Kontrola dostępu chroniąca mieszkanie to nie tylko domofony i wideodomofony, lecz także skomplikowany system alarmowy zbudowany z centrali, kamer, paneli sterujących i czujek.
Kontrola dostępu - czym jest? Jakie ma zastosowanie?
Kontrola dostępu to system, który - z wykorzystaniem odpowiednich urządzeń lub oprogramowania - pozwala na identyfikację i ewentualne powstrzymanie osób niepowołanych przed wejściem. System kontroli dostępu jest stosowany często w biurowcach, kampusach, magazynach, halach przemysłowych. Niekiedy kontrola dostępu służy do zabezpieczania wejścia do ważnego pomieszczenia, np. serwerowni. Kontrolę dostępu stosuje się również podczas imprez masowych, np. bramki kontroli dostępu .
Systemy kontroli dostępu wykorzystują różne metody identyfikacji. Mogą posługiwać się kodami numerycznymi, PIN-ami, kartami magnetycznymi lub zbliżeniowymi, odciskiem palca, skanem tęczówki oka, DNA. Wszystkie te metody wymagają zastosowania odpowiednich urządzeń, np. kamer, skanerów, klawiatury oraz zamków elektronicznych.
Mimo że system kontroli dostępu wiąże się zazwyczaj z dużymi kosztami, to staje się coraz bardziej popularnym rozwiązaniem, nawet w prywatnych mieszkaniach i domach. Jego zastosowanie przynosi wiele korzyści, m.in. zwiększa ochronę osobistą i mienia, pozwala na natychmiastową identyfikację, monitoring zdarzeń, a przy tym gwarantuje dużą wygodę.
Kontrola dostępu w domu polega przede wszystkim na takich urządzeniach jak domofony, wideodomofony i monitoring z alarmem.
Elektroniczny system kontroli dostępu w domu - domofony i wideodomofony
Domofony to proste urządzenia, które pozwalają nam połączyć się z osobą, która stoi przed drzwiami do naszego domu. Zaletą domofonów są niskie koszty zakupu, montażu i eksploatacji urządzeń, dlatego też są one obecnie standardowym wyposażeniem każdego budynku wielorodzinnego. Domofony utrudniają wejście do mieszkania osobom niepożądanym jedynie wtedy, kiedy jesteśmy obecni w domu. Nie jest to zatem skuteczna ochrona przed włamaniem.
Większe bezpieczeństwo zapewni nam domofon uzupełniony o kamerę z systemu monitoringu lub wideodomofon, dzięki którym z wnętrza domu lub poprzez aplikację mobilną będziemy mogli obserwować sytuację sprzed drzwi naszego mieszkania, furtki czy bramy posesji. Aby urządzenie oferowało takie udogodnienia, musi mieć wbudowaną kamerę. Warto wybierać wideodomofony z kamerą, która ma szerokie pole widzenia i pozwala na robienie zdjęć. Elektroniczny system kontroli dostępu w formie wideodomofonów można też podłączyć do Internetu. W ten sposób zostaniemy powiadomieni, że ktoś chce się dostać do naszego mieszkania, nawet gdy nie będziemy w nim obecni (sygnał otrzymamy na telefon lub tablet). I mało tego - w razie potrzeby będziemy mogli zdalnie wpuścić daną osobę do środka.
Nowoczesne systemy kontroli dostępu - system alarmowy
Jeśli zależy nam na wysokim stopniu zabezpieczeń, warto zainwestować w nowoczesne systemy kontroli dostępu , bazujące na centralnych systemach alarmowych. Takie rozwiązania z powodzeniem można zastosować w mieszkaniu lub domu jednorodzinnym. System alarmowy składa się z centrali i podłączonych do niej urządzeń, czyli czujek, od których płyną sygnały do centrali. Transfer informacji może się odbywać bezprzewodowo lub tradycyjnie, za pomocą przewodów elektrycznych. Stopień zaawansowania systemu alarmowego oraz liczba urządzeń działających w jego obrębie zależy od potrzeb i możliwości finansowych domowników oraz wielkości obiektu. Kontrola dostępu do drzwi w systemie alarmowym może obejmować swoim zasięgiem kilka miejsc (np. drzwi od domu i bramę lub furtkę), istotne jest to, że z jednego miejsca można kontrolować wszystkie wejścia. Sterowanie systemem, programowanie go i odbieranie sygnałów o włamaniu odbywa się przy pomocy paneli z wyświetlaczem LED lub LCD, umieszczonych zazwyczaj wewnątrz budynków.
Kompletny system alarmowy jest wyposażony nie tylko w kamery, domofony czy wideodomofony. Do funkcjonalnych urządzeń stosowanych w tego typu systemach należą czujniki ruchu, czujki magnetyczne i czujki tłuczenia szkła. Czujki ruchu na wskazanym obszarze wykrywają ruch i wysyłają sygnały alarmowe. Montowane są zazwyczaj nad drzwiami. Czujki magnetyczne zakłada się na ościeżnicy okna i na jego skrzydle, aby rejestrowały każde przesunięcie skrzydła okna i sygnalizowały włamanie. Czujki tłuczenia szkła zareagują w momencie wybicia szyby.
Już podstawowy domofon z kamerą czy wideodomofon zapewni nam większe poczucie bezpieczeństwa wewnątrz domu. Jeszcze lepszy w ochronie będzie system alarmowy, który przy pomocy sieci czujek skutecznie utrudni złodziejom wejście do naszego domu.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN