Upał w pracy a obowiązki pracodawcy
Wysokie temperatury w Polsce nie są normą, jednak latem zdarzają się dni, kiedy słupki rtęci podskakują naprawdę wysoko. Niezależnie od pogody, większość osób musi wykonywać swoje zadania. Gdy w miejscu pracy robi się naprawdę gorąco, wiele osób zadaje sobie pytanie, jakie obowiązki ciążą na pracodawcy w związku z ekstremalnymi warunkami pogodowymi.
- Zgodnie z art. 232. Kodeksu Pracy pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikom zatrudnionym w warunkach szczególnie uciążliwych, nieodpłatnie, odpowiednie posiłki i napoje, jeżeli jest to niezbędne ze względów profilaktycznych - wyjaśnia adwokat Eliza Kuna. - Do tego przepisu zostało wydane szczegółowe rozporządzenie. Mówi ono, że pracodawca zapewnia napoje pracownikom, którzy wykonują prace na otwartej przestrzeni przy temperaturze otoczenia powyżej 25 st. C lub w biurze przy temperaturze przekraczającej 28 st. C na stanowisku pracy - doprecyzowuje.
Upał a praca zdalna
Co zrobić, gdy obowiązki są wykonywane zdalnie, a temperatura otoczenia sprawia, że praca jest utrudniona? W takim przypadku uzyskanie od pracodawcy np. napojów może nie być proste, jednak nie jest niemożliwe.
- Przy pracy zdalnej nie ma dodatkowych przepisów - wyjaśnia ekspertka. - Natomiast jeśli pracownik udowodni, że temperatury w jego miejscu pracy są przekroczone, może starać się o zwrot kosztów za napoje - dodaje.
Prawa pracownika w upały
Oprócz wody, którą pracodawca powinien zapewnić w upalne dni, przysługują również tak zwane przerwy regeneracyjne. Ich wprowadzenie zależy jednak od pracodawcy, gdyż nie ma takiego obowiązku. Jeżeli uzna on za stosowne, ma możliwość wdrożyć takie wolne, a także może puścić pracowników wcześniej do domu. W ubiegłym roku ze względu na upały Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej zachęcało, aby firmy skracały czas pracy i wprowadzały takie przerwy regeneracyjne. Podkreślono też, że kiedy dochodzi do pogorszenia warunków pracy ze względu na pogodę, pracodawcy powinni podejmować działania, aby je poprawić.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Jak przetrwać upały w nocy? Oto 5 niezawodnych sposobów na schłodzenie
- Koc termiczny na upały - jak go używać?
- Koniec nieprzespanych nocy w upały. Zdradzamy, jak schłodzić pościel
Autor: Adam Barabasz
Źródło zdjęcia głównego: AndreyPopov / Getty Images