C: Czy uprawa brokuła jest bardzo trudna i możliwa tylko w warunkach prawdziwego pola uprawnego? Okazuje się, że warto próbować sadzić brokuły również na działce czy w ogródku. Wcześniej najlepiej dowiedzieć się o tym warzywie jak najwięcej, by zapewnić mu dobre warunki rozwoju i zwiększyć prawdopodobieństwo udanych plonów.
Wszystko, co wiemy o brokule
Brokuł to warzywo należące do rodziny kapustowatych, którego historia uprawy sięga do czasów starożytnego Rzymu i Grecji. Uprawiany był nawet przed kalafiorem. W Europie stał się popularny w XVIII wieku. Obecnie jest to bardzo popularne warzywo, często sadzone również w Polsce, gdzie z roku na rok wzrasta jego uprawa. Dlaczego brokuł jest tak popularny? Jest bardzo dobry w smaku i ma wiele bardzo cennych właściwości odżywczych. Bogaty jest w wiele witamin, szczególnie z grupy B, zwłaszcza kwas foliowy, A, C, PP. Zawiera także sole żelaza, magnezu, potasu, fosforu i wapnia, białko oraz błonnik. W swoim składzie ma substancję antyrakową – sulforafan. Brokuł podobny jest do kalafiora, różni się od niego kolorem – jest zielony lub fioletowy. Jadalny jest w całości – można w kuchni wykorzystywać różę oraz łodygę. Co jeszcze go różni od kalafiora? Jego liście osadzone są na dłuższych ogonkach. Średnica jego kwiatostanu, tzw. róży, wynosi od 8 do 15 cm, zdarzają się czasem większe, o średnicy 30 cm. Zbyt późny zbiór brokułu powoduje rozwijanie się żółtcyh pąków kwiatowych i utratę wartości handlowej.
Uprawa brokuła, czyli co lubi to warzywo
Brokuł to odporne warzywo rozwijające się w klimacie umiarkowanym, które wytrzymuje przymrozki do -5°C. Optymalną temperaturą do wzrostu jest od 15 do 20°C, wówczas róże się najlepiej rozwijają. Najwyższa temperatura do poprawnego rozwoju to około 24°C. Wysokie temperatury i susze powodują deformacje, w tym drewnienie pędów, a liście kwiatostanów stają się mniej soczyste i zwarte. Brokuł jest wymagający pod względem podlewania, trzeba nawadniać go tygodniowo od 2,5 do prawie 4 cm wody, jeżeli jego zapotrzebowania nie zaspokajają opady deszczu. Brokuł dobrze znosi słabe warunki glebowe, może być uprawiany na słabych glebach. Najlepiej jednak rozwija się na glebach żyznych i bogatych w wapń (pH od 6,5 do 7,2). Uprawa brokuła to też walka ze szkodnikami. Warzywo to jest atakowane przez szkodniki kapusty, w tym śmietka kapuściana oraz mszyce i pchełki. Do chorób brokułów zalicza się zgorzel siewek kapustnych, czarną zgniliznę korzenia oraz kiłę kapuścianą.
Jak uprawiać brokuły?
W polskich warunkach występuje uprawa brokuła na zbiór jesienny i letni. Brokuły należy uprawiać w gruncie, na stanowiskach nasłonecznionych przez minimum 6 godzin w trakcie dnia. Brokuły najlepiej rosną w żyznej i wilgotnej glebie, wówczas plony są największe. Warto też przed posadzeniem brokułów i w trakcie ich uprawy sprawdzać odczyn podłoża – gleba powinna być lekko zasadowa. W celu pomiaru pH gleby można zrobić test przy użyciu specjalnego do tego celu zestawu dostępnego w sklepach ogrodniczych. Jak sadzić brokuły? Ogólna zasada mówi, iż brokuły powinny być sadzone w odległości ok. 45 cm od siebie. Sadząc je w rzędach, należy zachować między rzędami odstęp co najmniej 60 cm, by po uprawie można się było łatwo przemieszczać. Jeśli uprawiamy brokuły na działce lub w ogrodzie, to odpowiednim rozstawem jest 30 na 30 cm. Brokuły najlepiej sadzić nie gęściej niż od 4 do 5 sztuk na każdy metr kwadratowy. Po posadzeniu należy rośliny obficie podlewać. Najlepsza jest uprawa brokułów na zbiór jesienny, gdyż róże mają wtedy najodpowiedniejsze warunki do dobrego rozwoju.
Kiedy zbierać brokuły?
Zbiory brokułów najlepiej przeprowadzać wtedy, gdy małe pąki kwiatów są dobrze zamknięte . Różę należy ściąć, a roślinę zostawić w gruncie, by mogły się rozwinąć pędy boczne liści. Brokuły dojrzewają najlepiej w temperaturze do 5 do 20°C, co ma znaczenie dla tego, kiedy je sadzić i zbierać.
Uprawa brokułów na zbiór letni bądź zbiór jesienny zależy od warunków uprawy. Warzywa te można sadzić wiosną – to uprawa brokułów na zbiór letni, ale można też sadzić je latem i zbierać jesienią – na tym polega uprawa brokułów na zbiór jesienny. Z reguły róże z uprawy jesiennej są większe niż te z uprawy letniej. Brokuły z własnego ogrodu są też zwykle mniejsze niż te dostępne w sklepach.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN