Koty syberyjskie i koty neva masquerade: czym się charakteryzują przedstawiciele tych ras?

Kot syberyjski
Fot: Jean Michel Segaud ,EyeEm / gettyimages.com

Dostojne i piękne koty syberyjskie to przedstawiciele silnej, naturalnej rasy. Wytrzymałość i zdrowie wykształciły się na skutek życia w trudnych warunkach klimatycznych północnej części Rosji.

C: Ani kot syberyjski, ani neva masquerade nie zostały wyhodowane przez człowieka. Zanim kot syberyjski został uznany za pełnoprawną rasę, traktowany był jako zwierzę proletariackie. Przydawał się w domostwach w walce ze szkodnikami. Koty neva masquerade były pupilami mieszkańców carskich pałaców i uczestników balów maskowych.

Historia kota syberyjskiego

Kot syberyjski znany był w Rosji od dawna, lecz polityka państwa ograniczała rozpowszechnianie tej rasy. Po zmianie ustroju syberyjski kot zyskał popularność zarówno w Europie, jak i poza jej granicami, np. w USA. Międzynarodowa Federacja Felinologiczna oficjalnie zatwierdziła rasę w 1998 roku. Jeszcze zanim to nastąpiło, polską hodowlę rozpoczęła Jolanta Sztykiel, która przywiozła kota syberyjskiego do kraju w 1989 roku.

Historia kota neva masquerade

Neva masquerade to naturalna rasa kota pochodzącego z Rosji. Około XVII wieku zwierzęta te były domownikami carskich pałaców, z czasem było ich już tak dużo, że spowszedniały i straciły na popularności. Minęło wiele lat, zanim zostały uznane za pełnoprawną rasę (dopiero w 2010 roku).

Rasę tę nazywa się siostrzaną rasą kota syberyjskiego, od którego różni się jedynie kolorem oczu i sierści. Cechą szczególną i mającą bezpośredni wpływ na nazwę rasy jest ubarwienie pyska, które przywodzi na myśl karnawałową maskę. Istotnie, pierwszy człon nazwy wywodzi się od przepływającej Petersburg rzeki Newy, a drugi nawiązuje do hucznych, maskowych balów wyprawianych przez rosyjskich władców właśnie nad brzegiem tej rzeki.

Jak wyglądają koty syberyjskie i koty neva masquerade

Waga kotów syberyjskich mieści się w przedziale od 4 do 7 kilogramów. To silne, dobrze zbudowane i umięśnione zwierzęta. Mają spore, szerokie uszy bujnie porośnięte włosami oraz duże, nieco skośne, owalne oczy o pięknym, intensywnym kolorze zieleni lub bursztynu.

Koty neva masquerade mają wyłącznie niebieskie oczy, co jest ich cechą rozpoznawczą. A im bardziej intensywna barwa, tym cenniejszy jest kot.

Ubarwienie kotów syberyjskich

Odmiany kolorystyczne są podstawą klasyfikacji kotów syberyjskich, które dzieli się na:

· klasyczne,

· neva masquarade.

Klasyczne koty syberyjskie mogą występować w wielu kolorach. Od niebieskiego umaszczenia przez rudy, biały, czarny, po odcienie szarości i srebra. Natomiast ubarwienie kotów masquerade cechują oznaczenia point na twarzy, uszach, kończynach i ogonie. Koty te mogą występować w typach:

· colorpoint (barwa biała lub beżowa o znaczeniach pręgowanych w odcieniu ciemnego brązu bądź niebieskiego),

· mitted (od colorpoint odróżnia się białą barwą kończyn, która tworzy tzw. rękawiczki),

· bicolor (podobnie jak w typie mitted, ale między oczami występuje biała plama).

Cechy charakteru kota syberyjskiego i neva masquerade

Koty syberyjskie są inteligentne i uczuciowe. Lubią bliskość i towarzystwo, potrzebują kontaktu z człowiekiem, ale przede wszystkim wyróżniają je samodzielność i wrodzona dzikość. Kot syberyjski, choć udomowiony, ma w sobie dużo cech ukształtowanych życiem w ostrym klimacie Syberii. To pewne siebie, odważne zwierzę, które łatwo adaptuje się w nowych warunkach.

Nietrudno wychować tę rasę. Choć małe koty syberyjskie wymagają sporej uwagi, to z czasem wyrastają z nieśmiałości. Nie mają skłonności do bycia natrętnymi, mimo że mocno przywiązują się do opiekuna. Nie lubią być same, idealnie, gdyby stale miały towarzysza, innego kota czy psa.

Koty syberyjskie mają duży temperament, a ponieważ należą do grupy kotów leśnych, oczywiste jest, że lubią się wspinać, skakać i wdrapywać. Warto kupić pupilowi specjalny drapak, na którym będzie mógł szaleć. Chętnie znajdą sobie miejsce do odpoczynku wysoko pod sufitem.

Czy kot syberyjski może być odpowiedni dla alergika?

Hodowla kota syberyjskiego to idealne rozwiązanie dla kochających koty alergików. Koty te prawie nie uczulają, dlatego że w ich ślinie jest znacznie mniejsza zawartość białka, które wywołuje reakcje alergiczne. Koty syberyjskie nie linieją latem, choć są właścicielami półdługich, gęstych włosów.

Ich futro nie kołtunieje, dlatego pielęgnacja nie jest szczególnie wymagająca. Należy wyczesać kota co kilka dni, np. raz w tygodniu. Koty syberyjskie nie obawiają się kąpieli. Co jakiś czas należy zadbać o czystość uszu i przycięcie pazurów.

Zobacz film: Kotki na Dzień Dziecka. Źródło: Dzień Dobry TVN.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości