Rekuperacja w domach jednorodzinnych – rodzaje, koszt i budowa

dom jednorodzinny
Fot. ucpage / Getty Images

Rekuperator to popularny sposób wentylacji domu. Od wyboru prawidłowego urządzenia zależy komfort użytkowania i zwrot kosztów instalacji. Na czym polega praca rekuperatorów?

Wybierając system wentylacji w domu jednorodzinnym, zależy nam na jego sprawności i niskiej cenie inwestycji. Jednym ze sposobów wymiany powietrza jest wentylacja mechaniczna z rekuperatorem, która posiada wiele zalet.

Więcej:

Czym jest rekuperator?

Rekuperator to urządzenie stosowane w systemach wentylacji mechanicznej, który wyróżnia się pośród innych sposobów wentylacji dodatkowymi funkcjami. Mowa tu o stałej filtracji zużytego powietrza i odzyskiwaniu z niego energii. W trakcie wyboru rekuperatora należy zwrócić uwagę na poziom emitowanego hałasu, cenę urządzenia, dodatki oraz stopień odzysku ciepła. Korzyści z zainstalowania rekuperatora w naszym domu to stała wymiana powietrza, ale też dodatkowa możliwość wykorzystania energii z gruntu. Do kluczowych wad tej wentylacji mechanicznej należy koszt inwestycji i eksploatacji, a także ewentualnej awarii urządzenia.

Budowa rekuperatora

Typowe urządzenie do mechanicznej wentylacji jest zbudowane z filtrów, wentylatora nawiewnego i wywiewnego, wymiennika ciepła, nagrzewnicy, systemu rozmnożeniowego oraz panelu sterującego. Filtry są gwarancją poprawnego działania systemu wentylacji. To od nich zależy jakość powietrza i funkcjonalność wentylacji mechanicznej. Z tego względu należy dokonywać regularnej kontroli stanu filtrów i ewentualnej wymiany na nowe. Filtry w rekuperatorze są zamontowane w części nawiewnej i wywiewnej. O konieczności zakupu filtrów informuje zmiana ich koloru oraz intensywności zakurzenia. Użytkownik może dobierać filtry wykonane z różnych materiałów, a także o wysokiej lub niskiej klasie filtracji. Prawidłowe funkcjonowanie rekuperatora zapewnia również system rozmrożeniowy, który odpowiada za ochronę przed szronem przy niskiej temperaturze. Za pożądaną temperaturę powietrza odpowiada natomiast automatyka sterująca, która dodatkowo monitoruje wszelkie zmiany w pracy wentylacji. Nowoczesny regulator może zostać skonfigurowany z innymi urządzeniami, informuje o uszkodzeniach i awariach oraz steruje nagrzewnicami. Poza tym rekuperatory mogą zostać udoskonalone o filtry dokładne oraz nawilżacz parowy. Pierwszy dodatek sprawdza się w przypadku alergików, natomiast drugi w okresie zimowym nawilża suche powietrze w domach.

Zobacz film: Na budowie. Źrodło: Dzień Dobry TVN

Jaki rekuperator wybrać?

Wymiennik ciepła to jeden z kluczowych elementów każdego rekuperatora. Wyróżniamy takie rodzaje wymienników, jak: krzyżowe, obrotowe oraz przeciwprądowe. Jak działa krzyżowy wymiennik ciepła? Za prawidłowy przepływ powietrza odpowiada właśnie jego krzyżowa budowa. Dzięki takiej konstrukcji strumień wywiewany nie miesza się z powietrzem nawiewanym. Za taką funkcję odpowiedzialne są cienkie płyty faliste wykonane z materiału sztucznego, aluminiowego lub stali nierdzewnej. Krzyżowa budowa wymiennika ciepła nie miesza zapachów, strumieni powietrza, zanieczyszczeń i wilgoci. Poza tym, taki kształt urządzenia nie wymaga stosowania przegród separujących powietrze. Przeciwprądowe wymienniki ciepła mają dość masywny kształt w porównaniu do innych urządzeń. W ich przypadku powietrze nie krzyżuje się, a płynie równolegle.

Wybór rekuperatora jest bardzo skomplikowanym procesem, ponieważ od niego zależy prawidłowa praca urządzenia oraz zysk energetyczny. Jaki rekuperator wybrać? Kupując rekuperator, należy wziąć pod uwagę jego moc i jakość, a następnie materiał i cenę wykonania instalacji. Do kosztów montażu dochodzi również projekt, zakup dodatkowego wyposażenia i cena serwisu.

Gruntowy wymiennik ciepła

System rekuperacji może funkcjonować jeszcze sprawniej za sprawą wykorzystania energii z gruntu , do czego służy gruntowy wymiennik ciepła. Jak sama nazwa wskazuje, wymiennik montuje się w ziemi i łączy z budynkiem za sprawą systemu kanałów. Powietrze w sezonie letnim jest schładzane, a zimą ogrzewane. System ten będzie sprawny wtedy, gdy zostanie odpowiednio zamontowany. Instalację należy ułożyć na wysokości 1,5 lub 2 metrów – w zależności od strefy przemarzania gruntu. Istnieją różne rozwiązania dla montażu gruntowego wymiennika ciepła. Jednym z nich jest tzw. montaż prosty, który unika strat ciepła ze względu na brak kolanek i innych tego typu elementów. Zaletą rury biegnącej w linii prostej jest niski koszt wymiennika ciepła oraz nieskomplikowana możliwość czyszczenia. Kolejny rodzaj montażu to wersja łamana, która znajduje zastosowanie na małych działkach budowlanych. W tym przypadku koszt instalacji jest wyższy niż w przypadku wersji prostej, ponieważ zwiększa się ilość kolan. Instalacja GWC zapewnia bardzo ekologiczne ogrzewanie i chłodzenie obiektu mieszkalnego, które zwraca się po kilku latach użytkowania. Warunkiem jest jedynie prawidłowo przeprowadzona instalacja.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

sposób na wnętrze
sposób na wnętrze
podziel się:

Pozostałe wiadomości

Rodzaje i rola błonnika w diecie
Materiał promocyjny

Rodzaje i rola błonnika w diecie