Jak wyposażyć klatkę dla myszy? Przedstawiamy niezbędne akcesoria

mysz
W jakie akcesoria wyposażyć klatkę dla myszy?
Źródło: Liudmila Chernetska/Getty Images
Gryzonie są z natury bardzo aktywne. Codzienny ruch jest dla nich wręcz niezbędny – reguluje procesy metaboliczne oraz sprzyja dobremu samopoczuciu. Dlatego właśnie klatka dla myszy powinna być wyposażona w zabawki umożliwiające podejmowanie różnych form aktywności.

Myszy to zwierzęta z natury stadne. Nie służy im samotne życie. Warto wziąć to pod uwagę i zdecydować się na co najmniej dwóch przedstawicieli tego gatunku. Wyposażenie klatki dla myszy powinno uwzględniać liczbę lokatorów. Oczywiście, jeśli nie chcemy rozmnażać podopiecznych – najlepiej zdecydować się na rodzeństwo tej samej płci.

Jaka klatka dla myszy jest odpowiednia?

Już sam wybór klatki dla myszy nie jest tak prostą sprawą, jakby się z pozoru mogło wydawać. Jaka klatka dla myszy jest dobra? Z jednej strony jest to zwierzę, które potrzebuje stałego dostępu świeżego powietrza, z drugiej zaś – nie służą mu przeciągi. Akwarium dla myszy nie jest dobrym wyborem, ponieważ jest w nim zbyt mała cyrkulacja powietrza. Z kolei klatka wykonana w całości z prętów może narażać myszy na nadmierne przeciągi, zwłaszcza podczas wietrzenia pomieszczenia.

Minusem takiej klatki jest także fakt, że nie zabezpiecza ona w żaden sposób przed wysypywaniem ściółki na zewnątrz. W związku z tym idealna klatka dla myszy to taka, która ma wysoki, szklany spód, a górę wykonaną z drucików, pomiędzy którymi odstępy nie są większe niż 0,5 cm. Takie modele najczęściej są piętrowe, dzięki czemu myszy mają większą powierzchnię, a ich opiekunowi łatwiej jest urządzić taką klatkę. To zdecydowanie najlepsze terrarium dla myszy. Jeśli zaś chodzi o wymiary, to również jest to kwestia dość dyskusyjna. Na pewno nie mogą być mniejsze dla jednego osobnika niż 40 × 25 × 35 cm. Jednak – jak już zostało powiedziane – myszy są stadne i najlepiej czują się w obecności innych przedstawicieli swojego gatunku. Biorąc ten fakt pod uwagę, najlepiej zaopatrzyć się w większą klatkę dla myszy, np. 60 × 40 × 50 cm. Obowiązuje zasada: im większa, tym lepsza. Gryzonie powinny mieć także możliwość spędzania czasu na wybiegu poza klatką.

Klatka dla myszy domowej – wyposażenie

Podstawowe elementy wyposażenia klatki dla myszek to przede wszystkim miseczki na pokarm oraz poidełko. Nie należy kupować plastikowych akcesoriów, gdyż myszy mają skłonność do ich obgryzania, co może być dla nich niebezpieczne. Świetnie się sprawdzą ceramiczne miski, które trudno wywrócić, oraz szklane poidło mocowane do prętów klatki. W piętrowym terrarium dla myszy jedzenie warto stawiać na piętrze – unikniemy w ten sposób zabrudzeń ściółką i odchodami. Bardzo istotny jest także domek dla myszy – w przypadku dwóch osobników można kupić jeden większy, choć w większej klatce warto zdecydować się na dwa.

Domek również powinien być wykonany z naturalnych materiałów – drewna bądź kokosa, sprawdzi się także ceramiczny. Można go zrobić samodzielnie, jednak należy pamiętać, żeby do łączenia elementów używać wyłącznie nietoksycznego kleju i zwrócić uwagę na to, aby nie wylewał się poza krawędź, gdyż myszy będą go wówczas wygryzać. Jako ściółka dla myszy idealnie sprawdzają się drobne trociny. Z uwagi na delikatny układ oddechowy gryzoni, koniecznie należy wybierać odpylone produkty.

Zabawki do klatki dla myszek

Istotną część wyposażenia klatki dla myszek stanowią zabawki, które pozwalają pupilom na podejmowanie zróżnicowanej aktywności. Nuda w przypadku gryzoni może prowadzić do negatywnych i agresywnych zachowań, odbija się także niekorzystnie na ich zdrowiu i kondycji. Najlepiej sprawdzą się zabawki wykonane z drewna – nawet jeśli zostaną obgryzione, to nie zaszkodzi to podopiecznym tak jak plastik. Popularne zabawki dla myszy to:

  • kołowrotek – jedna z ulubionych zabawek myszy, musi być jednak odpowiednio dopasowany. Przede wszystkim należy wybierać modele z zabudowanym bieżnikiem. Kołowrotki z dziurami między szczebelkami są dla myszy niebezpieczne, stwarzają zagrożenie złamania łapek i ogonka. Należy także zwrócić uwagę na rozmiar kołowrotka – małym myszom domowym wystarczy niewielka średnica, ale w przypadku większych ras trzeba wybierać większe kołowrotki, gdyż te zbyt małe negatywnie wpłyną na kręgosłup zwierzaka;
  • tunele – myszy uwielbiają przeciskać się i krążyć w tunelach. Tę zabawkę bardzo łatwo zrobić samodzielnie – wystarczy w tym celu wykorzystać tekturowe rolki po papierze toaletowym lub ręcznikach kuchennych;
  • drewniane mosty i drabinki – idealnie nadają się do wspinania, przymocowane do pokrywy klatki będą stanowić doskonałą rozrywkę;
  • plac zabaw dla myszy – w niektórych sklepach zoologicznych dostępne są specjalne place zabaw wykonane z drewna, można je również zrobić samodzielnie. Powinny się na nich znaleźć drabinki i podesty umieszczone na różnych wysokościach.

Zabawki są ważne nie tylko w klatce, ale także na wybiegu dla myszy. Należy pamiętać, że wybieg powinien być swobodny. Plastikowe kule na gryzonie zdecydowanie nie są polecane. Ich minusem jest nie tylko brak dostępu powietrza, ale także bardzo ograniczona przestrzeń, która może wywoływać u myszy znaczący niepokój.

Właściwe warunki hodowlane w dużym stopniu przekładają się na zdrowie i dobre samopoczucie naszych podopiecznych. Warto zadbać o to, aby myszki czuły się u nas dobrze.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!