Ogród

Urządzanie ogrodu na skarpie – praktyczne porady

Ogród

Aktualizacja:
E+laughingmango/Getty Images

Zagospodarowanie wzniesienia na terenie ogrodu jest nie lada wyzwaniem dla osoby, która dopiero zaczyna swoją przygodę z ogrodnictwem. Nie jest to jednak skomplikowane, wystarczy stworzyć dokładny plan zagospodarowania terenu oraz przedsięwziąć wszelkie niezbędne środki ostrożności.

Ogrody na skarpie są niezmienne popularne od wielu lat i stanowią wyjątkową ozdobę dużych i małych działek. Zwykle komponuje się je na bazie krzewów i drzew iglastych, nie wymagają więc wiele pielęgnacji. Jak zacząć tworzenie ogrodu na skarpie?

Zabezpieczenie skarpy

Aby stworzyć bezpieczny i trwały ogród na skarpie, warto w pierwszej kolejności zabezpieczyć teren. Zastanów się przede wszystkim, z jakiego rodzaju podłożem masz do czynienia. Jeżeli jest to gleba lekka i piaszczysta lub gliniasta, pomyśl o zabezpieczeniu przed wymywaniem podłoża w wyniku deszczu czy wiosennych roztopów. Zastosuj podkłady kolejowe lub większe głazy, które należy wbić w glebę mniej więcej do połowy wielkości głazu pod kątem około 80 stopni. Dodatkowym rozwiązaniem jest postawienie murka oporowego na dolnej krawędzi skarpy. Dobrze zamocowany murek z granitu, wapieni czy piaskowca będzie służył latami, zabezpieczając całość przed wymywaniem równie skutecznie, jak podkłady kolejowe.

Jakie rośliny wybrać do ogrodu na skarpie? Strona południowo-zachodnia

W zależności od tego, w którą stronę pochyla się twoja skarpa, warto wziąć pod uwagę innego rodzaju rośliny. W przypadku stoku od strony południowo-zachodniej możesz zaplanować ogród na skarpie z udziałem roślin o charakterze bardziej egzotycznym i z dodatkiem żwiru, co nada śródziemnomorskiego wyglądu całości twojego ogrodu na skarpie.

Polecamy wzięcie pod uwagę roślin, które dobrze będą radzić sobie z okresowo suchym i ciepłym podłożem takich jak kaktus o bardzo interesującym wyglądzie i pięknych żółtych kwiatach, który odporny jest jednocześnie na mróz. Mimo że w naszym klimacie trudno doczekać zakwitnięcia kaktusa, tak w tym przypadku przy dobrym nasłonecznieniu jest to możliwe. Do tej rośliny szczególnie pasować będą śródziemnomorskie osty takie jak Carduncellus pinnatus, C. mitissimus czy trojeść bulwiasta. Rośliny te doskonale poradzą sobie z suchym podłożem i będą razem tworzyć harmonijną całość.

Kolejnym ciekawym rozwiązaniem jest użycie kilku rodzajów naparstnic. Są to kwiaty o niezwykle surowej urodzie, ale również pięknie prezentujące się w większej ilości. Jeżeli cenisz sobie harmonię, zaplanuj ogrodu na skarpie w taki sposób, aby kolory i kształty roślin współgrały ze sobą. W tym celu wygospodaruj miejsce również dla mikołajka agawolistnego czy miłka wiosennego, których idealnym dopełnieniem będzie rozchodnik.

Rośliny do ogrodu na skarpie od strony północno-wschodniej

Jeżeli lubisz roślinność górską, skarpa od strony północno-wschodniej jest dla ciebie prawdziwym błogosławieństwem. Gleba będzie tu znacznie chłodniejsza i dużo bardziej wilgotna. Nawadnianie jednak nie powinno stanowić problemu.

Zacznij od zaprojektowania półek i uwzględnienia schodów. Schody w ogrodzie na skarpie od strony północno-wschodniej będą doskonale komponować się z górskim charakterem flory, którą dobierzesz. Nie zapomnij również o ścieżkach wysypanych żwirem ozdobnym. Jeżeli chcesz nadać skarpie charakteru, możesz całość ubogacić konarami, karpami korzeniowymi czy większymi głazami.

Wśród roślinności, o której warto pomyśleć, znajduje się między innymi brunera wielkolistna. Liście o chłodnym zabarwieniu oraz jasnoniebieskie kwiaty doskonale korespondować będą z estetyką całości ogrodu na skarpie. Przy krawędzi wzniesienia doskonale sprawdzą się paprocie ogrodowe, np. języcznik pospolity. Wśród kamieni natomiast wybierz kwiaty, które nie lubią nadmiernej wilgoci. Będą to między innymi lewizja liścieniowa czy ramonda mykeńska – to piękne rośliny o bardzo drobnych i wielokolorowych płatkach, które doskonale będą wyglądać wkomponowane w szarość żwiru i kamieni.

Pielęgnacja ogrodu na skarpie – nawadnianie

Jeżeli nie masz zbyt wiele czasu na pielęgnowanie swojego ogrodu na skarpie, nie musisz się zanadto przejmować. Wystarczy, że zastosujesz prosty system stałego automatycznego nawadniania podziemnego lub nadziemnego twojego ogrodu. Na pewno pochłonie to więcej pieniędzy, jednak oszczędzi sporo czasu i pozwoli na cieszenie się pięknym ogrodem.

Zobacz też:

Oszczędzamy wodę na działce, czyli jak prawidłowo podlewać rośliny?

Gnojówka z pokrzyw. Przepis, zastosowanie

Mszyce – jak się ich pozbyć domowymi sposobami?

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: E+

Pozostałe wiadomości