Zobacz też: Kokkino Nero – polska wioska w Grecji: atrakcje turystyczne, plaże, pogoda >>>
Jeśli przemieszczasz się między krajami Unii Europejskiej, jako dokument tożsamości całkowicie wystarczy Ci dowód osobisty. Jeśli planujesz jednak zwiedzenie jednego z krajów Ameryki Południowej, zobaczyć Nowy Jork lub po prostu odwiedzić daleką rodzinę na Ukrainie - potrzebny Ci będzie paszport. By go uzyskać jednym z ważniejszych dokumentów, jaki będziesz musiał przedstawić w urzędzie jest wniosek o wydanie paszportu .
Gdzie i jak składać wniosek o paszport?
Jeśli zastanawiasz się gdzie złożyć wniosek o paszport , odwiedź stronę internetową swojego urzędu wojewódzkiego. Znajdziesz tam informację o punkcie paszportowym, w którym otrzymasz wniosek o wydanie paszportu w wersji drukowanej. W internecie znajdziesz mnóstwo wzorów i kopii takich podań, ale tylko ten, otrzymany od urzędnika pozwoli na ubieganie się o nowy dokument. Pamiętaj więc, by nie drukować żadnych wniosków samodzielnie, a wypełnić jedynie ten, dany Ci w urzędzie. Wniosek o paszport wypełniaj starannie, najlepiej dużymi drukowanymi literami. Do punktu paszportowego udaj się samodzielnie, ponieważ urzędnik pobierze Twoje odciski palców.
Zobacz też: Norwegia i jej atrakcje – zwiedzamy Lofoty >>>
Jak wygląda wniosek o wydanie dokumentu paszportowego?
Wniosek o wyrobienie paszportu nie jest dokumentem skomplikowanym do wypełnienia. Składa się z dwóch części. W pierwszej zostaniesz poproszony o wpisanie swoich podstawowych danych osobowych - takich jak imię, nazwisko, obywatelstwo czy adres zameldowania, drugą część wypełnia urzędnik. Mimo tego, że wiele spraw (nawet urzędowych) można załatwić online, wniosek o paszport przez internet nie istnieje, a urzędy proszą o wypełnienie druku własnoręcznie. Składanie wniosku o paszport powinno odbyć się samodzielnie. Jedynym odstępstwem od tej zasady jest sytuacja, w której osoba ubiegająca się o paszport jest niepełnoletnia lub z różnych innych powodów decydować za nią musi jej opiekun prawny. Poniżej prezentujemy wzór wniosku paszportowego .
Zobacz też: Francuzi przezimowali na barce w Bydgoszczy. Dlaczego? >>>
Wniosek o nowy paszport i inne potrzebne dokumenty.
Wnioski paszportowe to nie jedyne dokumenty niezbędne do ubiegania się o wyrobienie paszportu. Oprócz podania ważne są również:
- aktualne zdjęcie paszportowe (wykonane zgodnie z obowiązującymi wytycznymi);
- dowód opłaty za paszport;
- paszport, którego obecnie używasz (jeśli nie minęła jego data ważności) lub aktualny dowód osobisty;
- dokument potwierdzający Twoje prawo do ulgi (tj. na przykład legitymacja studencka, legitymacja rencisty lub Ogólnopolska Karta Dużej Rodziny);
- pełny lub skrócony odpis aktu małżeńskiego, jeśli zmieniałeś nazwisko poza granicami kraju.
Wniosek o przedłużenie paszportu, czy wniosek o nowy paszport?
Gdy skończy nam się ważność naszego paszportu, a planujemy dalszą podróż, musimy niezwłocznie zgłosić się do urzędu wojewódzkiego. Niestety nie jest możliwym ubieganie się o przedłużenie ważności dokumentu i trzeba wyrobić nowy. Bez względu na to. czy mieliśmy już wcześniej dokument paszportowy czy nie, procedura jego wyrobienia zawsze wygląda tak samo. Na nowy paszport czeka się zazwyczaj do 30 dni. Jeśli zależy nam jednak na czasie. możemy ubiegać się o jego wersję tymczasową, ważną jedyne 12 miesięcy ( a nie 10 lat, jak w przypadku zwykłego dokumentu). Jak złożyć wniosek o paszport tymczasowy ? Potrzebny do tego jest ten sam druk, którego używa się podczas aplikacji o zwykły paszport, ponieważ na jego wstępie zostaniemy zapytani, o jaki typ dokumentu się ubiegamy.
Zobacz też: Najpiękniejsze miejsca i atrakcje Ligurii >>>
Wniosek o paszport - opłata i zniżki
Wyrobienie nowego paszportu kosztuje 140 zł. Opłatę uiszcza się w tym samym miejscu, gdzie składa się wnioski. Przed wizytą w urzędzie upewnij się jednak czy nie przysługuje Ci zniżka lub czy nie jesteś całkowicie zwolniony z opłaty za nowy dokument. Jak sprawdzić czy przysługuje Ci ulga? Wystarczy sprawdzić na stronie internetowej Ministerstwa Cyfryzacji, gdzie znajduje się lista wszystkich osób, którym należy się zniżka. Są wśród nich między innymi uczniowie i studenci, emeryci i renciści oraz członkowie wielodzietnych rodzin. Pamiętaj jednak, by przy ubieganiu się o nowy paszport mieć przy sobie dokument potwierdzający Twoją przynależność do grupy osób, którym przysługują zniżki.
Co gdy paszport jest ważny, ale wymaga wymiany?
W momencie gdy nasz paszport wymaga wymiany, ponieważ uległ zniszczeniu lub dane osobowe w nim zawarte nie są aktualne, należy postępować podobnie jak w przypadku kradzieży dokumentu. Niepotrzebny jest nam żaden “wniosek o wymianę paszportu”. Jedyne co musimy zrobić, to anulować stary dokument i aplikować o wydanie nowego paszportu . To szczególnie ważne w przypadku, gdy paszport zostanie nam skradziony.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN