Trawy ozdobne miskanty – najlepsze gatunki do ogrodu. Jak je uprawiać i pielęgnować?

Autor:
Adrian
Adamczyk
Pogotowie dla roślin
Pogotowie dla roślinDzień Dobry TVN
wideo 2/12

Trawa miskant to jeden z najpopularniejszych rodzajów traw ozdobnych, które wykorzystuje się do obsadzania różnego typu ogrodów. Ich uniwersalność i łatwość uprawy sprawia, że chętnie wykorzystuje się je jako element naturalistycznych rabat czy żywopłotów. Poznaj najciekawsze gatunki ozdobnych miskantów, które warto zasadzić na działce.

Trawa miskant idealnie nadaje się do uprawy w polskim klimacie. Gdy będziemy spełniać jej podstawowe wymogi i stosować się do zasad pielęgnacji, roślina może kwitnąć w ogrodzie przez wiele lat. Poszczególne gatunki miskantów zaliczane są do jednych z najbardziej dekoracyjnych traw. Na jakie rodzaje warto zwrócić uwagę? Jak prawidłowo je uprawiać i pielęgnować, a także – gdzie najlepiej sadzić?

Trawa miskant – gatunki i odmiany

W Polsce najczęściej uprawia się cztery gatunki ozdobnych miskantów. Są to: miskant chiński, cukrowy, olbrzymi oraz czyśćcowaty. Czym charakteryzują się poszczególne gatunki trawy?

  • Trawa miskant chiński to najpopularniejszy gatunek miskantów, który sadzi się w polskich ogrodach. Trawa miskant chiński ma dość zwarty pokrój i wyjątkowo atrakcyjne kwiatostany, dlatego też często wykorzystywany jest jako soliter. Do najpopularniejszych odmian miskanta chińskiego należą trawa miskant "Zebrinus", "Morning Light" oraz "Gracillimus".
  • Miskant cukrowy ma skłonności do silnego, podziemnego rozrastania się, w związku z czym może być przeszkodą dla mniejszych sąsiadujących roślin. Jednocześnie świetnie nadaje się do sadzenia w pobliżu zbiorników wodnych, stawów i oczek. Wyróżnia się pięknymi, dużymi liśćmi, które jesienią zmieniają kolor na brązowoczerwony.
  • Trawa miskant olbrzymi może osiągnąć nawet ponad 4 m wysokości. Rzadko kwitnie, jednak jest gatunkiem, który dobrze znosi polskie mrozy. Pięknie prezentuje się zwłaszcza w dużych ogrodach, w których ma wystarczająco miejsca na rozrastanie się. Ma kępiasty pokrój.
  • Miskant czyśćcowaty – gatunek ten jest świetnym przykładem trawy ozdobnej, która ze względu na niewysoki wzrost (do 1,5 m) nadaje się do uprawy balkonowej i tarasowej. Niektóre odmiany miskanta czyśćcowatego charakteryzują się jeszcze skromniejszym wzrostem. Ma dekoracyjne liście w cienkie paski. Dobrze wygląda na rabatach kwiatowych w towarzystwie innych roślin.

Trawy ozdobne miskanty – zastosowanie

Trawy ozdobne miskanty stosuje się zazwyczaj jako tło dla innych roślin kwitnących. Ze względu na duże rozmiary trawy, idealnie sprawdza się ona jako uzupełnienie pustych przestrzeni rabat lub jako alternatywa dla zwykłego trawnika w tych miejscach w ogrodzie, które nie prezentują się zbyt atrakcyjnie. Ze względu na łatwość uprawy, są chętnie wykorzystywane nawet przez początkujących ogrodników.

Każdy z gatunków może być sadzony również jako egzemplarz pojedynczy. Szczególnie atrakcyjnie w roli solitera prezentuje się miskant olbrzymi, który osiąga największe rozmiary. Może być wykorzystywany również jako element żywopłotu. Nieco niższe gatunki trawy ozdobnej miskanta mogą być stałym elementem rabat.

Miskanty to gatunki niezwykle uniwersalne, które nadają się do większości ogrodów. Żywe lub suszone części trawy mogą przydać się także do tworzenia bukietów.

Trawa ozdobna miskant – jak uprawiać i pielęgnować gatunki dekoracyjne?

Gatunki miskantów są w większości nieskomplikowane w uprawie i pielęgnacji. Aby wyhodować piękną i wysoką trawę, warto przede wszystkim rozsądnie podejść do wyboru odpowiedniego rodzaju. Niektóre lepiej sprawdzą się w mniejszych ogrodach, inne znacznie atrakcyjniej będą prezentować się wtedy, kiedy będą mieć zapewnione więcej miejsca. Należy mieć na uwadze również fakt, że jeden z najczęściej uprawianych na działkach gatunków, czyli miskant cukrowy, ma skłonności do silnego rozrastania się. Jest rośliną ekspansywną i może zagłuszyć sąsiadujące z nim byliny, najlepiej więc uprawiać go wyłącznie na dużej przestrzeni lub w specjalnych donicach.

W zależności od warunków uprawy, miskany mogą osiągać różne rozmiary. Najlepiej rozwijają się na glebach przepuszczalnych i umiarkowanie wilgotnych, ale na gorszych rodzajach gleby również sobie poradzą. Należy unikać ciężkiego i podmokłego podłoża, które może być dla roślin uciążliwe szczególnie zimą i prowadzi do przemarzania korzeni.

Trawa ozdobna miskant powinna być sadzona wiosną, ponieważ dzięki temu ma wystarczająco dużo czasu na przystosowanie się do nowego środowiska uprawy. Przed umieszczeniem rośliny w gruncie warto odpowiednio przygotować podłoże i nawieźć je odpowiednimi nawozami lub kompostem. Po zasadzeniu warto obficie podlać roślinę. Niedobór wody jest niekorzystny głównie dla młodych sadzonek, które nie mają jeszcze w pełni rozwiniętego systemu korzeniowego. Starsze egzemplarze dobrze znoszą nawet długotrwałe susze i nie trzeba zabezpieczać ich na zimę.

Miskanty nie wymagają regularnego nawożenia, można jednak wspomóc ich wzrost nawozem organicznym lub wieloskładnikowym. Konieczne jest natomiast coroczne przycinanie trawy ozdobnej. Zabieg przeprowadza się wiosną, trawę skraca się na wysokość ok. 10 cm. Rośliny dobrze znoszą tak silne cięcie i szybko odrastają.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Jacky Parker Photography/Getty Images

Pozostałe wiadomości