WHO: Afryka będzie kolejnym epicentrum koronawirusa. "Tu ludzie bardziej boją się śmierci z głodu niż z powodu Covid-19"

Zanzibar
Dzień Dobry TVN
Światowa Organizacja Zdrowia i ONZ ostrzega, że w Afryce Covid-19 może zabić aż 3 miliony ludzi. Natomiast zdaniem ekspertów kontynent ten będzie kolejnym epicentrum koronawirusa. Czy te przewidywania są zasadne? Postanowiliśmy sprawdzić, co obecnie dzieje się w Tanzanii i Nigerii.

Sytuacja w Tanzanii

Do tej pory w kraju tym zanotowano 284 przypadki zachorowań na Covid-19, z czego 83 na Zanzibarze.

W skali całego świata jesteśmy zaledwie jedną setną przypadków z koronawirusem (...), więc albo nam się udaje, albo jeszcze wszystko przed nami

- powiedziała Katarzyna Werner, która od jakiegoś czasu mieszka na wyspie.

Na razie paniki tam nie ma, choć rząd wprowadził pewne restrykcje.

Musimy dbać o higienę w miejscach publicznych, czyli przed wejściem do sklepu, banku, urzędu i restauracji. Te miejsca, które tego nie przestrzegają są kontrolowane i ewentualnie zamykane, odbierana jest im koncesja i tyle

- stwierdziła Kasia.

Poza tym ludzie żyją normalnie, ale mimo że nie mają obowiązku siedzenia w domach, to starają się zachowywać dystans i nosić maseczki.

Covid-19 w Nigerii

Inaczej sprawa przedstawia się w Nigerii, gdzie do tej pory potwierdzono 981 przypadków zakażenia koronawirusem i 31 zgonów z jego powodu.

Mamy około 10 tys. testów zrobionych, a więc nie dziwię się, że jest tak niska liczba zachorowań w kraju, który ma ponad 200 milionów ludzi

- stwierdził John Godson.

W Nigerii wprowadzono w niektórych stanach restrykcje dotyczące wychodzenia z domu, zamknięto szkoły i urzędy, ale zdaniem Johna zakazy te nie są respektowane z obawy przed utratą zarobków.

Większość ludzi żyje z dnia na dzień, z tego co zarobią danego dnia, a kiedy ich zamykają, to boją się bardziej śmierci z głodu niż śmierci z powodu Covid-19

- stwierdził.

Oczywiście tamtejsze służby porządkowe przeprowadzają kontrole, ale według Johna nie są one zbyt efektywne, ponieważ przerywa się je w momencie zakończenia czasu pracy urzędników, czyli o 16.00.

Jak ich już nie ma, to ludzie wychodzą. Widzę, jak siedzą w barach, restauracjach

- powiedział mężczyzna.

>>> Zobacz także:

Koronawirus na Zanzibarze. Płyn dezynfekujący dostępny także w autobusach

Polacy pomagają dzieciom w Afryce. "Czasami wystarczą chęci i dobre serce"

Polscy lekarze uratowali 11-latkę z Rwandy. „Dla niej to zabieg ratujący życie”

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Autor: Iza Dorf

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!