się w cenach proponowanych przede wszystkim przez popularne markety. Aby zaoszczędzić na wyprawce warto wstrzymać się z niektórymi zakupami do ostatniej chwili. Dzień czy dwa przed rozpoczęciem roku szkolnego pojawiają się duże obniżki cen zeszytów czy przyborów szkolnych, które sięgają nawet do kilkudziesięciu procent. Zakupić zeszyty i przybory szkolne można nawet po zakończeniu uroczystości rozpoczęcia roku szkolnego. Ważne aby wyprawka była skompletowana w pierwszym tygodniu nauki.

Co to jest Wyprawka 300 plus?

„Wyprawka 300 plus” to element rządowego programu „Dobry Start”. Jest to świadczenie w wysokości 300 złotych, które może być wypłacone rodzicom raz w roku, a jego przeznaczeniem (zgodnie z nazwą) jest zakup podręczników i rozmaitych przedmiotów do wykorzystania w szkole.

Ważne informacje:

 • prawo do świadczenia mają rodzice lub opiekunowie uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych w wieku do 20 lat (lub 24 lat w przypadku uczniów niepełnosprawnych), a także sami uczniowie pełnoletni, gdy nie pozostają na utrzymaniu rodziców,
 • wyprawka 300 plus przysługuje niezależnie od dochodu rodziców,
 • świadczenie jest zwolnione od podatku.

Wyprawka 300 plus – gdzie złożyć wniosek?

Istnieją dwie formy składania wniosku o przyznanie świadczenia:

 • online (w terminie od 1 lipca do 30 listopada) – przez portal Emp@tia i za pośrednictwem banków,
 • fizycznie (w terminie od 1 sierpnia do 30 listopada) – w urzędzie miasta lub gminy albo OPS-ie.

Autor: Anna Kobyłka

Pozostałe wiadomości