Facebook szykuje tryb ciemny w aplikacji mobilnej. Co daje "dark mode"?

facebook dark mode
fot. jane Manchun Wong
Coraz więcej aplikacji na smartfony korzysta z trybu ciemnego - w 2019 roku to niemal funkcja obowiązkowa. Niestety wielu dużych rynkowych graczy nie śpieszy się z wprowadzeniem nowego rozwiązania. Teraz pojawiła się szansa, że ceniony przez użytkowników "dark mode" będzie dostępny w aplikacji mobilnej Facebooka.

Coraz więcej firm wypuszcza aktualizacje do swoich aplikacji zawierające ciemny motyw. Nie tak dawno temu Facebook zaktualizował Messengera i także wprowadził w nim opcje ciemnego ekranu. Dotychczas aplikacja samego Facebooka nie dostała ciemnego wariantu, jednak wszystko wskazuje na to, że wkrótce się to zmieni.

Tryb ciemny w aplikacji Facebooka

Informacje na temat przygotowań Facebooka do zaoferowania użytkownikom aplikacji mobilnej ciemnego motywu interfejsu dostarczyła Jane Manchun Wong, programistka i inżynier oprogramowania zajmująca się m.in. śledzeniem nowych opcji wprowadzanych w aplikacjach społecznościowych.

Jane Wong zajmuje się inżynierią wsteczną aplikacji – w przeszłości dostarczała ona sprawdzonych informacji na temat wybranych programów. Niedawno odkryła ona tryb ciemny w aplikacji Facebooka na Androida. Według Wong, ta funkcja znajduje się na wczesnym etapie rozwoju i nie wszystkie elementy zostały jeszcze pokolorowane oraz zoptymalizowane tak, aby działać w prawidłowy sposób. Nie wiadomo, kiedy posiadacze iPhone’ów doczekają się trybu ciemnego.

Informacje na temat prowadzonych przez Facebooka prac Wong udostępniła na Twitterze, powodując niemałe zamieszanie wśród fanów technologii.

Jakie zalety ma dark mode?

Ciemny motyw staje się coraz popularniejszy nie tylko ze względu na jego walory estetyczne. Użytkownicy są coraz bardziej są świadomi potrzeby dbania o swój wzrok, dlatego tryb ochrony wzroku możemy włączyć już na prawie każdym smartfonie i komputerze.

Kiedy i dlaczego ciemny tryb jest pomocny:

  • redukuje zmęczenie oczu
  • ogranicza emitowanie niebieskiego światła (przydatne dla osób mających problem ze snem)
  • polepsza kontrast
  • redukuje problemy z migotaniem (jeżeli występują)
  • na niektórych ekranach pomaga oszczędzać energię elektryczną
  • obniża ryzyko wystąpienia światłowstrętu

Kiedy dark mode nie jest wskazany:

  • kiedy posiadamy odblaskowy ekran
  • kiedy używamy projektora lub laptopa w dobrze oświetlonym pomieszczeniu
  • kiedy czcionka jest zbyt mała lub wąska
Mój przyjaciel telefon, czyli czym jest fonoholizm?

Autor: Bernadetta Jeleń

podziel się:

Pozostałe wiadomości