Uprawa i pielęgnacja derenia pagodowego

Dereń pagodowy biały kwiat
Photos from Japan, Asia and othe of the world / Getty Images
Źródło: Moment RF
Orientalne gatunki roślin są coraz częściej sadzone w polskich ogrodach. By dobrze rosły i były zdrowe, warto poznać ich wymagania, a także mocne i słabsze strony. Sprawdźmy, jak uprawiać dereń pagodowy.

Jeśli szukasz oryginalnego, niedużego drzewka do ogrodu to dereń pagodowy może Cię zainteresować. Ciekawy pokrój i kolor liści oraz charakterystyczne kwiaty to walory derenia pagodowego. Poznajmy go bliżej.

Czym jest dereń pagodowy?

Dereń pagodowy (Cornus controversa ) jest nazywany także dereniem drzewiastym i należy do rodziny dereniowatych (Cornaceae). Gatunek pochodzi ze wschodniej Azji. Możemy go spotkać w Chinach, Korei, Japonii i na Sachalinie. W naszym kraju derenie pagodowe są uprawiane od końca XIX wieku. Cechą charakterystyczną tego gatunku derenia jest ciekawy pokrój. Jest to drzewo o krótkim pniu i specyficznie poziomo rozpostartych gałęziach . To właśnie od wyglądu jego sylwetki – przypominającej buddyjską świątynię – jest nazywany pagodowym. Dereń pagodowy w warunkach naturalnych dorasta do 20 metrów wysokości, w Polsce jest zazwyczaj znacznie niższy i osiąga maksymalnie 10 metrów. Rośnie powoli. Liście derenia pagodowego są eliptyczne i ułożone skrętolegle. Osiągają długość 15 centymetrów. Przez większość sezonu są intensywnie zielone i szare od spodu, by jesienią przebarwić się na ciepły, intensywny czerwony kolor, który nie pozwala oderwać od rośliny wzroku. W sprzyjających warunkach liście derenia mogą pozostać na drzewie także przez zimę. Dereń pagodowy zakwita na wiosnę. W maju i czerwcu możemy podziwiać drobne, niepozorne, kremowo-białe kwiaty, które są zebrane w luźne baldachy o średnicy około 12 centymetrów. Jesienią pojawiają się drobne, okrągłe ciemnoniebieskie owoce – jagody.

Wymagania derenia pagodowego

Ten gatunek derenia dobrze czuje się w umiarkowanie wilgotnej, próchnicznej glebie, której odczyn mieści się w zakresie od obojętnego do lekko kwaśnego. Dereń pagodowy posadzony w pełnym nasłonecznieniu będzie się pięknie przebarwiał, jednak toleruje także półcień. Młode rośliny są wrażliwe na mrozy, dlatego warto im przygotować stanowisko ciepłe i zaciszne.

Dereń pagodowy – rozmnażanie

Roślinę możemy rozmnażać z nasion, które wysiewamy tuż po ich zebraniu we wrześniu lub na wiosnę w przyszłym roku. W drugim przypadku powinniśmy nasiona derenia umieścić na około pół roku w wilgotnym piasku, zapewniając im temperaturę 5oC. Pamiętajmy, że młode rośliny są mało odporne na mróz i suszę , dlatego najlepiej jest je uprawiać pod osłoną.

Do rozmnażania generatywnego nie nadają się odmiany derenia pagodowego. Możemy je pozyskać, stosując szczepienie na dereniu pagodowym lub skrętolistnym. Za podkładki mogą nam posłużyć siewki wykopywanie w czasie późnej jesieni. Kiedy połączymy je ze zrazami, powinniśmy roślinę przenieść do pomieszczenia i zapewnić jej ochronę przed mrozem.

Sadzenie derenia pagodowego

Kiedy już mamy idealne miejsce dla naszego drzewka, powinniśmy przekopać podłoże i pozbyć się chwastów. Jeśli gleba jest zbyt ciężka, dodajemy do niej kompostu i piasku. Wykopujemy dół o wymiarach około 80 na 80 centymetrów i głębokości zbliżonej do pojemnika, w którym derenia kupiliśmy. Zarówno przed, jak i po posadzeniu derenia pagodowego obficie podlewamy . Dodatkowo możemy zastosować ściółkowanie, co ogranicza transpirację wody.

Dereń pagodowy – pielęgnacja

Istotną częścią pielęgnacji tego gatunku derenia jest podlewanie. Robimy to regularnie i obficie, zwłaszcza w czasie suszy, aż do pierwszych przymrozków. Zaleca się także podlewać roślinę w czasie odwilży, o ile ziemia nie jest wówczas zamarznięta. Równie istotne jest ściółkowanie. Na wiosnę grunt wokół rośliny spulchniamy, zasilamy kompostem lub innym nawozem, po czym przykrywamy warstwą ściółki . Derenie pagodowe nie wymagają cięcia. Na zimę rośliny okrywamy – zwłaszcza w pierwszych latach po posadzeniu jest to koniecznością. Podłoże przykrywamy warstwą liści, a całą roślinę owijamy matą słomianą, grubą tekturą lub włókniną.

Dereń pagodowy – odmiany

Na rynku znajdziemy kilka ciekawych odmian derenia pagodowego. Dzięki temu możemy wybrać tę, która najbardziej będzie pasowała do naszego ogrodu.

Dereń pagodowy ‘Green Carpet’ – odmiana niska. Dorasta do 1,5 metra wysokości i podobnej szerokości. Liście ciemnozielone, na jesieni przebarwiają się na żółtopomarańczowy kolor. Ozdobna także z owoców w kolorze czerwonym.

Dereń pagodowy ‘Marginata Nord’ – odmiana po 10 latach osiąga wysokość 4 metrów. Liście są koloru zielonego z delikatną, białą obwódką. Kwitnie w maju i czerwcu, we wrześniu na roślinie pojawiają się granatowe owoce.

Dereń pagodowy ‘Pagoda’ – odmiana o większych kwiatach i bardziej piętrowym ułożeniu konarów. Po pewnym czasie liście mogą stać się lekko czerwonawe, co stanowi dodatkowy atut odmiany.

Dereń pagodowy ‘Variegata’ – jedna z popularniejszych odmian derenia pagodowego o charakterystycznych białoobrzeżonych liściach, które sprawiają, że drzewo wygląda jak z baśni.

Zobacz film: Najpiękniejszy ogród w Europie

Najpiękniejszy ogród w Europie. Źródło: Redakcja Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Źródło zdjęcia głównego: Moment RF

podziel się:

Pozostałe wiadomości