Przyczyny powstawania zaskórników zamkniętych. Jakie są metody ich leczenia?

Kobieta, która wyciska pryszcza
Kobieta, która wyciska pryszcza
Źródło: PeopleImages/Getty Images
Problem zaskórników zamkniętych to częsty powód wizyt w gabinecie dermatologa. Występują one głównie u osób ze skórą tłustą. Aby pozbyć się zaskórników, warto używać kosmetyków zawierających alfa- i beta-hydroksykwasy.

Zaskórniki zamknięte to poważny problem, którego przyczyną może być zła dieta, zaburzenia hormonalne czy też brak higieny. Aby móc się ich pozbyć, należy postawić na przemyślaną, kompleksową pielęgnację. W przeciwnym wypadku można doprowadzić do zmian skórnych, takich jak ropne wykwity.

Czym są zaskórniki?

Zaskórniki to łagodne zmiany skórne, które mają formę drobnych grudek. Świadczą one o zaburzeniach zachodzących w mieszkach włosowych i tkance skórnej. Geneza tego problemu u różnych osób może być inna, i co równie ważne, nie wszystkie zaskórniki są takie same. Wyróżnia się zaskórniki otwarte i zamknięte. Wymienione jako pierwsze - zaskórniki otwarte - powstają w miejscu, gdzie pory skórne uległy zablokowaniu. Są one ciemne, a wynika to z procesu utleniania, jakiemu uległy znajdujące się w łoju kwasy tłuszczowe i keratyna.

Tymczasem zaskórnik zamknięty to typowy objaw skóry tłustej i mieszanej. Ma on postać grudki wypełnionej kremową masą rogowo-tłuszczową. Występuje z reguły na twarzy. Jest to problem zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. U wielu osób zaskórniki zamknięte pojawiają się na brodzie i nosie. Dostrzec je można również na policzkach i czole.

Jakie są przyczyny zaskórników zamkniętych?

Zaskórniki zamknięte, nazywane białymi zaskórnikami, są skutkiem nadmiernego namnażania komórek, gromadzenia dużej ilości sebum oraz niewłaściwego złuszczania martwych komórek naskórka (korneocytów). Powstają w momencie zaburzeń w gospodarce hormonalnej, do których dochodzi między innymi w trakcie menopauzy, kilka dni przed miesiączką czy też w okresie dojrzewania. Winę za powstawanie zaskórników zamkniętych ponosi również niedostateczna higiena, nieprawidłowa dieta (spożywanie tłustych, smażonych dań), błędy pielęgnacyjne oraz stosowanie niektórych leków. Ponadto częstotliwość pojawiania się zaskórników jest tym większa, im częściej jest się narażonym na sytuacje stresowe. Napięcie emocjonalne intensyfikuje produkcję sebum, a tym samym staje się odpowiedzialne za nowe zaskórniki zamknięte pojawiające się na brodzie i innych częściach twarzy i ciała.

Zobacz film: Jak zapobiegać powstawaniu trądziku? Źródło: Dzień Dobry TVN

Czym jest trądzik zaskórnikowy zamknięty?

Znaczna ilość zaskórników jest objawem trądziku zaskórnikowego zamkniętego, który jest jedną z odmian trądziku młodzieńczego. Nie jest on jednak problemem wyłącznie nastolatków. Nierzadko dotyka on kobiety i mężczyzn, którzy okres dojrzewania mają już za sobą. Odpowiednia pielęgnacja umożliwia szybkie wyleczenie trądziku. U niektórych osób tego rodzaju zmiany utrzymują się na skórze przez dłuższy czas za sprawą stosowania nieodpowiednich metod „walki” z nimi, np. poprzez wyciskanie. Zaskórniki zamknięte nieumiejętnie ugniatane nie znikną. Samodzielne oczyszczanie twarzy poprzez wyciskanie zaskórników skutkuje rozprzestrzenieniem się bakterii na skórze. Tego typu „zabiegi” mogą przynieść odwrotny efekt, to znaczy mogą doprowadzić do nasilenia trądziku.

Jak pozbyć się zaskórników zamkniętych?

Zaskórniki zamknięte nie są zmianami powierzchownymi, dlatego są trudne w leczeniu. Aby się ich pozbyć, trzeba złuszczyć martwe komórki naskórka, obniżyć produkcję łoju i zlikwidować nadmierne rogowacenie ujść mieszków włosowych. Sposobem na osiągnięcie tego jest właściwa pielęgnacja. Pełni ona kluczową rolę zarówno w zapobieganiu, jak i leczeniu zaskórników zamkniętych.

W pierwszej kolejności należy pomyśleć o dokładnym oczyszczaniu skóry, które umożliwia usunięcie z twarzy: nadmiaru sebum, martwego naskórka, kolorowych kosmetyków, kurzu. Następnym ważnym etapem pielęgnacji skóry z zaskórnikami jest nałożenie kremu bogatego w składniki regulujące proces keratynizacji naskórka oraz udrażniające pory. Powinny znaleźć się w nim np. alfa- i beta-hydroksykwasy. Co więcej, zalecane jest stosowanie peelingu drobnoziarnistego (raz w tygodniu). Po jego użyciu można nałożyć maseczkę oczyszczającą. Sposobem na zaskórniki zamknięte są również zabiegi mikrodermabrazji.

Domowe sposoby na zaskórniki zamknięte

Odpowiedzią na pytanie, jak się pozbyć zaskórników zamkniętych, są znane od dawna domowe sposoby. Jednym z nich jest tonik na bazie aspiryny, który przygotowuje się ze 100 ml wody i ok 15-20 tabletek aspiryny. W niewielkiej ilości wody należy zmiękczyć i rozdrobnić tabletki. Do mieszaniny można dodać glicerynę, wtedy tonik będzie miał właściwości nawilżające. Przygotowany w ten sposób specyfik przechowuje się w lodówce (nie dłużej niż 14 dni). Skuteczność toniku na bazie aspiryny wynika z jego składu, a dokładnie ze znajdującego się w lekarstwie kwasu acetylosalicylowego, który wykazuje właściwości oczyszczające. Tonik stosuje się na zaskórniki zamknięte na czole i na inne miejsca na twarzy oraz ciele, gdzie takie zmiany występują. Preparatu można używać zarówno rano, jak i wieczorem. Należy jednak uważać, aby nie przesadzić z jego stosowaniem, bowiem w przeciwnym wypadku można nadmiernie wysuszyć skórę.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Mała łazienka z charakterem: płytki w jodełkę jako stylowe rozwiązanie
Materiał promocyjny

Mała łazienka z charakterem: płytki w jodełkę jako stylowe rozwiązanie