Wabi-sabi – wszystko o mieszkaniu w japońskim stylu

wabi-sabi, filozofia życia
gettyimages.com/ sunnywinds
Wabi-sabi to bardzo pojemne pojęcie. Najogólniej jest to japońska sztuka znajdowania piękna w niedoskonałości. Wabi-sabi to filozofia życia, świadomy wybór prostoty: również w otaczaniu się meblami i przedmiotami.

Wabi-sabi znalazło swoje zastosowanie również we wnętrzarstwie. Coraz więcej osób zainteresowanych jest urządzaniem swojego mieszkania na zasadach tej filozofii. Jak wyglądają wabi-sabi wnętrza? Dowiedz się z naszego artykułu!

Filozofia wabi-sabi

Wabi-sabi to pojęcie bardzo złożone. Japończycy wyrażają nim szacunek do otaczającego ich świata, do tradycji i tego, co przemija. Rzeczy są jak ludzie: starzeją się, niszczeją, pojawiają się na nich rysy, bruzdy, tracą kolor – należy to zaakceptować. Japończycy przez wieki udoskonalili w sobie umiejętność dostrzegania piękna w rzeczach, wydawałoby się, niedoskonałych. W wabi-sabi ważne jest przemijanie i upływający czas, który nadaje przedmiotom szlachetności, nawet jeżeli nie są już tak ładne jak przed laty. Dla osób żyjących zgodnie z wabi-sabi każda rzecz ma swoją historię, którą należy szanować. Filozofia ta jest bardzo mocno zakorzeniona w świadomości Japończyków, w ich kulturze oraz w kanonie piękna. Pomimo chęci dążenia do perfekcji, dają sobie oni bardzo dużą przestrzeń na niedoskonałość. Chcą żyć w zgodzie z konkretnym materiałem, wiedząc, że każdy z nich ma inną energię i zachowuje się inaczej. Bez względu na to, czy będzie to kamień, glina, czy drewno, nie działają przeciwko konkretnej materii, ale zgodnie z jej wyznaczonym rytmem.

Wabi-sabi – wnętrza idealne w swej niedoskonałości

Nieperfekcyjna powierzchnia, uszkodzenia, pęknięcia w drewnie, a nawet rdza – w stylu wabi-sabi wszystko to jest akceptowalne, o ile powstało w sposób naturalny, w wyniku upływającego czasu. Chropowatość materiałów, skromność, a czasem nawet surowość, to jedne z najważniejszych cech stylu wnętrza wabi-sabi. W wabi-sabi nie chodzi o to, aby otaczać się rzeczami stylizowanymi na stare. Ani też o to, aby je celowo niszczyć. Wabi-sabi pozwala na akceptację przedmiotów takimi, jakimi są. Nie upiększa rzeczy, nie stara się ukryć tego, co zniszczył czas, i zawsze doszukuje się piękna w niedoskonałości. Oczywiście nie chodzi też o to, aby nie dbać o rzeczy wokół nas, a jedynie, aby akceptować naturalne procesy dotyczące nie tylko ludzi i zwierząt, lecz także różnych materiałów.

Niedoskonałość we wnętrzu

Styl wabi-sabi nie jest dla każdego. Zazwyczaj dąży się do tego, aby we wnętrzach wszystko było gładkie i równe. Drewniany blat ma być wygładzony, ściany idealnie proste i gładkie, wszystkie szafki idealnie przylegające do ścian. Wabi-sabi przynosi coś zupełnie innego. Często wykorzystywane w tym stylu naczynia czy wazony mogą mieć pęknięcia i nie muszą mieć równych brzegów. Rysy i uszkodzenia są atutem mebla, bo przedstawiają jego historię. Ściany nie muszą być idealnie gładkie. Projektując przestrzeń wabi-sabi, nie dąży się do idealizmu. Mieszkanie ma być nieidealne, tak jak nieidealni są jego mieszkańcy. W tym stylu należy unikać symetrii, bo nie jest ona naturalna. Próby tworzenia rzeczy doskonałych leżą w naturze człowieka. Natura z kolei jest doskonała w swojej niedoskonałości.

Materiały z recyklingu – można je wykorzystywać!

Tworząc wnętrza w tym stylu, wykorzystuje się barwy odpowiadające kolorom natury, a są to szarości, brązy, biel oraz zieleń. Używa się produktów organicznych, czyli dużych ilości drewna, ale również gliny, metalu, betonu, cegły. Jeżeli chodzi o materiały najczęściej wykorzystywane, są to: len, bawełna oraz wełna. Podczas urządzania można korzystać z przedmiotów i materiałów pochodzących z recyklingu, można szukać starych mebli w sklepach ze starociami czy poprosić o takie elementy wystroju naszych dziadków, którzy być może takimi dysponują. Wabi-sabi przeciwstawia się konsumpcjonizmowi.

Wabi-sabi – styl życia ludzi pogodzonych ze sobą i światem

Wabi-sabi to styl życia. Co więcej, jest to styl życia tych osób, które są głęboko pogodzone z sobą oraz otaczającym światem. Przemijanie nie przeraża, bo jest naturalną częścią życia każdego i jest w pełni akceptowane i rozumiane. Czy wnętrza urządzone zgodnie z tą japońską filozofią się podobają, czy nie, to kwestia indywidualna. Jednak z pewnością warto rozważyć możliwość aranżacji przestrzeni właśnie w tym stylu. Trzeba jednak pamiętać, że zamieszkanie w przestrzeni wabi-sabi bez przyjęcia tej filozofii do własnego życia może być bardzo trudne. W wabi-sabi przyjmuje się wszystko albo nic. Akceptuje się autentyczność oraz przemijanie.

Zobacz też:

Materializm jako pojęcie filozoficzne i konsumpcyjne

Psychoterapia gestalt - na czym polega?

Szczęście - jak je osiągnąć? Czym jest szczęście dla człowieka?

Autor: Adrianna Kowalczyk

sposób na wnętrze
sposób na wnętrze
podziel się:

Pozostałe wiadomości