Wrzosowiska kojarzą nam się najczęściej ze szkockimi nadmorskimi pustkowiami, bardzo sugestywnie opisanymi przez Emily Brontë w „Wichrowych wzgórzach”. Wrzosowiska w Polsce nie są jednak rzadkim widokiem – rośliny wrzosowiskowe z powodzeniem mogą rosnąć w naszym klimacie. Gdzie możemy spotkać wrzosowisko? Polska przyroda obfituje w tereny przyjazne wrzosom – do dobrego wzrostu potrzebują one bowiem głównie kwaśnej, przepuszczalnej gleby i intensywnego nasłonecznienia. Największe wrzosowiska w Polsce możemy więc spotkać na nadmorskich wydmach i terenach bagiennych, ale również na rozległych nieużytkach. W naszym klimacie możemy również wyhodować małe wrzosowiska w ogrodzie, jeśli tylko zapewnimy im warunki zbliżone do naturalnych.
>>> Zobacz także:
- Wrzosy – uprawa i pielęgnacja w domu. Kiedy przycinać wrzos w doniczce?
- Kwiaty na balkon zachodni – jakie warto wybrać, na co zwracać uwagę?
- Warzywny i ziołowy ogród na balkonie – jak go założyć i jakie rośliny w nim uprawiać?
- Skrzydłokwiat – pielęgnacja, właściwości, wymagania
Jak założyć wrzosowisko w ogrodzie krok po kroku?
Jesienne wrzosowisko wprowadzi do naszego ogrodu kolor, gdy większość roślin dawno już przekwitnie. Zakładanie wrzosowiska nie jest trudne. Aby rośliny wrzosowiskowe dobrze rosły, musimy jednak trzymać się kilku zasad dotyczących wyboru stanowiska i sposobów pielęgnacji. Doradzamy, jak krok po kroku założyć wrzosowisko w ogrodzie.
Krok pierwszy – wybór stanowiska
Wrzosowisko w ogrodzie do dobrego wzrostu potrzebuje stanowiska o wysokim nasłonecznieniu – w cieniu nasze wrzosy słabiej zakwitną i będą narażone na choroby grzybowe. Zakładanie wrzosowiska w ogrodzie zaczynamy więc od wyboru optymalnego miejsca, a następnie przygotowujemy podłoże. Ogród wrzosowiskowy zakładamy zawsze na glebach kwaśnych, lekkich i przepuszczalnych. Jeśli ziemia w naszym ogrodzie jest ciężka i gliniasta, przed posadzeniem wrzosów warto przekopać ją z dodatkiem torfu i piasku. Możemy również posypać stanowisko korą ogrodową, która dodatkowo zakwasi glebę.
Krok drugi – wybór roślin
Piękne wrzosowisko to nie tylko wrzosy! Wybierając rośliny na wrzosowisko, warto zainwestować w gatunki, które lubią kwaśne, przepuszczalne podłoże. W przeciwnym wypadku nie będą dobrym sąsiedztwem dla wrzosów. Ogród wrzosowiskowy powinien składać się z niewysokich roślin, które nie będą zasłaniały wrzosom słońca. Warto również pomyśleć o gatunkach, które kwitną wiosną, aby nasze wrzosowisko było piękne przez cały rok.
Krok trzeci – sadzenie
Sadzenie wrzosowiska w ogrodzie warto poprzedzić rozplanowaniem przestrzeni. Zakupione rośliny możemy rozłożyć na stanowisku, gdy są jeszcze w doniczkach, aby wybrać konfigurację, która najbardziej nam odpowiada. Ogród wrzosowiskowy wygląda najbardziej efektownie, jeśli zastosujemy w nim tak zwany efekt dywanowy – aby go uzyskać, należy posadzić obok siebie większą liczbę wrzosów tej samej odmiany i koloru. Wrzosy sadzimy co 20-40 cm, a następnie podlewamy. Dołek, w którym umieścimy roślinę, warto podsypać mieszanką torfu i piasku, a po posadzeniu obłożyć wrzosy korą ogrodową.
Krok czwarty – nawożenie
Wrzosowisko w ogrodzie podlewamy wodą z dodatkiem nawozu mineralnego – w sprzedaży dostępne są gotowe nawozy do wrzosów i wrzośców w formie płynu lub żelu.
Można to zrobić raz, w marcu, kwietniu, ale dopiero, jak wrzosy przetrwają zimę.
- wyjaśnił Łukasz Skop.
Krok piąty – przycinanie
Wrzosowisko w ogrodzie do dobrego wzrostu potrzebuje regularnego przycinania – pobudza to rośliny do wzrostu i pozwala im zachować atrakcyjny wygląd. Większość roślin należy przycinać wiosną – dla wrzosów najlepszym terminem jest kwiecień, wrzośce możemy przyciąć zaraz po przekwitnięciu, czyli pod koniec maja lub w czerwcu. Jak najlepiej przycinać wrzosy? Wszystkie pędy należy skrócić mniej więcej o jedną trzecią długości. Pozwoli to nadać roślinie bardziej regularny kształt i pobudzi ją do wzrostu.
Jakie rośliny sprawdzą się na wrzosowisku?
Aby wrzosowisko wyglądało naturalnie, warto zadbać o jego różnorodność. Piękne wrzosowisko to nie tylko wrzosy. Ogród wrzosowiskowy możemy wzbogacić o inne gatunki roślin o podobnych wymaganiach glebowych.
Wybierając rośliny na wrzosowisko, warto zwrócić uwagę na czas ich kwitnienia, tak by rabata wyglądała atrakcyjnie przez cały rok. Krzewinką, która bardzo dobrze sprawdzi się w ogrodzie wrzosowiskowym, jest wrzosiec – wyglądem przypominający wrzos, jednak kwitnący od lutego do maja. Nasze wrzosowisko możemy wzbogacić również o krzewy, które tolerują kwaśne podłoże – dobrym pomysłem będzie posadzenie azalii i różaneczników, a także karłowatych iglaków, które nie będą przesłaniać wrzosom słońca.
Ciekawe kompozycje na wrzosowisku możemy stworzyć również za pomocą bylin (takich jak astry czy goździki), roślin cebulowych, a także traw ozdobnych, które nadadzą rabacie bardziej dziki i naturalny charakter.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN