Żeniszek meksykański – jak uprawiać ten niebieski kwiat ogrodowy? Najlepsze odmiany rośliny

Niebieski kwiat żeniszka meksykańskiego
Thang Tat Nguyen / Getty Images
Źródło: Moment RF
Żeniszek meksykański to niski, niezwykle atrakcyjny rodzaj rośliny. W naturalnych warunkach rośnie jako bylina wieloletnia, w Polsce natomiast traktowany jest wyłącznie jako roślina jednoroczna. Ma niewielkie, kolorowe kwiaty i delikatny przyjemny zapach. Ze względu na nieduże rozmiary odnajdzie się w każdym ogrodzie. Sprawdź, jak uprawiać żeniszek i gdzie go sadzić.

Żeniszek jest ozdobną i łatwo dostępną rośliną uprawną, dzięki czemu wśród ogrodników zyskuje coraz większe grono wielbicieli. Jeśli jego wymagania co do stanowiska i podłoża zostaną spełnione, staje się również jedną z łatwiejszych w uprawie bylin. Żeniszek meksykański charakteryzuje się niewysokim wzrostem i pięknymi kwiatami w intensywnym kolorze. Naturalnym miejscem występowania rośliny, na co wskazuje już sama nazwa, jest Meksyk. W ciepłym klimacie może rosnąć przez kilka lat. Dziko rosnące gatunki zwykle też znacznie bardziej się rozrastają, przez co w okresie kwitnienia zwiększa się jego atrakcyjność jako rośliny dekoracyjnej. Poznaj, jakie wymagania uprawowe ma kwiat żeniszek i wybierz najlepszą odmianę do swojego ogrodu.

Żeniszek meksykański – gatunek i atrakcyjne odmiany

Najbardziej znanymi odmianami żeniszka meksykańskiego są Artist Bassoblue, Tycoon, Morskie Oko oraz Fields. Ze względu na barwę ich kwiatostanów, inną rozprzestrzenioną nazwą, pod jaką występuje roślina, jest żeniszek niebieski . Można spotkać również kwiaty w kolorze różowym, białym lub fioletowym, nie są one jednak aż tak popularne w Polsce.

· Artist Bassoblue – podstawowa odmiana żeniszka meksykańskiego, o zwartym pokroju i niebieskich lub jasnoniebieskich kwiatach. Osiąga wysokość od 10 do 20 cm.

· Tycoon – ze względu na niewielki wzrost, traktowany jako odmiana karłowa (średnio ok. 10 cm). Kwiaty podobne jak u czystego gatunku, w kolorze niebieskim.

· Morskie Oko – polska odmiana rośliny, najczęściej sadzony żeniszek ogrodowy. Ma nietypowy dla gatunku, krzaczasty pokrój, cechuje się także znacznie większą wysokością (nawet do 40 cm). Jest to odmiana o intensywnym, chabrowym kolorze.

· Fields – klasyczna odmiana żeniszka o ozdobnych liściach i niebieskich kwiatach, wyrastająca do 25 cm.

Żeniszek – uprawa. Wymagania względem stanowiska i podłoża

Bylina jest uprawiana głównie z nasion, które wysiewa się do specjalnych skrzynek lub pojemników już w połowie lutego lub na początku marca. Już w momencie ich przygotowywania zaczyna się uprawa żeniszka i pielęgnacja rośliny. Nasiona żeniszka muszą być przechowywane w ciepłym pomieszczeniu, do którego dociera wystarczająca ilość światła. W okresie wegetacyjnym ich podstawowym wymaganiem jest stale wilgotne podłoże, dzięki któremu szybciej rosną i wypuszczają tzw. liście właściwe. Po pojawieniu się kilku z nich, roślinę można wysadzać już do większych doniczek. Żeniszek może być sadzony w gruncie (lub wyniesiony na balkon) dopiero po minięciu wiosennych przymrozków. Najlepiej, aby temperatura na dworze utrzymywała się w granicach 15–20 stopni.

Jeśli chodzi o uprawę kilku sztuk żeniszka na jednej rabacie, warto zadbać również o odpowiednią odległość roślin, która pozwoli im na prawidłowy rozwój. Rozstawa żeniszka meksykańskiego powinna wynosić ok. 10x15 centymetrów.

Innym sposobem, który umożliwia zasadzenie żeniszka w ogrodzie, jest zakup gotowych sadzonek. Można dostać je w większości sklepów ogrodniczych. Jest to rozwiązanie mniej czasochłonne i przeznaczone dla początkujących ogrodników lub osób, które nie mają możliwości, aby wysiać nasiona samodzielnie.

Żeniszek dobrze rośnie na dowolnym typie podłoża. Preferuje jednak gleby próchnicze, żyzne i stale wilgotne, a jednocześnie przepuszczalne . Kwiat musi być umieszczony na stanowisku słonecznym i osłoniętym od podmuchów wiatru. Żeniszek jest rośliną dość delikatną i wrażliwą na czynniki zewnętrzne. Z tego też powodu nie udaje mu się przetrwać zimy. Wystarczy zaledwie niewielka zmiana pogody i mroźny dzień, aby kwiat zaczął zamierać.

Żeniszek meksykański rośnie szybko i kwitnie obficie, kiedy jest zasilany nawozem wieloskładnikowym. Wymaga systematycznego podlewania, źle znosi susze i brak wilgotności w podłożu, na którym został zasadzony. Dodatkowym zabiegiem pielęgnacyjnym, który pomoże roślinie lepiej się rozwijać, jest regularne usuwanie zaschniętych liści czy kwiatostanów. Nie należy ich zrywać, tylko je przycinać, np. ostrym nożem.

Zastosowanie żeniszka meksykańskiego

Żeniszek meksykański cieszy się dużą popularnością w Polsce. Wraz z innymi gatunkami roślin jednorocznych jest często sadzony na rabatach lub na ich obwódkach. Może być sadzony także w specjalnych pojemnikach na tarasie, dobrze rośnie również jako kwiat doniczkowy. Ze względu na jego nieduże rozmiary i małą wysokość, można zdecydować się uprawiać żeniszek na balkonie . Niezależnie od miejsca, roślina będzie piękną ozdobą przez cały sezon.

Żeniszek meksykański dobrze prezentuje się w kompozycjach złożonych z różnokolorowych odmian kwiatów jednego lub wielu gatunków. Bywa sadzony z jednorocznymi petuniami, szałwiami i pelargoniami, a także w towarzystwie innych roślin bylinowych.

Zobacz film: Dywany kwiatów.

Zobacz film: Dywany kwiatów. Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Źródło zdjęcia głównego: Moment RF

podziel się:

Pozostałe wiadomości